Popularne artykuły

Alpha GPC – kolejne interesujące fakty!
Suplementacja

Alpha GPC – kolejne interesujące fakty! 

Suplementy zawierające cholinę są często stosowane przez sportowców, kulturystów, a nawet studentów, w celu poprawy koncentracji, percepcji oraz pamięci. Problem z niektórymi rodzajami tych suplementów polega na tym, że nie są one dobrze wchłaniane w całości przez organizm.

Jednakże, alfa-glicerylofosforylcholina (Alpha GPC) jest akurat jedną z tych form, które są wysoce biodostępne i łatwo przez niego przyswajalne. Zostały przeprowadzone liczne badania tej formy choliny, pod kątem poprawy funkcji poznawczych, produkcji hormon wzrostu i energii. [2, 3, 4]

Często porównujemy dwa wysokiej klasy suplementy cholinowe, tj. Alpha GPC vs cytykolina (CDP choliny), zwykle wskazując ostatecznie na cytykolinę, używając przy tym argumentu, że "czujemy" ją bardziej. Dziś jednak, być może będziemy musieli to zweryfikować.

Wynika to z faktu, iż niewiele wiemy o wpływie Alpha GPC na wzrost poziomu siły... aż do teraz.

Czy nootropowy booster mózgu naprawdę mógłby podnieść jej poziom, wpływając na wydajność podczas treningu?

Ukazuje to nowe badanie opublikowane w Journal of the International Society of Sports Nutrition.

Badanie

Trzynastu mężczyzn w wieku studenckim zostało zrekrutowanych w ramach podwójnie ślepej próby do skrzyżowanego badania placebo trwającego sześć dni. [1] Codziennie podawano im 600 mg Alpha-GPC lub placebo. Uczestnicy badania zostali również poproszeni o to, aby w tym czasie trzymać się swojej codziennej rutyny i nie dodawać lub nie usuwać niczego ze swojej typowej diety lub suplementacji.

Po okresie dawkowania, zarówno górna, jak i dolna część ciała uczestników zostały poddane izometrycznym testom siłowym. Badanie górnej części ciała obejmowało wykonywanie ruch typu push up ("pompki") z użyciem przyrządu do pomiaru siły wysokiej częstotliwości. Do zbadania dolnej części ciała wykorzystano suwnicę ze sztangą, przy użyciu której uczestnicy wykonywali ruch izometryczny podciągając ją do połowy ud.

Po 1-tygodniowym okresie wypłukiwania organizmu, mężczyźni powtórzyli próbę z użyciem innego środka (jest to moment skrzyżowania w badaniu).

Wyniki

Największą poprawę odnotowano w wynikach siłowych dolnych partii ciała, gdzie szczytowa wartość siły podczas izometrycznych podciągnięć sztangi do połowy ud była znacznie wyższa w porównaniu do wartości początkowej, jaką otrzymano w badaniu placebo. Niestety, wyniki górnej części ciała nie były statystycznie istotne, niemniej i w ich przypadku zaobserwano tendencję "do znaczącej zmiany w stosunku do wartości początkowej w produkcji siły". [1]

Jeśli chodzi o różnicę w wynikach testów górnej części ciała, zdaniem naukowców może to być spowodowane dużą zmiennością w sile tej części ciała wśród uczestników, co mogło ograniczyć ich statystyczny wpływ. Niemniej naukowcy utrzymują, że zaobserwowali poprawę, a dobrą wiadomością jest to, że zostaną przeprowadzone kolejne badania, z większą liczbą uczestników, które być może zmniejszą tę różnicę i dostarczą jeszcze lepszych danych.

Zespół badaczy stwierdził również, że:

"Wyniki tego badania wskazują, że A-GPC jest skuteczny w zwiększaniu produkcji siły w dolnych partiach ciała po sześciu dniach suplementacji. Biorąc pod uwagę, iż w wielu dyscyplinach sportowych, niewielka zmiana, nierzadko mniej niż dwuprocentowa, może znacząco wpłynąć na wyniki, ważnym jest, aby zauważyć, że sześć dni zażywania A-GPC spowodowało większy niż trzyprocentowy wzrost siły izometrycznej w dolnych partiach ciała."[1]

Po zapoznaniu się z badaniem, wysłano zapytanie do dr Davida Bellara, ze Szkoły Kinezjologii przy uniwersytecie w Luizjanie z pytaniem o przyszłe badania obejmujące Alpha GPC.

Podczas korespondencji, dr Bellar wspomniał, że "Szykujemy się obecnie do przeprowadzenia większego badania w naszym laboratorium, gdzie zostanie poddanych testom 48 osób z użyciem dwóch różnych dawek A-GPC w porównaniu do kofeiny." [1]

Ponadto, dr Bellar stwierdził również, iż w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, jego zespół będzie badał wpływ produktów z zawartością kwaśnych wiśni na wydajność człowieka. Zauważyliśmy wyraźny trend w wykorzystywaniu kwaśnych wiśni w produktach, więc możemy spodziewać się dobrych rzeczy po tym laboratorium.

Produkty zawierające Alpha GPC

Liczne badania naukowe udowodniły, że alpha GPC wykazuje korzystny wpływ na pracę mózgu, a co najważniejsze – jest bezpieczny oraz bardzo dobrze tolerowany.

 

 

Podsumowanie

Zawsze uwielbialiśmy suplementy na bazie choliny – głównie za sprawą wrażenia połączenia "mózg-mięsień", jakie dają. Teraz wiemy, że mają one do zaoferowania dużo więcej!

Tak naprawdę, niektóre z najwyżej przez nas ocenionych odżywek przedtrenigowych zawierają już cholinę. Jednakże zobaczymy, która marka jako pierwsza potwierdzi jej dawkę klinicznie (choć to niemały koszt)!

W każdym razie, każdy sportowiec, jak i przeciętny stały bywalec siłowni poszukują bezpiecznych i naturalnych sposobów na zwiększenie ich wydajności w sali czy na boisku. Nie ma znaczenia, czy jesteś tylko weekendowym wojownikiem, czy olimpijczykiem – wszyscy mamy wrodzone pragnienie, aby stać się większymi, szybszymi i silniejszymi.

Pewnie, że wszyscy słyszeliśmy o kreatynie, beta-alaninie, betainie, itp., ale gdzie są te ukryte skarby, których nie każdy może używać?

Wstępne badania z użyciem Alpha GPC dają obiecujące wyniki w zakresie poprawy poziomu mocy i siły, a kolejne z nich, miejmy nadzieję, że przedstawią tego dowody wraz z "idealną" dawką.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *