Popularne artykuły

Suplementy na migrenę
Healthy Lifestyle

Suplementy na migrenę 

Bóle głowy potrafią być najbardziej uciążliwymi dolegliwościami, z jakimi zmaga się tysiące ludzi każdego dnia. U jednych takie bóle pojawiają się raz na jakiś czas, u innych z kolei występują nawet codziennie. Podłoże tego stanu rzeczy może być różnorodne, ale jedną z głównych przyczyn jest brak odpowiednich witamin, szczególnie witaminy D i B2, ale również i koenzymu Q10.

***

Czym jest migrena?

Migrena to nawracające, niezwykle intensywne bóle głowy o charakterze pulsującym, zazwyczaj jednostronnym. Dodatkowo pojawia się światłowstręt i inne specyficzne zaburzenia wzrokowe, nadmierna wrażliwość na dźwięki i zapachy. Mogą pojawić się nudności oraz wymioty. Często osoba walcząca z migreną ma katar lub zatkany nos.

Na temat migreny wciąż prowadzone są różnorodne badania, które mają na celu odszukać przyczynę tego stanu rzeczy, jeśli wszelkie inne poważne choroby zostały wykluczone. I choć wcześniej badania pokazywały, że witaminy i minerały mają wpływ na nasze bóle głowy lub ich brak, to 58 zjazd American Headache Society w pełni to potwierdził i wcześniejsze niejednoznaczne wyniki zostały w końcu udowodnione i tak, prawdą jest – że migrena jest bardzo często związana z brakiem odpowiednich witamin.

Podając pacjentom odpowiednie dawki witamin, badając ich wpływ i patrząc na wyniki ustalono, że osoby walczące z ciągłymi migrenami wykazują niedobór przede wszystkim koenzymu Q10, jak również i witaminy B2, a w niektórych przypadkach, szczególnie u mężczyzn, był to także niedobór witaminy D. Czy suplementacja stosownymi dawkami jest w stanie pomóc osobom z ciągłymi migrenami głowy prawidłowo żyć? Wciąż prowadzone są w tym zakresie działania, które jednoznacznie mają to potwierdzić. Wielu ludzi stosuje silne leki na bóle migrenowe, bowiem jest to jedyna szansa na to, by móc normalnie funkcjonować. Niestety niosą one za sobą szereg negatywnych skutków ubocznych, ale mimo wszystko ból potrafi tak paraliżować, że innego sposobu na to nie ma. Jeśli okazałoby się, że to dawkowanie witamin miałoby przynieść pożądany efekt, jak znacząco mogłoby poprawić się życie milionów ludzi, bez niepotrzebnego faszerowania ich chemicznymi środkami niszczącymi narządy całego ciała, w tym przede wszystkim wątrobę.

Na jakie związki stawiać i dlaczego mogą one okazać się tak zbawienne?

  • Witamina B2

Witamina B2 znacząco wpływa między innymi na wykorzystanie tlenu przez komórki, działając prawidłowo na funkcjonowanie mózgu. Warto zacząć od małej dawki 25 mg i powoli ją zwiększać. Maksymalna wynosi 400 mg przez okres trzech miesięcy. I choć nie jest ona lekarstwem na migrenę, może wpłynąć na funkcjonowanie organizmu, w tym również i na życie bez bólów głowy.

  • Magnez

Magnez jest niezwykle ważny, jeśli chodzi o bóle głowy. Jeśli jest go zbyt mało, wówczas organizm zaczyna wytwarzać związek, który stymuluje między innymi włókna mózgowe, a te mogą prowadzić do bólów głowy. Na rynku dostępne są różnorodne preparaty w różnych formach, z czego najlepszym w przypadku migreny okazuje się być cytrynian magnezu, który należy przyjmować w dawce 600mg dziennie, po 300 mg dwa razy na dobę.

  • Koenzym Q10

Związek ten wspomaga metabolizm energii w mózgu, wpływając na redukcję częstości występowania migreny. 

  • Witaminy B12 i B6

Witaminy te mają za zadanie przetwarzać homocysteinę, a więc aminokwas, który związany jest z podwyższonym ryzykiem pojawienia się u danej osoby choroby sercowo – naczyniowej. Jeśli u osoby borykającej się z migreną występuje podwyższony poziom homocysteiny, taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla układu sercowego i może ona zwiększyć ryzyko udaru. Stosowanie witamin B12 i B6 może nas przed tym ryzykiem znacznie uchronić.

A co poza witaminami?

Oczywiście nie każda migrena oznacza za małe ilości witamin w organizmie. Innymi przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być również różnego rodzaju alergie, nadmiar alkoholu, azotyny, bóle szyi, wszelkiego rodzaju infekcje, czy nawet zbyt jasne światło. U wielu osób problemem jest kofeina, menstruacja, która powoduje ogromne zmiany hormonalne w organizmie, a do tego odwodnienie, nieregularne odżywianie się, palenie tytoniu, używki, słaby sen, czy nieodpowiednia pogoda.

Wciąż niestety nie wiadomo i nie zawsze można zdiagnozować przyczynę migreny. Wielu ludzi boryka się z nią na co dzień i mimo licznych badań, nie wie, skąd taki stan rzeczy się dzieje. Czy będzie można jednak w końcu liczyć na lepszą diagnozę w tym kierunku? Póki co nie do końca jest to takie oczywiste.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *