Popularne artykuły

Blog Post

Caralluma i jej wpływ na utratę masy ciała
Odchudzanie

Caralluma i jej wpływ na utratę masy ciała 

Wiele osób, które chcą schudnąć, desperacko poszukuje magicznej pigułki, która sprawi, że ćwiczenia i zdrowa dieta staną się zbędne. Caralluma to suplement, który wpisuje się w aktualne trendy dietetyczne. Producenci obiecują, że caralluma spali tłuszcz bez specjalnego wysiłku z twojej strony (oprócz przyjmowania dwóch tabletek dziennie).

Zwolennicy twierdzą, że suplementy są skuteczne, a ta roślina jest spożywana w Indiach od stuleci. Suplement ten nie były jednak sprzedawany komercyjnie wystarczająco długo, aby powstały twarde dane dotyczące długoterminowego bezpieczeństwa jego stosowania.

Roślina

Nazwa caralluma odnosi się konkretnie do rośliny, a nie do samego suplementu. Roślina należy do rodziny kaktusów i rośnie dziko w Indiach. Hindusi spożywali ją od stuleci i korzystali z jej możliwości hamowania apetytu w czasach ograniczonego dostępu do żywności. Roślina była spożywana przez myśliwych na surowo - nie musieli więc nosić jedzenia podczas polowań. Była ona także gotowana lub przerabiana na gęsty sos w domowej kuchni.

Suplementy

Suplementy z carallumą zazwyczaj zawierają tylko carallumę, bez żadnych dodatków. Główną korzyścią jest aspekt kontrola apetytu, a okazuje się też, że caralluma przewyższa hoodię jako najskuteczniejszy ziołowy środek tłumiący apetyt. Suplement ma również niewielki efekt pobudzający – niektórzy twierdzą wręcz, że caralluma jest dobrym zamiennikiem efedryny, która została zakazana w Stanach Zjednoczonych ze względu na mnogość skutków ubocznych oraz potencjalne uzależnienie. Suplementy powinny zawierać ekstrakt z rośliny, a nie samą roślinę.

Sposób działania

Badania twierdzą, że caralluma działa poprzez blokowanie enzymu zwanego liaza ATP-cytrynianowa, który jest niezbędny do tworzenia acetylo-CoA, podstawowego składnika niezbędnych kwasów tłuszczowych, które gromadzą się w organizmie w postaci tłuszczu. Caralluma blokuje tworzenie enzymu o nazwie Malonyl CoA. Blokowanie tych enzymów niezbędnych do tworzenia tłuszczu zapobiegnie gromadzeniu tłuszczu w organizmie. To, w połączeniu z rzekomą ingerencją w sygnały głodu w mózgu, spowoduje, że będziesz jeść mniej, a twoje ciało spali zgromadzony tłuszcz i przetworzy go na paliwo.

Badania

Kilka badań wykazało niewielką utratę masy ciała po zażyciu carallumy, ale nie opisano mechanizmu, dzięki któremu to się stało, i nie zweryfikowano tych twierdzeń. Badanie z 2008 roku w Narodowej Akademii Nauk o Zdrowiu St. John's w Bangalore w Indiach wykazało, że uczestnicy doświadczyli zmniejszenia apetytu i zmniejszenia obwodów ciała po zażyciu jednego grama wyciągu carallumy dziennie przez 60 dni. Badacze wspominaja o kilku innych badaniach, które dały zbliżone wyniki. Uczestnicy pierwszego badania zostali poinformowani o właściwej diecie i aktywności fizycznej, a uczestnikom innych badań zalecono chodzenie przez 30 minut dwa razy dziennie - korzystne wyniki mogą wynikać ze stylu życia i zmian diety, a nie suplementowania caralluma.

Bezpieczeństwo

Uczestnicy badań nie zgłaszali żadnych poważnych skutków ubocznych, chociaż w jednym badaniu wspomniano o przejściowych napadach dyskomfortu i zaparciach żołądkowo-jelitowych. Ponieważ grupa przyjmująca placebo również doświadczyła podobnych objawów, obwiniano same kapsułki żelatynowe. Pomimo tego, że roślina ta ma długą historię stosowania, nigdy wcześniej nie była spożywana w formie ekstraktów. Dlatego też prowadzone są pogłębione badania na temat długoterminowych skutków jej zażywania.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *