Higenamina od 2017 na liście substancji zakazanych!

Jakub Kola

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zaktualizowane listę zakazanych substancji na rok 2017. Na liście tej znalazł się niezwykle popularny stymulant - higenamina (norcoclaurine). Znany również jako nelumbo nucifera extract lub sacred lotus.
Może to oznaczać poważne kłopoty związane z zażywaniem wielu popularnych na rynku produktów, w tym kilku z naszych ulubionych spalaczy tłuszczu. Mamy wątpliwości co do tego, czy ich formuła zostanie zmieniona, dlatego chcemy uświadomić sportowców, jakie potencjalne ryzyko wiąże się z korzystaniem ze środków zawierających higenamine.

Co takiego powoduje higenamina, że zostanie zakazana?

Higenamina nie jest jedynym środkiem z grupy środków beta-antagonistycznych, który został dodany do listy substancji zakazanych w 2017. Decyzję tę można łatwo zrozumieć jeśli przyjrzy się badaniom.
Typowym działaniem tych substancji jest bowiem podniesienie poziomu noradrenaliny, co może doprawić do poszerzenia dróg oddechowych, a co za tym idzie - znacznie ułatwiać oddychanie.
Cechy te w rezultacie prowadzą do zwiększenia wydajności organizmu. W dzisiejszych czasach wiele środków wpływającym na ciało w ten sposób, w tym higenamina, jest banowanych.
W rzeczywistości efekt zażycia higenaminy nie jest zazwyczaj tak spektakularny, ale mimo wszystko zauważalny (zwłaszcza w przypadku czołowych sportowców). Dlatego też zapadła decyzja o ukróceniu tego precedensu.

5150

Aby uzyskać pełną listę wszystkich składników zakazanych na imprezach kontrolowanych przez Światową Agencję Anty-Dopingową, kliknij tutaj.

Wszelkie zmiany na aktualnej liście środków zakazanych przez WADA wejdą w życie od 1 stycznia 2017. Tak więc, jeśli obecnie zażywasz suplement, który zawiera higenamine, to po jego natychmiastowym odstawieniu - organizm powinien się oczyścić do momentu wejścia w życie nowych przepisać.

Jeśli planujesz brać udział w wydarzeniach, które są objęte kontrolą Światowej Agencji Anty-Dopingowej - musisz niezwłocznie odstawić suplementy zawierające higenamine!!!

Popularne produkty zawierające higenamine

Zakaz wprowadzony przez WADA dotyczący higenaminy niesie za sobą spore komplikacje. Przyszłość wielu naszych ulubionych przedtreningówek i spalaczy tłuszczu stoi pod znakiem zapytania. Poniższa lista zawiera niektóre z czołowych produktów, która mają w swoim składzie zakazany stymulant, ale bynajmniej nie jest ona kompletna:

Oxy Max XT
Cannibal Inferno

Cannibal Inferno Amped
Cannibal Ferox
5150
Mentality
Alphamind
Cobra 6P Extreme
Conquer Unleashed

Jack3d Micro jest pierwszym znanym nam suplementem, który zawierał Norcoclaurine HCl. Jego etykieta teraz "wspomina" o ekstrakcie z nasion i liści nelumbo nucifera.

Ta lista to zaledwie mała część produktów zawierających ów substancje.
Jeśli jesteś więc sportowcem, który raczej nie zostanie poddany kontroli antydopingowej - zastanów się czy niewielki wzrost wydajności nie byłby mile widziany. Pewnie tak...

Czy firmy będą zmieniać skład swoich produktów?

WADA w ostatnim uaktualnieniu listy zakazanych substancji na rok 2017 dodała higenamine (a.k.a. Norcoclaurine). Czy firmy usuną ją ze swoich produktów? Prawdopodobnie nie...

Poddajemy w dużą wątpliwość czy każda firma zdecyduje się na przeformułowanie swoich środków i usunięcie z nich zakazanej substancji.

Alpha Drive Xtreme

Ze względu na dużą liczbę produktów, które zawierają higenamine, możliwe, że kilka rozważy zmianę składu niektórych z nich, ale sądzimy, że większość nie uzna tego za istotny problem.
Umówmy się.

 

Mimo wszystko, większość z nas to nie są sportowcy poddawani regularnym kontrolom. A kiedy nie musimy obawiać się testów, bezpieczne i skuteczne zwiększanie wydajności jest faktycznie dobre i pożądane przez wielu z nas. Mamy więc nadzieje, że higenamina zostanie z nami jeszcze długo!
Dlatego sportowcy kontrolowani na obecność środków dopingujących powinni trzymać się z dala od stron takich jak ta - jesteśmy bowiem od was totalnie różni. Zamiast tego polecamy zapoznanie się z poniższą stroną.

 

Jeśli jesteś sportowcem kontrolowanym przez WADA, zalecamy trzymanie się tylko produktów, których strony internetowe potwierdzają, że zostały one wyprodukowane w zgodzie z zasadami http://informed-choice.org/.

Jeśli chcesz mieć absolutną pewność - sprawdź na poniższych serwisach, czy substancja, którą stosujesz znajduje się na liście środków dozwolonych:

Informed-Sport

Informed-Choice

Suplementy wyprodukowane w miejscu znajdującym się na liście Informed-Sport/Informed-Choice są testowane pod każdym możliwym kątem na zgodność ze standardami WADA. Pomijając fakt, że mają one najbardziej restrykcyjne przepisy, to jeszcze możemy mieć pewność, że przebadane zostały nie tylko gotowe partie suplementów, ale również sprzęt w fabryce (czy aby na pewno nie zawiera pozostałości substancji zakazanych!).

Z tego powodu większość producentów oraz marki, które posiadają powyższe certyfikaty, nie dotykają niczego, co jest zakazane - nie warto bowiem ryzykować utraty certyfikacji. Obecnie jest tylko 26 zakładów na świecie produkujących suplementy, które są aprobowane przez te organizacje. Możesz przeczytać więcej o ich niezwykle rygorystycznych zasadach w powyższych linkach.

Sportowcy poddawani kontrolom antydopingowym mają więcej do stracenia - a co za tym idzie - ceny dedykowanych im suplementów są dużo wyższe.
Tak, suplementy produkowane w tych obiektach są droższe, ale znowu, jeśli jesteś zawodnikiem, odpowiedzialność by wiedzieć co jest zakazane - spoczywa na Tobie! A nie na przemyśle suplementacyjnym!
Nie ma co ukrywać - na tej stronie opisujemy zakazane substancje, które podnoszą naszą efektywność! Ale Ty absolutnie nie możesz sobie pozwolić na przerwanie kariery z powodu jednego pozytywnego testu!

PEScience uprzedziło fakty?

Poważnie zastanawiamy się, czy PEScience nie ma przypadkiem jakiś pewnych, wewnętrzne źródeł na wysokich stanowiskach w WADA. Nasze wątpliwości wynikają z faktu, że PES niedawno przeformułowało (a w naszej opinii - zdegradowało) swoje popularne spalacze tłuszczu Alphamine i Norcodrene.
Oba te produkty zeszły z półki mocnych spalaczy tłuszczu na "lekkie suplementy energetyczne". Usunięcie z nich higenaminy odegrało w tym procesie istotną rolą.
PES pozwoliło sobie nawet na takie słowa:
"Mamy podejrzenia, że z obawy przed skutkami zażywania higenamine szybko znajdzie się ona na celownik FDA, a składnik ten może otrzymać zakazy podobne do pikamilon. Teraz jesteśmy ubożsi o dwa dobre składniki spalaczy tłuszczu".

Na zakończenie

WADA - Światowa Agencja Antydopingowa - mówi: graj fair!

Sportowcu: Nawet o nim nie myśl!!! Składnik ten jest legalny w 2016 roku, ale to nie oznacza, że jest on jakkolwiek pożądany w wynikach kontroli!

Wiedzieliśmy, że w nadchodzącym roku przed przemysłem suplementacyjnym są olbrzymie wyzwania (biorąc pod uwagę wytyczne 2016 FDA NDI), ale teraz zdaje się, że WADA sama przechodzi przez poważną zmianę.
Higenamina nie jest tak powszechna, jak np. kofeina (która, mamy nadzieję, nigdy nie zostanie zakazana), ale jest wystarczająco dużo produktów będące w obrocie na rynku, które ją zawierają, że jest więcej niż pewne, że zakaz ten nie przejdzie bez echa.
Miej oczy szeroko otwarte - być może właśnie rozpętała się wojna przeciwko przemysłowi suplementacyjnemu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *