Najlepsze suplementy na poprawę pamięci

Avatar

Czy są jakieś suplementy diety, które naprawdę pomagają poprawić pamięć i zredukować problemy poznawcze? Tak, istnieje kilka suplementów, które oferują bardzo konkretne korzyści dla pamięci i funkcji poznawczych - ułatwiając przywoływanie zapomnianych nazw, liczb, wspomnień i haseł (zjawisko znane jako letologia lub „czubek języka”), lub po prostu zatrzymując spadek poznawczy, który przychodzi z wiekiem.


Suplementy DHA i fosfatydyloseryny

DHA jest rodzajem kwasu tłuszczowego omega-3 pochodzącego ze źródeł morskich (np. tłuste ryby), który może poprawić przywoływanie zarówno nowych, jak i starych wspomnień. Znajduje się w błonach komórkowych organizmu, gdzie zwiększa ich elastyczność. Im bardziej elastyczna błona komórkowa, tym szybsze są procesy transdukcji i neuroprzekaźnictwa. Przyjmowanie suplementów DHA powoduje zatem stopniowy wzrost elastyczności błony, szczególnie w komórkach mózgu. Sprzyja to rozwojowi przedłużeń neuronów, tworzeniu synaps, plastyczności neuronów oraz dojrzewaniu neuronów i ich migracji do stref docelowych (1-2) - mechanizmów, które wszystkie są zaangażowane w zapamiętywanie i uczenie się.

Bacopa Monnieri od Apollo Hegemony to jeden z niewielu suplementów zawierających standardyzowany ekstrakt Bacopa Monnieri - aż 50% bakozydów!
Bacopa Monnieri od Apollo Hegemony to jeden z niewielu suplementów zawierających standardyzowany ekstrakt Bacopa Monnieri - aż 50% bakozydów!

Ponieważ omega-3 przynoszą znaczące korzyści dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, są zawarte we wszelkiego rodzaju suplementach wysokiej jakości. Fosfatydyloseryna, kolejny niezbędny kwas tłuszczowy znajdowany w błonach neuronowych, działa dokładnie w ten sam sposób.

Wskazane jest uzupełnianie obu (Super Omega-3 i PS 100) przez przynajmniej kilka miesięcy. Możesz spodziewać się poprawy w trakcie i po okresie suplementacji.

Huperzine A

Chociaż stosunkowo nieznana, huperzina A jest jednym z najlepszych dostępnych suplementów do leczenia problemów z pamięcią. Podobnie jak kofeina, jest to ekstrakt alkaloidu z rośliny leczniczej. Jego funkcja jest prosta: zapobiega rozkładowi acetylocholiny (neuroprzekaźnika niezbędnego do zapamiętywania  i uczenia się), a tym samym zwiększa jej poziomy (3). Pomaga również chronić neurony przed śmiercią komórek spowodowaną nadmiernym poziomem glutaminianu (4-5). Dawki stosowane w badaniach klinicznych wykazujące jego skuteczność (poprawa pamięci i zachowania u osób z chorobą Alzheimera, zaawansowanym spadku funkcji poznawczych lub problemami z pamięcią) (6-8) wynosiły od 100 µg do 400 µg dziennie.

Standaryzowane wyciągi z miłorzębu japońskiego

Liczne badania wykazały, że Ginkgo Biloba poprawia funkcje poznawcze, jednocześnie ograniczając starzenie się mózgu. Jego zdolność do ochrony komórek mózgowych przed utlenianiem wynika z wysokiej zawartości laktonów terpenowych (9–11), co pomaga zwiększyć konwersję energii i utrwalić istniejące obwody neuronowe (12). Obwody te zapewniają zachowanie naszych wspomnień i optymalizację naszych zdolności poznawczych. Inne badania wykazały, że ekstrakty standaryzowane w laktonach terpenowych zwiększają serotoninę w synapsach, co zwiększa aktywność w hipokampie, strukturze integrującej pamięć w mózgu.

Warto zwrócić uwagę że Gingko Biloba oraz Bacopa Monnieri wykazuje działanie synergistyczne. Z tego powodu w Relatonic Forte od Apollo Hegemony znajdziesz oba te adaptogeny, oraz 3 inne najbardziej popularne adaptogeny!
Warto zwrócić uwagę że Gingko Biloba oraz Bacopa Monnieri wykazuje działanie synergistyczne. Z tego powodu w Relatonic Forte od Apollo Hegemony znajdziesz oba te adaptogeny, oraz 3 inne najbardziej popularne adaptogeny!

Niedawna metaanaliza badań sugeruje, że codzienna dawka 100 mg-200 mg ekstraktu z miłorzębu japońskiego przez co najmniej trzy miesiące jest ogólnie wskazana dla osób, które chcą stopniowo poprawiać aspekty codziennego życia (trudności z koncentracją, małe zmiany w pamięci, splątanie, słaba skuteczność poznawcza…) (13).

Ze względu na powyższe działanie, uznaje się że Gingko Biloba to adaptogen czyli naturalna roślina wspomagająca walkę organizmu z niekorzystnymi warunkami środowiska (przede wszystkim poprawia samopoczucie i zmniejsza negatywne skutki stresu)

Standaryzowane ekstrakty Bacopa monnieri

Bacopa, klejnot medycyny ajurwedyjskiej, poprawia kilka specyficznych elementów funkcji poznawczych, takich jak szybkość przetwarzania informacji i pamięci. Badania wykazały jego zdolność do zwiększania niektórych mechanizmów neuromolekularnych zaangażowanych w połączenia między komórkami mózgu (synapsami), szczególnie w hipokampie, ważnym miejscu pamięci (14).

W wielu badaniach klinicznych (15–16) wykazano znaczącą poprawę w stosunku do suplementacja Bacopą Monnieri (w większości przypadków przez co najmniej 12 tygodni), szczególnie w nauce, swobodnym przywoływaniu (17–19), pamięci asocjacyjnej (20), pamięci uważnej (21) i pamięci wzrokowa. W większości prób wydajność była mierzona obiektywnie (przy użyciu wiarygodnych, uznanych naukowo testów pamięci) i systematycznie porównywana z placebo.

Pod warunkiem, że wybierzesz suplementy bogate w bakachidy (składniki aktywne).

W mniejszym stopniu udowodniły także swoją wartość: cholina, witaminy z grupy B (szczególnie B6, B9 i B12), kurkumina (z kurkumy), żeń-szeń i zielona herbata.

Tagi: boostery mózgu, hupercyna A, jak poprawić pamięć, lepsza pamięć, pamięć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *