Witamina E może wpływać na ryzyko wystąpienia zapalenia płuc u osób starszych, w zależności od ich stylu życia.

Jakub Kola

Wpływ witaminy E  na zdrowie może zależeć od cech osobniczych oraz od stylu życia ludzi. Dlatego też badacze sygnalizują, że uwspólnione wnioski odnośnie jej działań dla całej populacji, mogą być mylące.


Wpływ witaminy E na zdrowie

Panuje ogólne przekonanie, ze zażywanie witaminy E działa  prozdrowotnie m.in. wzmacniając system immunologiczny. Jednak ostatnie badania opublikowane w British Journal of Nutrition stwierdzają, że przyjmowanie suplementów witaminy E prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia zapalenia płuc dla więcej niż jednego z czterech mężczyzn w starszym wieku (28%), którzy palili i nie ćwiczyli fizycznie. Odwrotny efekt zanotowano w podobnej wiekowo grupy mężczyzn, którzy nie palili i byli aktywni fizycznie – w ich wypadku ryzyko zachorowania na zapalenie płuc spada dzięki suplementacji witaminy E.

Wzór strukturalny witaminy E
Wzór strukturalny witaminy E

Wyniki badań

Wyniki tych badań - które dotyczyły mężczyzn w wieku od 50 do 69 lat - są szczególnie uderzające, ponieważ analiz epidemiologii żywieniowej zwykle zakładała jednolity efekt składnika na całą populację. Jednak autor badań - dr Harri Hemilä z Uniwersytetu w Helsinkach, w Finlandii - wskazał się, że wpływ witaminy E na zdrowie może zależeć od różnych cech ludzi i ich stylu życia. Dlatego propagowanie uwspólnionej teorii na temat wpływu witaminy E na zdrowie jest mylące, biorąc pod uwagę wyniki ostatnich badań.

Autor badał wpływ witaminy E na ryzyko wystąpienia zapalenia płuc na dużej,  zróżnicowanej grupie (alfa-tokoferol beta-karoten Cancer Prevention Study - ATBC). Badania były przeprowadzone w Finlandii w latach 1985 i 1993. Odnotowano 898 przypadków zapalenia płuc wśród 29 133 uczestników badania.
Opierając swoją analizę na statystyce dr Hemila stwierdził, że różnice w występowaniu ryzyka zapalenia płuc we wszystkich pięciu podgrupach są wynikiem działania witaminy E.

Witamina E zwiększyła ryzyko zapalenia płuc o 68% wśród mężczyzn, którzy mieli największą ekspozycję na dym papierosowy, a którzy nie ćwiczyli (22% uczestników ATBC), natomiast witamina E rzeczywiście zmniejszyła ryzyko zapalenia płuc o 69% wśród uczestników, którzy nie palili, a w wolnym czasie uprawiali sport(7 · 6% uczestników ATBC). Autor twierdzi, że te wyniki obalają teorię  jednolitego efektu suplementacji witaminy E na ryzyko wystąpienia zapalenia płuc u całej populacji.

Wysoki poziom odkrytej niejednorodności wpływu witaminy E na zapalenie płuc ma ważne konsekwencje. Po pierwsze,  stanowi silny argument przeciwko zdaniu, że analiza zróżnicowanych podgrup powinna być odradzana, ponieważ może prowadzić do fałszywie dodatnich wyników ze względu na problem w porównywaniu. Po drugie, wpływ witaminy E, nie może być podawany jako spójny dla całej populacji.

Biorąc pod uwagę obecną ograniczoną wiedzę o tym, kto może skorzystać na suplementacji witaminą E - nie powinna być ona proponowana dla ogólnej populacji jako środek na  poprawę układu odpornościowego. Autor stwierdza, że istnieje potrzeba dalszych badań nad witaminą E, zwłaszcza jaj wpływu na starsze niepalące osoby, które są aktywne fizycznie w wolnym czasie.

Witamina E i zdrowie - podsumowanie

Wpływ witaminy E  na zdrowie może zależeć od cech osobniczych oraz od stylu życia ludzi. Dlatego też badacze sygnalizują, że uwspólnione wnioski odnośnie jej działań dla całej populacji, mogą być mylące.

Źródło: Uniwersytet w Helsinkach

Tagi: suplementacja, Suplementy diety, witamina e, witaminy, zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *