Popularne artykuły

5 korzyści dla których warto podnieść poziom azotu w organizmie!
Suplementacja

5 korzyści dla których warto podnieść poziom azotu w organizmie! 

Tlenek azotu wytwarzany jest przez prawie każdy typ komórek w ludzkim ciele i jest on bezsprzecznie jedną z najważniejszych cząsteczek dla utrzymania naczyń krwionośnych w dobrej kondycji. Tlenek azotu jest środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, co oznacza, że rozluźnia wewnętrzne mięśnie naczyń krwionośnych, powodując ich poszerzenie. W ten sposób tlenek azotu zwiększa przepływ krwi i obniża ciśnienie.


Tlenek azotu w organizmie

Produkty, które zwiększają poziom tlenku azotu w organizmie, stanowią dzisiaj jedną z najpopularniejszych kategorii suplementów sportowych. Suplementy te nie zawierają samego tlenku azotu. Zawierają jednak związki, które Twój organizm może wykorzystać do wytwarzania tlenku azotu, a także wykazano, że zapewniają wiele korzyści dla naszego zdrowia i wydajności.

Z przyjmowaniem suplementów, które są prekursorami tlenku azotu wiąże się kilka korzyści, poniżej przedstawiamy 5, naszym zdaniem najważniejszych!

1. Pomaga leczyć zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji (ED-Erectile Dysfunction) to niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania erekcji wystarczająco silnej do odbycia stosunku seksualnego(1). L-cytrulina jest aminokwasem, który może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu (2).

Rekomendowany suplement zawierający L-cytrulinę - Citrulline od MZ-Store
Rekomendowany suplement zawierający L-cytrulinę - Citrulline od MZ-Store

Tlenek azotu jest potrzebny do rozluźnienia mięśni prącia. To rozluźnienie pozwala komórkom wewnątrz penisa napełnić się krwią, aby uzyskać pełen wzwód(3). W jednym z badań wykazano, że L-cytrulina poprawia twardość erekcji u 12 mężczyzn z łagodnymi zaburzeniami erekcji (4). Naukowcy doszli do wniosku, że L-cytrulina jest mniej skuteczna niż leki na receptę stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji, takie jak Viagra. Niemniej jednak L-cytrulina okazała się bezpieczna i dobrze tolerowana przez osoby badane.

Wykazano, że dwa inne suplementy wzmacniające tlenek azotu leczą zaburzenia erekcji - aminokwas L-argininę i Pycnogenol, ekstrakt roślinny z sosny.

W kilku badaniach połączenie L-argininy i Pycnogenolu znacząco poprawiło funkcje seksualne u mężczyzn z zaburzeniami erekcji (5, 6, 7, 8).

Łącznie L-arginina i Pycnogenol również wydają się bezpieczne (9).

Podsumowanie

Tlenek azotu odgrywa ważną rolę w utrzymaniu wzwodu . Wykazano, że kilka suplementów, w tym L-cytrulina, L-arginina i Pycnogenol, zwiększa poziom tlenku azotu u mężczyzn z zaburzeniami erekcji (ED).

2. Może zmniejszyć bolesność mięśni

Forma L-cytruliny zwana jabłczanem cytruliny może nie tylko zwiększyć produkcję tlenku azotu, ale także zmniejszyć bolesność mięśni. Ból mięśniowy jest niekomfortowym doświadczeniem, które zwykle pojawia się po intensywnych lub nietypowych ćwiczeniach (10). Ta dolegliwość jest określana jako bolesność mięśniowa o opóźnionym początku (potocznie – zakwasy) i zwykle wydaje się być najsilniejsza 24-72 godziny po wysiłku. 

W jednym z badań 41 osób zostało losowo przydzielonych do otrzymania 8 gramów jabłczanu cytruliny lub placebo na godzinę przed wykonaniem jak największej liczby powtórzeń wyciskania sztangi na płaskiej laweczce (11). Osoby, którym podano jabłczan cytruliny, zgłosiły o 40% mniej bolesności mięśni po 24 i 48 godzinach po wysiłku, w porównaniu z tymi, którzy zażyli placebo.

Jabłczan cytruliny zwiększa wytwarzanie tlenku azotu, co zwiększa przepływ krwi do aktywnych mięśni. Uważa się, że jabłczan cytruliny zwiększa dostarczanie składników odżywczych i pomaga usunąć produkty odpadowe związane ze zmęczeniem mięśni, takie jak mleczan i amoniak (12). Jednak późniejsze badania dotyczące wpływu cytruliny po ćwiczeniach nóg nie wykazały, że jabłczan cytruliny jest pomocny w leczeniu bolesności mięśni (13).

Jednym z wyjaśnień tej różnicy w wynikach jest to, że osoby biorące udział w badaniu wysiłku nóg otrzymały 6 gram jabłczanu cytruliny, co stanowi o 2 gramy mniej niż w poprzednim badaniu.

Dlatego zdolność jabłczanu cytruliny do zmniejszania bolesności mięśni może zależeć od dawki i aktywności fizycznej. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby jednoznacznie ogłosić werdykt.

Podsumowanie

Jabłczan cytruliny jest postacią L-cytruliny, która może pomóc złagodzić bolesność mięśni poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu. Dawka i rodzaj ćwiczeń mogą wpływać na zdolność jabłczanu cytruliny do zmniejszania bolesności mięśni.

3. Obniża ciśnienie krwi

Uważa się, że osoby z wysokim ciśnieniem krwi mają upośledzoną zdolność do używania tlenku azotu w swoich ciałach (14, 15). Wysokie ciśnienie krwi występuje wtedy, gdy siła krwi popychającej ściany tętnic jest konsekwentnie zbyt wysoka.

Z czasem wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i nerek. Wykazano, że dieta bogata w owoce i warzywa obniża ciśnienie krwi, a zatem zmniejsza ryzyko choroby (16). Doprowadziło to naukowców do przetestowania korzystnego wpływu niektórych związków występujących w owocach i warzywach na poziomy ciśnienia krwi.

Azotany

Azotan jest związkiem znajdującym się w burakach i ciemnozielonych warzywach liściastych jak szpinak i rukola.Kiedy spożywasz azotany, twoje ciało przekształca je w tlenek azotu, co z kolei powoduje rozluźnienie i rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie - obniżenie ciśnienia krwi. 

Wiele badań wykazało, że azotan może pomóc obniżyć ciśnienie krwi poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu (17, 18, 19, 20). W jednym z przeglądów przeanalizowano wpływ przyjmowania suplementów azotowych na ciśnienie krwi u osób dorosłych (21).

Wzór strukturalny grupy azotanowej
Wzór strukturalny grupy azotanowej

Spośród 13 przeanalizowanych badań, w sześciu zauważono znaczące obniżenie skurczowego ciśnienia krwi i rozkurczowego ciśnienia krwi, podczas przyjmowania suplementów przez uczestników (22).

Co więcej, w innym przeglądzie 43 badań stwierdzono, że skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi u uczestników spadło średnio odpowiednio o 3,55 i 1,32 mm Hg po zażyciu suplementów azotowych (23).

Flawonoidy

Podobnie jak w przypadku azotanów, ekstrakty z flawonoidów poprawiają ciśnienie krwi (24, 25, 26). Flawonoidy mają silne działanie przeciwutleniające i występują niemal we wszystkich owocach i warzywach (27). Naukowcy są przekonani, że flawonoidy nie tylko zwiększają produkcję tlenku azotu, ale także wydłużają jego żywotność w organizmie.

Flawonoidy nie zostały jednak przebadane pod kątem ich zdolności do obniżania ciśnienia krwi tak dokładnie, jak azotany. Możemy więc odwołać się do zdecydowanie mniejszej liczby badań.

Podsumowanie

Warzywa i owoce zawierają kilka związków, takich jak azotany i flawonoidy, które mogą pomóc w utrzymaniu ciśnienia krwi pod kontrolą poprzez zwiększenie poziom tlenku azotu.

4. Podnosi wydolność treningową

Tlenek azotu bierze udział w wielu procesach komórkowych, w tym w poszerzeniu naczyń krwionośnych lub wazodylatacji. Szersze naczynia krwionośne pomagają zwiększyć dostarczanie składników odżywczych i tlenu do pracujących mięśni podczas ćwiczeń, zwiększając w ten sposób wydajność treningową.

Dzięki temu suplementy tlenku azotu stały się popularne wśród zawodowych sportowców i osób trenujących rekreacyjnie. Te suplementy często zawierają kilka składników, które mają zwiększać poziom tlenku azotu, takich jak azotany lub aminokwasy L-arginina i L-cytrulina.

AAKG od MZ Store to suplement pozwalający na optymalną suplementację argininy w jej najlepiej przyswajalnej formie alfaketoglutaranu argininy
AAKG od MZ Store to suplement pozwalający na optymalną suplementację argininy w jej najlepiej przyswajalnej formie alfaketoglutaranu argininy

W wielu analizach wykazano, że azotan poprawia wyniki wysiłku fizycznego u rowerzystów, biegaczy, pływaków, a nawet kajakarzy (28, 29, 30). Z drugiej strony, L-arginina nie okazała się skuteczna w poprawianiu wyników ćwiczeń w wielu badaniach (31, 32, 33).

Jest tak spowodowane prawdopodobnie tym, że większość spożytej L-argininy jest metabolizowana lub rozkładana, zanim dostanie szansę na dostanie się do krwioobiegu, podczas gdy L-cytrulina jest bardziej odporna (34). Z tego powodu L-cytrulina jest bardziej skuteczna niż L-arginina pod względem zwiększenia poziomu tlenku azotu, a co za tym idzie - sprawności wysiłkowej (35).

Podsumowanie

Suplementy mające na celu zwiększenie stężenia tlenku azotu są powszechnie stosowane jako wzmacniacze wydajności. Podczas, gdy korzyści z L-argininy w kwestii podnoszenia wydajności są minimalne, warto zwrócić uwagę na azotany i L-cytruliny.

5. Może pomóc w kontrolowaniu cukrzycy typu 2

Wytwarzanie tlenku azotu u osób z cukrzycą typu 2 jest upośledzone (36). Prowadzi to do złego stanu zdrowia naczyń krwionośnych, co może przyczynić się do chorób takich jak nadciśnienie, choroby nerek i choroby serca. 

Dlatego suplementy, które zwiększają tlenek azotu mogą mieć ważne implikacje dla leczenia cukrzycy i profilaktyki chorób. Jedno z badań wykazało, że kiedy osoby z cukrzycą typu 2 przyjmowały L-argininę, ich produkcja tlenku azotu wzrosła (37). Ten wzrost tlenku azotu również doprowadził do zwiększenia wrażliwości na insulinę, pozwalając na lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi.

W innym badaniu u 144 osób oceniano wpływ L-argininy na zapobieganie lub opóźnianie progresji cukrzycy typu 2 (38). Chociaż L-arginina nie zapobiegła rozwojowi cukrzycy, zwiększyła wrażliwość na insulinę i poprawiła kontrolę poziomu cukru we krwi. Ale dopóki nie będzie dostępnych więcej badań, przedwczesne jest zalecanie przyjmowania suplementów L-argininy w leczeniu cukrzycy.

Podsumowanie

Osoby z cukrzycą mają upośledzoną produkcję tlenku azotu, co może prowadzić do bardzo szkodliwych skutków dla zdrowia. Wykazano, że L-arginina poprawia kontrolę poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą, ale konieczne są dalsze badania, zanim będzie można ją jednoznacznie zalecić.

Skutki uboczne

Suplementy tlenku azotu są generalnie bezpieczne, gdy są przyjmowane w odpowiednich ilościach (39, 40, 41). Jednak istnieją pewne skutki uboczne, o których należy pamiętać.L-arginina przyjmowana w dawkach powyżej 10 gramów może powodować dyskomfort w żołądku i biegunkę (42).
Suplementy z soku z buraków mogą również zmienić kolor moczu i stolca na ciemnoczerwony. Jest to powszechny, ale nieszkodliwy efekt uboczny (43).
Przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów w celu zwiększenia stężenia tlenku azotu należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Podsumowanie

Suplementy tlenku azotu są ogólnie uważane za bezpieczne. Jednak istnieją pewne skutki uboczne, o których należy pamiętać, w tym potencjalny dyskomfort w żołądku i biegunkę, a także ciemnoczerwony stolec i mocz.
Tlenek azotu jest cząsteczką, która odgrywa wiele ważnych funkcji w utrzymaniu ludzkiego ciała w dobrym zdrowiu i kondycji. Uważa się, że wiele suplementów zwiększa poziom tlenku azotu w ciele i zapewnia imponujące korzyści dla zdrowia. Zwykle zawierają składniki takie jak azotany lub aminokwasy L-cytruliny i L-argininy - znajdziesz je tutaj.

Bibliografia:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24281298
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21195829
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12851125
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26428638
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5198833/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21618639
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17703218
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22341015
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20386132
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21908948
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29057836
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29057836
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19054194
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24134873
 15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4525132/
 16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4525132/
 17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25683748
 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23596162
 19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23596162
 20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29141968
 21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18842789/
 22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17609490/
 23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17609490/
 24. https://journals.lww.com/nsca-jscr/Abstract/publishahead/The_Effect_of_Nitrate_Supplementation_on_Exercise.95947.aspx
 25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23580439
 26. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27753625
 27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27753625
 28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24418244
 29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27623757
 30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8238326
 31. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17214603
 32. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2927936/
 33. http://care.diabetesjournals.org/content/24/5/875.long
 34. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17953788
 35. https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?fr=172.320
 36. https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/689
 37. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25934631

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *