Napoje energetyczne – czy aby na pewno są bezpieczne dla zdrowia?

Ela

Obawy o potencjalnie szkodliwy wpływ napojów energetycznych na zdrowie, zwłaszcza gdy są one łączone z alkoholem, nasilają się w ostatnich latach. Poniżej znajdziecie listę pięciu problemów zdrowotnych, które są przez naukowców łączone z efektem pobudzenia wywoływanym przez energetyki.

Problemy z sercem po energy drinkach

Według doniesień NY Times, w ostatnich latach firma, która zajmuje się sprzedażą energetyków złożyła do FAD ok. 30 raportów dotyczących poważnych uszczerbków zdrowotnych (w tym zawałów serca), związanych ze spożyciem ich produktu.

Znany jest też przypadek 28 letniego Australijczyka, u którego nastąpiło zatrzymanie akcji serca po wypiciu ośmiu puszek napojów energetycznych (po 80 mg kofeiny każda) w ciągu siedmiu godzin. Pacjent nigdy wcześniej nie skarżył się na bóle w klatce piersiowej.
Według dr Johna Higginsa, profesora nauk medycznych z Uniwersytetu Medycznego w Houston, kofeina i inne składniki zawarte w napojach energetycznych w znacznym stopniu podnoszą częstotliwość akcji serca i ciśnienie krwi.

Kofeina może stymulować komórki mięśnia serca do uwalniania wapnia, który ma wpływ na rytm bicia serca, co w ostateczności może prowadzić do arytmii, twierdzi dr Higgins. Tego typu napoje mogą również powodować zakłócenie równowagi elektrolitów w organizmie, co także jest wiązane z zaburzeniami rytmu serca.

Nie ma jednak wystarczająco silnych dowodów, aby powiedzieć jednoznacznie, że napoje energetyczne powodują problemy z sercem. Potrzebne są dalsze badania w celu określenia ilości napojów energetycznych, które ludzie muszą spożyć, aby doświadczyć tych negatywnych skutków, sugeruje dr Higgins.

Ryzyko poronienia po energetykach

FDA otrzymało również jeden raport dotyczący poronienia łączonego ze spożyciem 5-Hour Energy.

Analizując badania dotyczące wpływu kofeiny na poronienia ciężko o jednoznaczną opinię. Z badań przeprowadzonych w 2006 roku na grupie 1000 ciężarnych kobiet wynika, że te, które spożywały więcej niż 200 mg kofeiny dziennie (z kawy, herbaty, napojów gazowanych lub gorącej czekolady) były nawet dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko poronienia niż kobiety, które nie piły kofeiny.
Jednak inne badania, z 2008 roku nie potwierdzają tych doniesień. Nie została w nich wskazana żadna zależność między spożyciem kofeiny (niezależnie od ilości), a poronieniem.

W związku z brakiem rozstrzygnięcia w tej kwestii, zaleca się ciężarnym kobietom ograniczenie spożycia kofeiny do 200 mg dziennie.

Zwiększone ryzyku uzależnienia od alkoholu i urazów związanych z jego spożyciem

Wyniki różnych badań sugerują, że połączenie alkoholu i napojów energetycznych może być bardzo niebezpieczne.

Kofeina, jako środek stymulujący, neutralizuje usypiające działanie alkoholu. Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne ostrzega, że istnieją w pełni uzasadnione obawy, że mieszanie alkoholu i napojów energetycznych doprowadza do sytuacji, gdzie ludzie są w stanie dłużej funkcjonować bez snu, a co za tym idzie – są w spożyć więcej alkoholu niż zazwyczaj.
Badania przeprowadzone na 1100 studentach w 2011 roku wskazują, że prawdopodobieństwo spełnienia kryteriów diagnostycznych uzależnienia od alkoholu jest 2,5 krotnie wyższe u osób spożywających napoje energetyczne. Wyniki te mogą być następstwem mieszania alkoholu z energetykami lub też picia energetyków w celu zniwelowania objawów kaca, twierdzi Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne. Nie wykluczają również ewentualnego wpływu kofeiny na wzrost skłonności do uzależnień.

Ryzyko przedawkowania leków

Inne badania przeprowadzone na grupie 1060 studentów wskazują na zwiększenie ryzyka nadużywania leków na receptą (lub leków przeciwbólowych bez recepty) w przypadku osób spożywających napoje energetyczne.

Jednym z wyjaśnień tego zjawiska było stwierdzenie, ze „napoje energetyczne, podobnie jak leki na receptę, uważane są przez osoby badane jako bezpieczniejsze, bardziej normatywne i społecznie akceptowalne niż np. narkotyki”, opublikowane przez naukowców w magazynie Journal of Addiction Medicine.

Zaburzenia funkcji poznawczych

Chociaż niektórzy studenci wierzą, że całonocna nauka do egzaminów wspomagana piciem napojów energetycznych jest wydajna i efektywna – badania dowodzą inaczej. W 2010 przeprowadzone eksperyment, który dowiódł, że niewielka ilość kofeiny, ok. 40mg, faktycznie wpływa pozytywnie na czas reakcji, ale już większe ilości np. równowartość puszki Red Bulla (lub powyżej 80 mg) – w sposób istotny pogarszają wyniki.

Zatem jak widać napoje typu "energy drink" wcale nie są tak zdrowe jak się o nich mówi, być może powinny być sprzedawane niczym alkohol +18? Zapraszamy do dyskusji na ten temat.

Tagi: black, energetyki, energy drink, kofeina, monster, napoje energetyczne, problemy zdrowotne, red bull, tiger, zdrowie

2 komentarze

  1. Avatar

    W energetykach jest coś jeszcze gorszego poza kofeina… Niesamowita ilość cukru.W niektórych dochodzi do 50 g na puszkę.
    Szok kiedy widzę 12 letnie dzieciaki pijace Red Bula… Jak do cholery w tym wieku można nie mieć energii ??? Co będzie z nimi za następne kilka lat? Może faktycznie limit wiekowy na zakup tych napojów nie jest złym pomysłem.

    • Jakub Kola

      Niestety ludzie nie zdają sobie sprawy, jaki wpływ na nasz organizm mają te pozornie błache substancje. Neguje, ale mi również zdarzy się je spożywać, staram się wybierać produkty bez cukru, ale z dostępnością takich w naszych kraju jeszcze nie jest dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *