Popularne artykuły

Jak sprawdzić czy jesteś w ketozie? Pomiar ciał ketonowych
Diety

Jak sprawdzić czy jesteś w ketozie? Pomiar ciał ketonowych 

Dieta ketogeniczna to jedna z najciekawszych opcji dietetycznych, która kusi nie jednego z nas. Korzyści, które wiążą się tym rodzajem odżywiania się, są bardzo zachęcające, a wygoda jedzenia mniejszej ilości posiłków dziennie to duży plus w zabieganym życiu. Poziom ciał ketonowych budzi często niepokój, a zamartwianie się "czy jestem w ketozie" spędza sen z powiek wielu początkującym keto-zapaleńcom. 

Sprawdź kompendium wiedzy o ketozie.

Jak sprawdzić czy jesteś w ketozie?

Zwykle padają pytania - czy mój organizm funkcjonuje poprawnie na tłuszczach? Kiedy ketoza działa? Jak długo trwa adaptacja, żeby ketoza zaczęła działać? A może minimalne przekroczenie ustalonej dawki węglowodanów wyrzuciło mnie z ketozy? W tym przypadku warto badać sobie poziom ciał ketonowych, o których na pewno słyszałeś. Pomiar ciał ketonowych ma znaczenie, ale tylko na początku! Dzięki temu na samym starcie będziesz wiedzieć, co dokładnie dzieje się z Twoim organizmem i nauczysz się rozpoznawać poprawnie stan ketozy wraz z kontrolowaniem rzeczywistego stanu ketonów. W późniejszym czasie będziesz wiedzieć, kiedy jesteś w ketozie, a kiedy z niej wyszedłeś.

Poziom ciał ketonowych wzrasta najintensywniej po 10 dniach od rozpoczęcia adaptacji. Ten okres bywa trudny i dla wielu nieprzyjemny - można się wtedy wspominać zewnętrznymi ciałami ketonowymi, które usprawniają ten proces. Potocznie nazywane jest to "grypą", także nie zdziw się, jeśli dopadnie Cię chwilowa "niemoc". W późniejszym czasie organizm przestawia się i uczy korzystać z innych źródeł energii, jak właśnie tłuszcze. W trakcie adaptacji możesz mierzyć poziom ciał ketonowych w moczu, odpowiednimi paskami do badania moczu, co ma sens na początku tej drogi. Kiedy organizm zaadaptuje się już do stanu ketozy i korzystania z tłuszczu, ketony przestaną być wydalane z moczem, więc te pomiary nie będą miały sensu.

Inną, dobrą formą pomiaru stanu ketozy, jest korzystanie z glukometru i odpowiednich pasków. Jest to droższa forma badania stanu ketozy, jednak najbardziej dokładna - pomiar ciał ketonowych we krwi potrwa chwilę i da Ci odpowiedni wynik. Kropla krwi wystarczy, aby poznać dokładny wynik!

Czy warto mierzyć ketony w wydychanym powietrzu? Nie, ten pomiar jest niedokładny i niemiarodajny.

Jaki powinien być poziom ketonów we krwi?

Przyjmuje się, że poziom ketonów we krwi powinien być pomiędzy 0,5 a 3,0 mmol/dl krwi. Optymalnie będzie to 1,5 mmol/dl krwi. W trakcie adaptacji wynik może być wyższy, natomiast warto pamiętać, że każdy jest inny i wynik powinien być dopasowany indywidualnie. Ketony należy mierzyć w takich samych warunkach każdego dnia.

Najważniejsze oznaki bycia w ketozie

Jeśli nie masz możliwości zbadania ciał ketonowych w moczu czy też we krwi lub chcesz mieć pewność, że Twoje ciało zaadoptowało się do ketozy, możesz to sprawdzić obserwując swój organizm. Jak? Jest kilka prostych wskazówek na to, że Twój organizm czerpie energię z tłuszczy, oprócz oczywiście pomiarów ciał ketonowych z moczu i z krwi.

 1. "Ketonowy" oddech 
  To wynik uwalnianego acetonu - nasz organizm nie potrafi do końca korzystać z ketonów na samym początku i to będzie oznaka, że powoli adaptujesz się do keto.
 2. Utrata wagi 
  Na samym początku nasz organizm pozbawia się dużych ilości wody, a co za tym idzie - tracimy na wadze. Wraz z wodą usuwane są elektrolity i to powinieneś uzupełnić.
 3. Keto grypa
  Ten objaw pojawia się praktycznie zawsze. Objawia się to gorszym samopoczuciem, utratą energii i ogólnym rozbiciem. Po jakimś czasie to mija, więc nie masz się czym martwić!
 4. Wzrost energii i koncentracji
  Dzięki temu, że ciało nauczyło się korzystać z tłuszczy, nie skacze nam poziom glukozy/insuliny, a organizm korzysta z energii, którą ma zgromadzoną w sobie i wystarcza na o wiele dłużej.
 5. Zmniejszenie apetytu
  Nawet przy deficycie nie odczujesz takiego poziomu głodu, jak na zwykłej diecie wysokowęglowodanowej.
 6. Zatwardzenie/biegunka tłuszczowa 
  Jeśli pijesz zbyt małe ilości wody lub Twój organizm średnio radzi sobie z trawieniem tłuszczy, możesz doświadczyć jednego z tych dwóch stanów. Ważne jest, aby pić odpowiednią ilość wody (znacznie więcej, niż jest to zalecane), a z dodatkowego wspomagania możesz również postawić na dodatek enzymów trawiennych.
 7. Tymczasowy spadek formy 
  Tak może się zdarzyć oczywiście na początku. Dopóki Twój organizm nie nauczy się korzystać z tłuszczy, Twój trening siłowy może być znacznie mniej efektywny niż dotychczas. Daj sobie czas i przeczekaj trudny okres, żeby potem cieszyć się pełną energią na treningach.
 8. Problemy ze snem
  Tutaj masz dwie opcje - albo problemy ze snem z powodu nadmiernej energii lub wręcz przeciwnie - lepszy i głębszy sen, dzięki czemu poprawisz swoją regenerację.

Jak widzisz, początkowych objawów ketozy jest sporo, więc nie powinieneś tego przeoczyć. Wraz z odpowiednimi pomiarami będziesz pewien, że Twoje ciało zaczęło się już adaptować. Po pewnym czasie doświadczysz wszelkich pozytywnych "skutków ubocznych" ketozy, co sprawi, że poczujesz się dobrze, pełen energii i zapału do działania!

Co jeść w ketozie? Sprawdź najlepsze przepisy! 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *