Imbir – naturalny antybiotyk. Część VIII

Imbir jest przyprawą pochodzącą z korzeni rośliny Zingiber officinale. Jest powszechnie stosowany w kuchniach wielu azjatyckich krajów oraz ajurwedyjskich i bliskowschodnich tradycyjnych systemach medycznych. Znany jest z wielu właściwości terapeutycznych [1]. Może być także dodatkiem do deserów oraz ciepłych naparów. Czy imbir jest zdrowy?


Mechanizm działania

Imbir zawiera gingerol, shogaol, zingeron, zerumbon, terpenoidy, flawonoidy i inne związki, które mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe i anty-biofilmowe [2, 3]. Gingerol i gingerdiol są głównymi składnikami przeciwgrzybiczymi [4]. Jakie imbir ma jeszcze zastosowanie?

Gingerol - najważniejszy środek bioaktywny znajdujący się w imbirze
Gingerol - najważniejszy środek bioaktywny znajdujący się w imbirze

Aktywność przeciwbakteryjna

Capsaicin & Ginger od Apollo Hegemony łączy w sobie ekstrakt z imbiru z dodatkiem kapsaicyny
Capsaicin & Ginger od Apollo Hegemony łączy w sobie ekstrakt z imbiru z dodatkiem kapsaicyny

Imbir jest skuteczny przeciwko wielu szczepom bakterii, z których niektóre to Staphylococcus, Bacillus, Salmonella, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Helicobacter pylori i inne [5]. Wyciąg z imbiru zmniejszył uszkodzenia wywołane stresem w żołądku i zahamował produkcję kwasu żołądkowego, ograniczając wzrost H. pylori u myszy [6]. W badaniu na komórkach związki imbirowe zabijają Porphyromonas gingivalis, Porphyromonas endodontalis i Prevotella intermedia, trzy gatunki, które powodują chorobę dziąseł [R].

Aktywność przeciwgrzybicza

Imbir jest skuteczny przeciwko kilku szczepom grzybów, w tym odpowiedzialnym za choroby skóry skóry (takim jak stopa sportowca) i psucie się żywności: Fusarium, Aspergillus, Candida albicans, Saccharomyces cerevisiae, Microsporum gypseum i wielu innych [7,8].

Aktywność przeciwwirusowa

Świeży imbir uniemożliwia wirusowi syncytialnemu wirusowi (HRSV) przywiązanie się do ludzkich komórek i blokuje tworzenie się blaszek w drogach oddechowych [9]. Ponadto ekstrakty z imbiru są skuteczne przeciwko wirusom opryszczki (simpleks typu 1 i 2) [10].

Skutki uboczne

Imbir wydaje się być stosunkowo bezpieczny[11]. Nie odnotowano żadnych poważnych skutków ubocznych. W jaki sposób spożywać imbir? Na pewno jako dodatek do potraw lub do herbaty (imbir z miodem) albo w postaci suplementu.

Interakcje z lekami

Kiedy imbir szkodzi? Aktywny składnik imbiru (gingerol) blokuje aktywność enzymu, który rozkłada leki (cytochrom p450), co może potęgować działanie leków.

 

Tagi: imbir, naturalne antybiotyki, naturalny antybiotyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *