Andrographis Paniculata – korzyści zdrowotne

Jeśli jeszcze nie bierzesz tego zioła to jest duża szansa, ze po przeczytaniu tego artykułu – zechcesz po nie sięgnąć! To mało znane (niesłusznie!) zioło posiada szereg potężnych właściwości. Między innymi działa przeciw drobnoustrojom, pasożytom i rakowi. Pomaga w leczeniu malarii, ma właściwości antyoksydacyjne. Doskonale nadaje się do leczenia przeziębienia, a ostatnio wykazano, że poprawia zdolności kognitywne i proces tworzenia się kolagenu.Andrographis Extract 400mg

Przed Państwem – Andrographis!

Andrographis Paniculata, zwane również „Królem Goryczy”, jest tradycyjnie stosowane w medycynie chińskiej oraz starożytnym systemie medycyny indyjskiej – ajurwedy.

Jest ceniony ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, ale najczęściej jest stosowany przeciwko mniejszym problemom zdrowotnym, takim jak przeziębienie, zakażenia zatok, ogólny stan zapalany, dolegliwości bólowe i detoksykacja.

Najnowsze badania wykazują także, że Andrographis wpływa korzystnie w leczeniu raka poprzez swoje działanie przeciwzapalne. Posiada też zdolność do zabijania komórek nowotworowych i zapobiegania ich replikowaniu.

10 powodów, dla których warto sięgnąć po Andrographis Paniculata

1.Potężna działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze

 • Bakterie

Andrographis wykazuje działanie przeciw lekoopornym bakteriom S. Aureus (MRSA). MRSA wywołuje różne choroby, łącznie z zagrażającymi życiu zakażeniami krwiobiegu, zapaleniem płuc i zakażeniem pooperacyjny.

Andrographis wykazała także aktywność przeciwko P. Aeruginosa, opornemu na leczenie patogenowi, odpowiedzialnemu za poważne choroby związane z zapaleniem płuc i sepsą.

Andrographis jest też skuteczna przeciwko gruźlicy, poprzez działanie na szczep Mycobacterium.

 • Wirusy

Dwa ekstrakty Andrographis (andrografina i didehydro andrografina) wykazują działanie przeciwwirusowe. Zwłaszcza pod kątem wirusa opryszczki pospolitej wykazuje się wyjątkową skutecznością (HSV-1),

 • Pasożyty

Andrographis wykazują znaczące właściwości przeciw nicieniom (Ascaris lumbricoides), które są jednym z najczęstszych pasożytów atakujących ludzki organizm (in vitro).

Niektóre formy ekstraktu Andrographis znacznie lub całkowicie hamują rozwój pasożyta malarii (+ in vitro i in vivo) .

2. Andrographis wspiera organizm w walce z przeziębieniami i infekcjami górnych dróg oddechowych

Andrographis działa jako środek zapobiegawczy przeciwko przeziębienia.

Andrographis redukuje wszystkie objawy przeziębienia. W tym bóle uszu, ból głowy, kaszel, gorączkę i zmęczenie (dawkowanie 100mg Andrographis 2X dziennie przez 5 dni).

1200 mg Andrografii zmniejszyło wszystkie mierzalne i obserwowalne objawy przeziębienia już po drugim dniu.

Andrographis jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia przeziębienia u dzieci.

W badaniu porównawczym Andrographis miało lepsze wyniki niż Echinacea podczas leczenia dzieci z przeziębienia. Grupa otrzymująca Andrographis miał znacznie mniej obrzękniętą śluzówkę nosa i wyraźnie mniejszy katar.

Andrographis wykazała również działanie w przypadku bólu gardła i stanu zapalnego migdałków. Wystarczyła niewielka dawka, 3-6g.

Dawki 6 g Andrographis w przypadku leczeniu zapalenia migdałków i gardła były tak skuteczne jak Acetaminophen (Tylenol). Niektóre efekty uboczne odnotowano u około 20% pacjentów w grupie, chociaż w większości była to reakcja minimalna.

Andrographis jest równie skuteczny w leczeniu zakażenia zatok.

Leczenie zakażeń górnych dróg oddechowych (URTI), za pomocą pigułek (ekstrakt sproszkowany) Andrographis jest nieco bardziej skuteczne (88%) niż tabletki (ekstrakt wodny) (skuteczność na poziomie 61%).

3. Andrographis poprawia kondycję jelit

Andrographis jest sugerowany jako potencjalny środek terapeutyczny w leczeniu choroby zapalnej jelit.

Andrographis redukuje objawy zapalenia jelita grubego u myszy. Zostało to potwierdzone wieloma badaniami.

U dorosłych pacjentów leczonych 1200-1800 mg Andrographis z łagodnym do umiarkowanego zapalenia jelit , była znacznie większa pozytywna odpowiedzi w porównaniu z grupą biorącą placebo.

W tym samym badaniu grupa stosująca dawkę 1800 mg miała znacznie wyższy stopień gojenia się błony śluzowej w porównaniu grupy biorącej do 1200 mg i grupy zażywającej placebo .

Ekstrakt etanolowy Andrographis wykazuje skuteczność na poziomie 88,3% w przypadku ostrego bakteryjna zapalenia jelit i 91,3% w lżejszych dolegliwości.

Ekstrakt Andrografidu może przyspieszyć trawienie i wchłanianie węglowodanów w jelitach poprzez aktywowanie disacharydaz jelitowych (maltazy, sacharozy, laktazy).

4. Działanie przeciwnowotworowe

Andrografina jest w stanie regulować 939 genów zaangażowanych w działanie anty rakowe.

Andrographis wykazuje bezpośrednie działanie przeciwnowotworowe na wielu typach komórek nowotworowych w probówkach testowych poprzez hamowanie powielania i podziału komórek dysfunkcyjnych.

Wstępne leczenie Andrographis znacznie zwiększa skuteczność niektórych leków toksycznych w przypadku różnych guzów w organizmie (TRAIL).

Andrographis jest silnym supresantem wzrostu tkanki nowotworowej.

Andrographis, poprzez szlaki mitochondrialne, może hamować wzrost komórek nowotworowych i przyczyniać się do ich degradacji.

Wykazano, że Andrographis zwiększa aktywność cytotoksyczną białych krwinek przeciwko komórkom nowotworowym.

 • Rak okrężnicy

W przypadku odpornych na leki nowotworów okrężnicy i odbytnicy, Andrographis może zwiększyć toksyczność niektórych leków chemioterapeutycznych, takich jak 5-fluorouracyl, adriamycyna i cisplatyna.

Andrographis jest silnym inhibitorem wzrostu i namnażania się w komórkach rakowych okrężnicy.

Wykazano, że Andrographis spowalnia wzrost polipów w okrężnicy, co zwykle kojarzone jest ze zwiększonym ryzykiem raka okrężnicy.

 • Rak piersi

Andrographis powoduje wzrost śmiertelności komórek raka piersi (zwiększając p53).

U myszy, którym przeszczepiono nowotwory, podawanie Andrographis było związana z istotnym wczesnym etapem w hamowaniu wzrostu guza i proliferacją.

 • Rak krwi (białaczka)

Andrographis wykazuje wysoki stopień cytotoksyczności w leczeniu ostrej białaczki szpikowej.

Andrographis zmniejsza także proliferację i zwiększa śmiertelność komórek szpiczaka mnogiego (rak białej krwinek).

 • Rak skóry

Andrographis wykazuje aktywność wobec raka czerniaka w skórze.

Andrographis wykazała także, zależne od dawki, supresję wzrostu guzów czerniaka u myszy. Zwężenie wynosiło 36% przy 100 mg / kg, a do 52% przy 200 mg / kg dawki.

Andrographis jest w stanie spowolnić wzrost i mnożenie komórek rakowych skóry (A431, M14, UACC62) u ludzi.

 • Rak mózgu

Andrographis hamuje proliferację glejaka u ludzi.

5. Andrographis pomaga w walce z zapaleniem stawów

Andrographis jest uważana za "naturalne uzupełnienie" w tradycyjnych metodach leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

Andrographis nie wydaje się znacząco zmniejszać bólu, ale zmniejsza liczbę i intensywność obrzęk stawów u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

W połączeniu z popularnym lekiem przeciw zapaleniu stawów (etorykoksyb) Andrografia (200 mg / kg) wykazała znaczną synergistyczną redukcję aktywności zapalenia stawów.

W tym samym badaniu leczenie zapalenia stawów za pomocą Andrographis + Etoricoxib było bardziej synergistyczne i skuteczne w zmniejszaniu objawów niż sam Etoricoxib.

Andrographis jest związana z redukcją czynników reumatoidalnych IgA i C4.

6. Andrographis może ograniczyć przedwczesne starzenie się skóry

Miejscowe zastosowanie ekstraktu z Andrographis wpływa na ograniczenie, wywołanych promieniowaniem UV, uszkodzeń skóry. Poprawia jakość tkanki, jej elastyczność. Działa także nawadniająco.

7. Wspiera pracę i regenerację wątroby

Andrographis chroni wątrobę przed toksynami, które powodują uszkodzenia (np. czterochlorek węgla).

Andrographis zachowała 55% komórek wątroby u szczurów z toksycznością indukowaną przez Tylenol (acetaminofen).

Andrographis zapobiega także marskości wątroby u szczurów. Dawki 500 mg / kg znormalizowane reaktywne formy tlenu, hamowały proliferację komórek i indukowały śmierć komórek problemowych.

Wykazano, że wyciąg z Andrographis znacząco zwiększa pokłady obronnych przeciwutleniaczy wątroby (SOD, katalaza, glutation) i zmniejszona dehydrogenazę mleczanową.

Z drugiej strony, Andrographis podawana w dawce 15-30 mg u zdrowych osób zakażonych wirusem HIV była związana ze zwiększeniem aktywności enzymów wątrobowych, które są związane z uszkodzeniem wątroby (AST i ALT).

8. Andrographis a krew

Roślina ta może być korzystna w leczeniu zaburzeń krzepnięcia krwi, dzięki zdolności do redukcji płytek krwi.

9. Andrographis występuje też w roli przeciwutleniacza

Andrographis u myszy znacząco hamuje tworzenie się wolnych rodników (nadtlenek i tlenek azotu) oraz całkowicie hamuje zapalenie wywoływane przez karageninę.

10. Andrographis w służbie mózgu

Andrographis redukuje przewlekłe stany zapalne w mózgach u myszy.

Jest też wysoce skuteczna w leczeniu cukrzycy związanej z zaburzeniami poznawczymi u szczurów. Dokonuje tego poprzez zmniejszenie acetylocholinoesterazy i stresu oksydacyjnego w hipokampie i korze przedsionkowej.

Pozostałe korzyści

Andrographis, w dawce 1000 mg dwa razy na dobę przez 5 dni, podawany w celu leczenia kamicy nerkowej wykazała podobną moc do antybiotyków na receptę, zmniejszając obecność ropy, krwi i białka w moczu.

Dziesięć przypadków ukąszeń żmij było wyleczonych w ciągu 3-5 dni dzięki preparatom, które jako główny składnik aktywny miały Andrographis.

Skład

Andrographis zawiera trzy główne kategorie wyciągów: diterpenoidy, flawonoidy i polifenole.

Andrografina (diterpenoida) jest najbardziej bioaktywnym i najbardziej rozwiniętym ekstraktem o zróżnicowanym działaniu przeciwrakowym.

Liście są tradycyjnie używane częściej niż reszta rośliny i zawierają od 0,5% do 6% zawartości Andrografitu.

Zarówno zioło jako całość, jak i swoiste ekstrakty okazały się korzystnie wpływać na walkę z wieloma problemami zdrowotnymi.

Dawkowanie

Standardowa dawka ekstraktu podstawowego Andrographis waha się od 20 do 6 000 mg, chociaż zakres 2000-6000 jest typowy w leczeniu przeziębienia.

Bezpieczeństwo i potencjalna toksyczność

Andrographis jest stosunkowo dobrze tolerowana, sporadycznie zdarzają się skutki uboczne. W kilku badaniach zauważono, że do 20% uczestników wykazało pewne objawy, ale były one na ogół minimalne, łagodne i rzadkie.

U szczurów leczonych preparatem dawki do 5000 mg / kg nie wykazały obserwowanej toksyczności.

W jednym badaniu z udziałem pacjentów z HIV stwierdzono bóle głowy, zmęczenie, wysypkę, biegunkę, świąd (dawkowanie 10-20 mg / kg). Próbę przerwano w połowie ze względu na niekorzystne zdarzenia, w tym reakcję anafilaktyczną u jednego pacjenta.

Przeciwwskazania

Andrographis może obniżać ciśnienie krwi. Wykazano, że spożycie preparatu Andrographis zmniejsza ciśnienie w żyłach i obniża puls serca szczurów, co sugeruje, że u niektórych pacjentów przyjmujących to ziele może powodować niskie ciśnienie krwi.

Nie zaleca się również stosowania Andrographis w czasie ciąży lub w trakcie starania się o dziecko. Może ono bowiem powodować problemy z zapłodnieniem oraz generować problem z utrzymaniem ciąży.

 

Tagi: andrographis, andrographis paniculata, zdrowe produkty

Jeden komentarz

 1. Andrographis stosuję od dwóch miesięcy w dawce 800 mg do 1200 mg na dobę. O tym ziele dowiedziałam się przypadkiem i postanowiłam go wypróbować W leczeniu mojej choroby to znaczy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Już w dwa tygodnie po stosowaniu znacznie zmniejszyło się krwawienie a W chwili obecnej już zupełnie ustąpiło jak i również biegunki rzadziej występują. Jestem bardzo zadowolona i polecam wypróbować chociażby tylko ze względu na zwiększenie odporności organizmu bo i widzę że u mnie to zadziałało.
  Mąż przy zapaleniu zatok stosował i też
  super pomogło.
  Teraz wiem, że to ziółko na stałe zagości w naszej apteczce?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *