Ostropest plamisty – jak go stosować by osiągnąć maksymalne korzyści?

Jest z nami właściwie od zawsze, ale mówi się o nim głośno dopiero od niedawna, Ostropest plamisty. Na pewno o nim słyszałeś. Jeśli Twoja wiedza nie jest pełna, a ty sam masz wątpliwości czy warto po niego sięgnąć, nie martw się. W poniższym tekście zawrzemy kluczowe informacje na temat tej rośliny, czyli co to jest ostropest i podpowiemy Ci jak go używać.

Rośliny stosuje się w medycynie tradycyjnej i ludowej od zarania dziejów. Są wśród nas ludzie, którzy są w stanie walczyć w obronie ich pro zdrowotnych właściwości do ostatniej kropli krwi. Są również tacy, którzy poddają w wątpliwości dobroczynne działanie ziół. Prawda, jak zwykle, leży po środku. Nawet w przypadku roślin takich jak ostropest plamisty, którego działanie wielokrotnie potwierdzono poważnymi, naukowymi badaniami. Ta niezwykła roślina ma nam bardzo wiele do zaoferowania.

Oryginalnie pochodzący z rejonów Morza Śródziemnego, ostropest plamisty, to zioło, które podczas kwitnienia rodzi piękny, fioletowy kwiat. Mleczny sok, który wypływa z rośliny po jej uszkodzeniu prawdopodobnie zainspirował ludzi do nadania jej nazwy Milk (mleko) Thistle. Jest ona jednak znana również pod innymi pseudonimami: święty oset, dziki karczoch, marina oset. W niektórych miejscach globu ostropest plamisty nadal uważany jest za zwykły chwast.

Ostropest - gdzie kupić

  Europejczycy od stuleci hodowali ostropest plamisty z powodu jego właściwości zdrowotnych. Z czasem trend ten rozszerzył się też na inne kontynenty.

  Sylimaryna jest uważana za substancję aktywną. Jest ona ekstrahowana z  nasion ostropestu, wykazuje działanie przeciwutleniające i zawiera wiele flawonoidów.


  Co daje ostropest? 

  Codziennie jesteśmy narażeni na działanie hepatotoksyn – substancji mogących uszkodzić naszą wątrobę.

  Do hapatotoksyn zaliczamy między innymi: alkohol, leki (np. paracetamol) oraz substancje rakotwórcze. Obciążające dla naszej wątroby jest również tłuste i przetworzone jedzenie.

  Ostropest, tradycyjnie wykorzystywany do leczenia pęcherzyka żółciowego oraz dyskomfortu wątroby, dzisiaj jest także stosowany przy bardziej skomplikowanych chorobach, takich jak marskość wątroby lub jej stany zapalne.

  Pomimo, że stosowany jest od wieków, to dopiero w ciągu ostatnich 50 lat, naukowcy wyodrębnili sylimarynę i zidentyfikowali ją jako najbardziej aktywny składnik.

  Korzyści z zażywania ostropestu jest wiele. Wystarczy spojrzeć na niesamowite rzeczy wymienione poniżej, które to niepozorne zioło może zrobić dla Ciebie:

  • Poprawa zdrowia nerek 

  Ostropest ma zdolność regeneracji uszkodzonych komórek nerkowych.  Jego działanie może być szczególnie docenione przez ludzi korzystających z dializ.

  • Zapobiegać występowaniu kamieni żółciowych  

  Kamienie żółciowe bywają bardzo nieprzyjemne. Mamy dla Was dobre wieści! Ostropest może nam pomóc uniknąć tych strasznych dolegliwości. Poprzez poprawę krążenia żółci, ostropest może stanowić pomoc dla tych, którzy mają skłonność do kamicy żółciowej.

  • Poprawi wygląd Twojej skóry

  Źle funkcjonująca wątroba może wpłynąć na pogorszenie kondycji skóry. W niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do łuszczycy. Dbanie o wątrobę pomaga oczyścić skórę. Jest to niezwykle ważne. Dlaczego? Jakby nie patrzeć, Twoja skóra jest twoim największym organem!

  • Spowalnia proces starzenia

  Zgadza się! Przeciwutleniacze znajdujące się w ostropeście plamistym zwalczają wolne rodniki, które powodują starzenie się. Co to znaczy? Ostropest może pomóc nam utrzymać nasze ciało w dobrej formie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz! Brzmi nieźle, prawda?!

  • Przyspiesza odchudzanie 

  Zdolność naszej wątrobie do metabolizowania tłuszczu odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu zdrowej wagi ciała. Zmniejszona produktywność wątroby prowadzi do obniżenia się jej zdolności do metabolizowania cholesterolu. Powoduje to zwiększenie masy ciała oraz  ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca tętnic. Z drugiej strony, gdy nasza wątroba działa prawidłowo, sprawia, że utrata masy ciała jest prostsza, a nasz układ krążenia – bardziej wydajny. Ostropest wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.

  • Wspiera leczenie nowotworów

  Jest to prawdopodobnie jedna z najważniejszych funkcji sylimaryny. Jak już wspomniano, sylimaryna wykazuje właściwości leczące dla komórek, a niektóre badania dowodzą, że może zapobiec uszkodzeniom DNA. Sylimaryna zwalcza wolne rodniki i pomaga oczyszczać organizm z toksyn, co czyni ją potencjalnie silnym środkiem przeciwnowotworowym. Nowotwory są jedną z głównych przyczyn śmierci we współczesnym świecie. Warto się przed nimi bronić!

  • Zwalcza zatrucie Amanita phalloides

  Amanita phalloides jest niezwykle trującym grzybem, który sieje spustoszenie w wątrobie. Silne zatrucie jest w stanie zabić dorosłego człowieka. Naukowcy odkryli lek (stworzony na bazie ostropestu plamistego), który, przy minimalnych skutkach ubocznych, jest w stanie zwalczyć efekty zatrucia.

  • Pomaga zachować równowagę hormonalną

  Gdy wątroba kobiety nie funkcjonuje prawidłowo, hormony, takie jak estrogen, nie są metabolizowane tak łatwo. To może podnieść ryzyko wystąpienia mięśniaków macicy oraz nasilenie objawów PCOS. Kobiety, które suplementują ostropest odnotowują osłabienie symptomów schorzeń o podłożu hormonalnym.

  Powyżej wymieniliśmy jedne z najbardziej znanych zastosowań ostropestu. Niektórzy sugerują, że ostropest może nawet pomóc ludziom wychodzić z uzależnień (poprzez oczyszczanie wątroby), a także wspierać walkę przeciwko chorobie Parkinsona, Alzheimera i chorobie Leśniowskiego-Crohna. Na tę chwilę potrzebujemy większej ilości badań, aby w pełni potwierdzić te przypuszczenia.

  Co właściwie znajduje się w ostropeście plamistym?

  Prawdopodobnie słyszeliście już to i owo o przeciwutleniaczach, ale nadal nie do końca rozumiecie dlaczego ich wpływ na zdrowie człowieka jest tak wielki. W skrócie – uważa się, że utlenianie jest procesem, który uwalnia wolne rodniki. Te niszczą komórki, co prowadzi do wielu chorób, takich jak rak.

  Zanim skamieniejecie z przerażenia na sam dźwięk słowa utlenianie – pozwólcie, że dodamy jeszcze kilka słów. Sam proces utleniania jest czymś zupełnie naturalnym i niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Np. zwalczania bakterii.

  Jednak takie procesy jak utlenianie nie zawsze są niezawodne. Procesy te mogą być podatne na zaburzenia równowagi. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli nie dbamy o zdrową dietę i styl życia. Brak równowagi w tym systemie jest szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia.

  W niektórych przypadkach, przeciwutleniacze pomagają w utrzymaniu równowagi utleniania. Ostropest zawiera to, co uważa się za silny przeciwutleniacz, sylimarynę. Sylimaryna zawiera trzy flawonoidy: sylibinę (co stanowi ponad połowę sylimaryny), silydianinę i silichrystynę , który pomaga w detoksykacji wątroby. Sylimaryna pobudza również syntezę glutationu wątroby. Odgrywa kluczową rolę w jej detoksykacji.

  Jak przyjmować ostropest? Jak długo go stosować?

  Sylimaryna ma stosunkowo krótki okres półtrwania. W rezultacie, jej dawki są zazwyczaj wysokie lub przyjmowane w ciągu całego dnia. Mając to na uwadze właściwa dawka ostropestu zależy od przeznaczenia. Dla zachowania odpowiedniego poziomu  przeciwutleniaczy, 140 mg sylimaryny może być odpowiednią ilością.

  Wirusowe zapalenie wątroby lub marskość wątroby mogą wymagać od 160 do 800 mg. Jeśli pacjent przyjmujący sylimarynę ma cukrzyce, od 200 do 230 mg. Ale ważne jest, aby pamiętać, że trzeba będzie monitorować poziom cukru we krwi podczas stosowania tego zioła. W celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi może być podawane od 200 do 600 mg.

  Dla dzieci i osób poniżej 18 roku życia, ostropest może być stosowany w leczeniu uszkodzeń wątroby. W sumie od 80 do 320 mg, doustnie, przez 28 dni.

  Zauważ, że ilość będzie zależna od konkretnego produktu. Ważne jest, aby dokładnie przeczytać etykietę przed przyjęciem suplementu. Należy również omówić zalecaną dawkę z lekarzem, podobnie jak w przypadku jakichkolwiek leków.

  Skutki uboczne przyjmowania ostropestu

  Ostropest jest produktem raczej bezpiecznym. Doniesienia o jakichkolwiek skutkach ubocznych jego stosowania pojawiają się niezwykle rzadko.

  Wbrew temu, w co wielu ludzi wierzy, to, że ostropest jest produktem naturalnym, nie oznacza, że nie będzie wchodzić w interakcje z innymi lekami. Co więcej, może on nawet spowodować zakłócenia w ciele. Nawet jeśli ostropest działa dla większości ludzi, to może nie być kompatybilna z Twoim organizmem. Rozważmy tę listę przeciwwskazań przed włączeniem ostropestu do swojej codziennej suplementacji.

  Kiedy jednak ostropest szkodzi lub może zaszkodzić? Ostropest może wchodzić w interakcje z lekami. Naukowcy przestrzegają, że sylimaryna i silibilina hamują skuteczność rozrzedzenie krwi leków takich jak warfaryna. Jeśli pacjent przyjmuje warfarynę lub jakikolwiek inny rozcieńczalnik krwi, powinien unikać stosowania ostropestu, chyba że lekarz zaleci  inaczej.

  Należy pamiętać, że ostropest może wywoływać reakcje alergiczne. Jeśli masz więc alergię na ostropest lub rośliny pokrewne takie jak stokrotki, kiwi, karczochy i inne osty, nie bierz ostropestu. Jeśli wystąpi reakcja alergiczna na ostropest, to należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem.

  Pamiętaj o tym, aby monitorować poziom cukru we krwi podczas stosowania tego zioła. Osoby z cukrzycą mogą być podatne na niski poziom cukru we krwi, szczególnie podczas stosowania ostropestu.

  Czy ostropest ma jakieś przeciwwskazania?

  Ze względu na wpływ ostropestu na wątrobę, pacjenci powinni przyjmować ostropest ostrożnie jeśli w tym samym czasie przyjmują leki lub zioła, które są metabolizowane przez enzym CYP3A4. Do takich leków zaliczamy między innymi: środki przeciw psychotyczne, leki uspokajające, nasercowe, antybiotyki, leki przeciwdrgawkowe, działające na motorykę przewodu pokarmowego, i środki przeciwgrzybicze.

  Zazwyczaj ostropest nie powoduje skutków ubocznych. Ale niektórzy ludzie doświadczyli dolegliwości żołądkowo-jelitowych, bóli głowy i objawów dermatologicznych po zastosowaniu ostropestu.

  Jeśli myślisz o wprowadzeniu ostropestu do swojej codziennej suplementacji powinieneś rozważyć wszystkie za i przeciw.

  Podsumowanie

  Jak sami widzicie – nasze zdrowie w bardzo wielu aspektach uzależnione jest silnie od zdrowia naszej wątroby. Ostropest od wieków pomaga utrzymać nam ją w jak najlepszej kondycji. Dbając o zdrowie wątroby dbamy jednocześnie o naszą gospodarkę hormonalną, skórę, metabolizm i prawidłową masę ciała.

  Tagi: ochrona zdrowia, odchudzanie, ostropest plamisty., suplementacja, suplementy, Suplementy diety, sylimaryna, wątroba, zdrowe produkty, zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *