Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu

Zatrzymywanie wody (lub retencja płynów) jest to sytuacja, gdy w naszym organizmie dochodzi do nadmiernego magazynowania wody. Zarówno pod skórą, w układzie krążenia jak i w poszczególnych organach. Bardzo często woda odkłada się w okolicach brzucha i bioder. Obwody w tych miejscach nie zmniejszają się pomimo ćwiczeń. Jak sobie z tym poradzić?

Słowem wstępu:

- zatrzymywania wody jest to stan tymczasowy, w którym występuje nadmierne gromadzenie się płynów w organizmie,
- problem z retencją wody może się zdarzyć każdemu, ale może być również łatwo rozwiązany,
- tymczasowe zatrzymanie wody może powodować wahania wagi,
Czytaj dalej, aby znaleźć kilka wskazówek na zmniejszenie wahań wagi spowodowanych tymczasowym zatrzymywaniem wody w ciele.

Wielu ludzi postępuje zgodnie z ogólnie przyjętymi wytycznymi odnośnie tego, aby osiągnąć ostateczny „suchy” wygląd. Mimo wszystko nadal dla niektórych docięte ciało jest poza zasięgiem. Są osoby, o których można sądzić, że są grube, ale tak naprawdę może to być po prostu nadmiar wody.

  Ostatecznym celem każdego kulturysty jest osiągnięcie maksymalnej muskulatury z jak najmniejszą ilością wody podskórnej. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze wątpliwości osób zmagających się z retencją wody, omówić przyczyny zatrzymywania wody, relacje między retencją wody i przyrostem masy ciała oraz przedstawiać kilka wskazówek, jak zapobiegać takim sytuacjom.

  Co powoduje retencje wody?

  Mówi się, że około 50-60% całkowitej masy ciała człowieka stanowi woda. Jej ilość zmienia się w zależności od tego co jemy, jak żyjemy. Chociaż wiele osób może doświadczać retencji wody, istnieją sprawdzone sposoby na pozbycie się jej. Najpierw jednak omówimy najważniejsze czynniki, które mogą powodować zatrzymywanie wody w organizmie.

  Poziom sodu

  Zbyt wysoka ilość sodu jest jedną z najczęstszych przyczyn retencji wody. Jeśli pewien poziom zostanie przekroczony – organizm zaczyna magazynować wodę, takie są fakty. Zależność pomiędzy sodem koreluje ściśle z ilością spożywanej soli. Dlatego też, jeśli spożycie soli jest za duże, może wystąpić "puchnięcie” ciała. W efekcie człowiek zdaje się być „grubszy” niż jest w rzeczywistości.

  Zalecane jest, aby utrzymać poziom sodu na możliwie stałym poziomie, aby uniknąć czasowego zatrzymywania wody. Według National Health and Medical Research Council, odpowiednia dzienna dawka sodu wynosi około 1600 mg (co odpowiada około 4 g soli). Może to być w prosty sposób dostarczone wraz z pokarmem.

  Kreatyna

  Kreatyna może odegrać znaczącą rolę w retencji wody. Kreatyna powoduje zatrzymywanie wody, ale tylko jeżeli jest spożywana w dużych dawkach (więcej niż 5 g dziennie). Chociaż spożywanie kreatyny może spowodować nieznaczny przyrost ilości wody, to dzięki niej zyskujemy więcej energii podczas intensywnych ćwiczeń, co prowadzi do większego wzrostu mięśni i utrata tłuszczu. Warto więc rozważyć jej przyjmowanie, ewentualnie dostosować dawki.

  Odwodnienie

  Kiedy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów, zamiast wydalanie wody i odpadów, ciało zachowuje posiadane zapasy do ponownego wykorzystania. Jest to kolejna przyczyna retencji wody i puchnięcia. Dlatego ważne jest, aby zawsze zachować nawodniony organizm. Bez względu na to czy trenujesz, czy nie. Regularne picie wystarczającej ilości wody pomoże zapobiec i ustąpić retencji, a także wyeliminować objawy wzdęcia. Picie odpowiedniej ilości wody pomoże zachować nam zdrowie i nawodnienie wszystkich ważnych organów.

  Zaburzenia hormonalne

  Równowaga hormonalna na pewno odgrywa fundamentalną rolę w retencji wody, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Główne hormony, które mają wpływ na zatrzymanie płynów to: kortyzol, progesteron, estrogen i insulina. Kortyzol, dla przykładu, jest hormonem, który może prowadzić do zatrzymania wody, ze względu na to, że zakłóca działanie aldosteronu (hormonu, który reguluje równowagę płynów).

  Niedobory żywieniowe

  Brak niektórych mikroelementów, takich jak magnez i witamina B6 może wpłynąć na retencje wody. Jeśli zdarzy Ci się mieć niedobór magnezu, jednym z efektów ubocznych jest retencja wody, ale to może być łatwo naprawione przez suplementację tego pierwiastka. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku witaminy B6. Niedobór witaminy B6 może powodować również inne objawy, w tym lęk i stany depresyjne, zmęczenie oraz dezorientację.

  Retencja wody a przybieranie na wadze

  Na pewno brałeś pod uwagę, że powodem przyrostu masy ciała może być magazynowanie wody. Jak wcześniej wspomniano, istnieje związek między retencją wody, a sodem. Stwierdzono, że organizm jest zdolny do zatrzymywania wody do 2.3kg w zależności od ilości spożytej soli. Jest to bardzo częsta przyczyna tego, że zdrowi dorośli ludzie doświadczają wahań wagi ze względu na retencję wody. W rezultacie, waga może wahać się niemalże codziennie.

  Chociaż istnieje wiele czynników, które mogą powodować nieznaczne zwiększenie masy ciała, istnieją też sposoby zmniejszania chwilowo przyrostu masy wody. W zależności od celów i warunków zdrowotnych, ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia. To pomoże osiągnąć maksymalne wyniki podczas próby ograniczenia masy wody w ciele.

  Sposoby na zmniejszenie wahań wagi spowodowanych retencją wody

  Wiele osób doświadcza dyskomfortu związanego z retencją wody. Istnieją jednak metody, które pozwalają na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia takiego stanu.

  Pij dużo wody

  Wielu pewnie uzna, ze picie wody, aby pozbyć się wody jest absurdalne, ale cóż. Ta metoda działa. Jeśli organizm otrzymuje stały dostęp do płynów – nie uruchamia mechanizmu odpowiedzialnego za jej magazynowanie.

  Zminimalizuj ilość spożywanej soli

  Istotnym krokiem w redukcji spożycia soli jest jedzenie mniej przetworzonej żywności. Z reguły wysoko przetworzone produkty zawierają w sobie więcej soli, niż myślisz. Przede wszystkim należy odstawić chipsy, ciastka i wędliny.

  Zwiększ ilość potasu w diecie

  W przypadku, gdy zatrzymywanie wody spowodowane jest przez wysoki poziom sodu w organizmie, zwiększenie stężenia potasu w diecie może być skuteczną metodą leczniczą. Uważa się, że potas zmniejsza tendencję do retencji wody, zwiększając wytwarzanie moczu oraz zmniejszenie ilości sodu w organizmie. Przykłady pokarmów bogatych w potas to: banany, awokado, ciemne warzywa liściaste liściastych i szpinak.

  Jedz więcej błonnika

  Błonnik jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który odgrywa istotną rolę w retencji wody. Staraj się spożywać pokarmy bogate w błonnik, takie jak produkty pełnoziarniste, orzechy, owoce i warzywa. Błonnik może pomóc wchłonąć dużą ilość wody w jelitach.

  Suplementy ziołowe

  Na sam koniec- suplementy ziołowe. Jednym z ważniejszych jest mniszek lekarski, który zostały ostatnio bardzo doceniony przez branżę suplementacyjną. Jest on powszechnie stosowany jako naturalny środek moczopędny, który pomaga "wypłukać" nadmiar płynów z organizmu.

   

  Tagi: błonnik, kreatyna, magnez, potas, retencja wody, witamina b6, zatrzymywanie wody