NAJLEPSZE NOOTROPY ROKU 2018

Nootropy wciąż są jedną z najbardziej ekscytujących i najszybciej rozwijających się dziedzin naukowych odkryć, która z każdym rokiem rozwija swój potencjał do optymalizacji ludzkiego mózgu i ciała.

Poniżej przedstawiamy listę najlepszych nootropów roku 2017.

ADRAFINIL

Nootropowy eugeroik, który poprawia nastrój i funkcje poznawcze oraz promuje czujność. Adrafinil jest prawdziwie unikalnym stymulantem, który tymczasowo redukuje zmęczenie bez powodowania nadmiernej aktywności. Pierwotnie został opracowany w celu leczenia zaburzeń snu, a jego efektywność jako stymulant [1] i jego udowodnione korzyści nootropowe [2] sprawiają, że staje się coraz bardziej popularny wśród studentów, pracowników zmianowych i innych ludzi, którzy chcą polepszyć swoją czujność pracując na szczycie swoich możliwości kognitywnych. Brain Fuel

W odróżnieniu od amfetaminy, kofeiny i innych tradycyjnych stymulantów, które działają poprzez wzmaganie psychomotorycznej aktywności, adrafinil oddziałuje na konkretne części mózgu [3] i selektywnie wzmaga dostępność wielu istotnych substancji w mózgu. Adrafinil działa bardziej stopniowo, zapewnia “płynniejszą” energię i wyczerpuje działanie delikatniej niż inne stymulanty, eliminując dużą część euforii czy „zamroczenia” oraz późniejszego uderzenie zmęczenia typowego dla amfetaminy.

Adrafinil jest metabolizowany w wątrobie i przetwarzany w aktywny metabolit Modafinil, który działa w podwzgórzu i ciele migdałowatym w celu zwiększania dostępności hypokretyny, histaminy, glutaminianu, dopaminy i innych substancji mózgowych związanych z czujnością, podnieceniem i funkcjami poznawczymi. Dekady badań pokazały, że adrafinil jest bezpiecznym, dobrze tolerowanym środkiem i występuje w jego przypadku minimalne ryzyko uzależnienia [4] jeśli jest zażywany w umiarkowanych dawkach przez krótkie okresy czasu.

Modafinil jest obecnie na rynku osobnym lekiem i jest dostępny na receptę w Stanach, Kanadzie i większości innych krajów. Adrafinil wciąż pozostaje lekiem nieregulowanym i jest sprzedawany bez recepty jako suplement nootropowy lub dietetyczny.

Jeśli maksymalizacja zarówno pokładów energii jak i możliwości kognitywnych jest dla ciebie ważna, adrafinil jest nootropem, w który powinieneś zainwestować w roku 2017.

KOFEINA + L-TEANINA

Ta kombinacja jest idealnym przykładem starego porzekadła, mówiącego, że całość jest czymś więcej niż sumą poszczególnych elementów; kofeina i L-teanina są popularnymi, znanymi substancjami, które osobno dostarczają umiarkowanego przypływu możliwości kognitywnych. Jednak gdy się je połączy, stanowią one nootopową potęgę, która podnosi poziom energii i czujność a jednocześnie redukuje niepokój i wzmaga odporność na stres [5].

Kofeina Theanine 200 200mgi L-teanina są składnikami herbaty i bez wątpienia są głównymi powodami, dla których herbata znajduje się na samym początku światowych list najpopularniejszych napojów, takich jak kawa czy woda sodowa, a sama herbata naturalnie łączy kofeinę z uspokajającymi i relaksującymi właściwościami L-teaniny. Spożyta w formie herbaty, kofeina + L-teanina jest łagodnym i przyjemnym napojem pobudzającym, ale kiedy zażyta w wysokich dawkach jako substancja nootropowa, jest efektywnym modulatorem stanu mózgu [6], który dodaje energii, poprawia czujność i nastrój oraz podnosi uczucie spokoju i dobrego samopoczucia.

Ta kombinacja również świetnie działa z powodu efektu synergii jej składników. Kofeina, najpowszechniejszy spożywany psychoaktywny środek na świecie, jest stymulantem centralnego układu nerwowego, który podnosi metabolizm energii w mózgu i czujność, ale może powodować niepokój i roztrzęsienie. L-teanina jest niedietetycznym aminokwasem, który podwyższa poziom GABA, substancji w mózgu, która wykazuje wyraźny efekt uspokajający i relaksujący. Badania pokazują, że obie substancje zażywane razem przynoszą korzyści poznawcze [7], które nie będą zapewnione przez żadne ze składników z osobna.

Terapeutyczne dawki tego potężnego środka zwykle zaczynają się od 50 mg kofeiny i 100 mg L-teaniny, co wyjaśnia dlaczego picie tylko herbaty nie wywiera takiego samego wpływu jak nootropowa kofeina + L-teanina w formie suplementu. Zawartość obu składników w filiżance herbaty różni się znacznie w zależności od rodzaju herbaty i sposobu zaparzania, a spożywanie wystarczającej ilości herbaty o wysokiej jakości, aby dostarczyć L-teaninę w psychoaktywnych dawkach byłoby bardzo czasochłonnym, kosztownym i niepewnym środkiem do uzyskania korzyści poznawczych.

Na szczęście, kofeina + L-teanina są również dostępne w kapsułkach dostarczających odpowiednie dawki w odpowiednich proporcjach. Ta mieszanka jest bezpieczna, efektywna, dobrze tolerowana i uważana za dobry dodatek do większości nootropów oraz świetny wstęp do świata nootropów. Dodatkowo nie kosztuje dużo i jest powszechnie dostępny.

SOPLÓWKA JEŻOWATA

Czy grzyby mogą poprawić nasz humor? Czy są one w stanie zapobiegać pogorszeniu funkcji poznawczych, łagodzić niepokój i depresję? Zarówno współczesne badania jak i odwieczna tradycyjna wiedza medyczna dotycząca soplówki jeżowatej sugeruje, że odpowiedź to stanowcze tak.

Soplówka jeżowata lub Hericium Erinaceus jest starożytnym i czcigodnym jadalnym grzybem, który obecnie używany jest w kuchni azjatyckiej i od wieków był ważnym elementem tradycyjnej medycyny chińskiej w leczeniu różnych schorzeń. Ale ten grzyb jest czymś więcej niż przepysznym daniem czy interesującym reliktem przeszłości; niedawne badania kliniczne sugerują, że soplówka jeżowata ma znaczne neuroprotekcyjne właściwości i jest skuteczna w leczeniu łagodnych zaburzeń funkcji poznawczych [1] .Lion's Mane Mushroom

Badania pokazują, że soplówka jeżowata redukuje choroby neurodegeneracyjne i promuje regenerację neuronów [2], co sprawia, że jest to cenne uzupełnienie leczenia w przypadku uszkodzenia nerwów oraz podnosi prawdopodobieństwo zdolności do leczenia takich chorób neurodegeneracyjnych, jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Dzieje się, tak ponieważ soplówka stymuluje produkcję czynnika wzrostu nerwu (NGF), molekuł, które znane są z prowokowania spontanicznej naprawy uszkodzonych neuronów.

Soplówka jeżowata również polepsza nastrój, co jest korzystne w leczeniu depresji i niepokoju. Mimo że dokładny mechanizm działania nie jest do końca rozumiany, wierzy się że jest odrębny od produkcji NFG.

Soplówka jeżowata jest dostępna w wielu formach w przystępnej cenie, od pigułek do proszku. Jeśli chciałbyś poprawić sobie humor i możliwości poznawcze, a w tym samym czasie chronić swój mózg, możesz stać się jednym z wielu użytkowników, którzy odkryli nowe zainteresowanie tym bardzo starym nootropem.

COLURACETAM

Coluracetam jest mniej znanym członkiem nootropowej rodziny racetamów, rodzajem „smart drugs”, który działa w dużej mierze poprzez podnoszenie dostępności „neuroprzekaźnika uczenia się”, acetylocholiny. Jest ona pochodną piracetamu, ale w odróżnieniu od innych racetamów, które zużywają zapas choliny w mózgu w momencie podniesienia możliwości poznawczych, coluracteram działa bardziej bezpośrednio, poprzez podnoszenie ilości choliny dostępnej do pracy dla mózgu.

Coluracetam również wykazał poprawę absorpcji choliny w mózgu, efektywnie poprawiając syntezę choliny. Dostateczna ilość choliny do konwersji do acetylocholiny jest niezbędna dla funkcji poznawczych, a badania na zwierzętach pokazały, że pojedyncza dawka coluracetamu poprawiła upośledzenie uczenia się [3] w mózgach, które były narażone na neurotoksyny.Znalezione obrazy dla zapytania brainfuel-v2

Badania nad coluracetamem wciąż trwają, ale już wykazuje on ogromny potencjał jako długotrwały polepszacz funkcji kognitywnych [4], w leczeniu zaburzeń depresyjnych, chorobach neurodegeneracyjnych i nawet jako ochrona zdrowia mózgu. Obecnie, jego możliwości nootropowe nie zostały zbyt dokładnie udokumentowane w badaniach, ale wielu użytkowników donosi, że ma on pozytywny wpływ na wiele umiejętności poznawczych, od pamięci do umiejętności uczenia się oraz istnieje anegdotyczne wsparcie dla wyobrażenia, że coluracetam poprawia humor, obniża niepokój i promuje uczucie spokoju.

Mimo że coluracetam jest dosyć nowym odkryciem i wiele jeszcze pozostaje do zbadania jeśli chodzi o jego efekty i mechanizmy działania, generalnie jest uważany za bezpieczny i dobrze tolerowany środek, jeśli jest zażywany w odpowiedzialnie umiarkowanych dawkach. Jest to szeroko dostępny nootropowy lub dietetyczny suplement w bardzo dostępnych cenach.

Jeśli szukasz czegoś nowego i innowacyjnego, co chciałbyś dodać do swojej nootropowej suplementacji, coluracetam może być tym, czego potrzebujesz.

 

Tagi: adrafinil, coluracetam, kofeina, l-teanina, nootropy, racetamy, soplówka jeżowata, suplementy