Popularne artykuły

Testosteron – które suplementy faktycznie podnoszą jego poziom
Badania suplementów

Testosteron – które suplementy faktycznie podnoszą jego poziom 

Na rynku suplementów diety wiele jest takich, które rzekomo mają przyczynić się do wzrostu produkcji testosteronu do granic potencjału organizmu, lecz w rzeczywistości nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Są pośród nich jednak takie, które faktycznie działają i podnoszą poziom androgenu.

A jakie to suplementy? Przeczytasz o nich tutaj.

Testosteron jest bardzo pożądany w wysokiej koncentracji u mężczyzn – stąd popytem cieszą się produkty, które podnoszą jego poziom. Przyczynia się do zwiększenia popędu płciowego, poprawy samopoczucia, większej witalności oraz osiągania lepszych rezultatów pod względem sylwetkowym, jak spalanie tkanki tłuszczowej, budowanie masy mięśniowej oraz poprawy parametrów siłowych.

Które legalne suplementy diety realnie podnoszą poziom testosteronu u zdrowych osób i są warte uwagi konsumentów?

BOR

Bor jest pierwiastkiem występującym w ludzkim organizmie w śladowej ilości. Przyczynia się do [1]:

- utrzymywania zdrowia kośćca

- procesów gojenia ran

- prawidłowej gospodarki witaminy D, estrogenów i testosteronu

- absorpcji magnezu

- redukcji markerów stanów zapalnych, jak białko C-reaktywne czy czynnik martwicy nowotworów TNF-alfa

Bor wpływa korzystnie na gospodarkę androgenową poprzez redukowanie globuliny wiążącej hormony płciowe – SHBG. SHBG ogranicza biodostępność hormonów, z którymi się zwiąże, wykazując powinowactwo między innymi do testosteronu oraz estradiolu (wyższe do estradiolu) [2].

Suplementacja dawką 10 mg pozwoliła w doświadczeniu uzyskać spadek poziomu SHBG. Odnotowano wzrost poziomu niezwiązanego testosteronu o 28% już po tygodniu suplementacji oraz spadek stężenia estradiolu o 39% [3].

Inne badanie bazujące na dawce 6 mg [4] wykazało zbliżony rezultat przy suplementacji, którą można uznać za długotrwałą, bo pomiaru dokonano po 60 dniach.

Warto odnotować, że dawka pierwiastka w wysokości 2,5 mg nie przynosiła już korzyści [5], zaś istnieją podejrzenia, że dawki powyżej 20 mg mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie [6, 7].

Podsumowując: suplementacja borem w dawkach rzędu 6-10 mg dziennie skutkuje wyraźnym wzrostem poziomu wolnego testosteronu, redukcją poziomu estrogenów bez wpływu na poziom całkowity testosteronu.

KOZIERADKA POSPOLITA (FENUGREEK)

Kozieradka jest rośliną która zastosowanie znalazła w ajurwedzie ze względu na swoje prozdrowotne własności, które wspierają gospodarkę cukrową oraz cholesterolową organizmu.

Roślina ta obfituje w glikozydy oraz saponiny steroidowe, które w badaniach na ludziach wykazały własności ograniczające proces aromatyzacji testosteronu oraz podnoszenia wolnego testosteronu i to u zdrowych, młodych mężczyzn [8, 9]. W eksperymencie, w którym użyto 500 mg ekstraktu przez 8 tygodni odnotowano wzrost o 26% biologicznie dostępnego androgenu.

Podsumowując: kozieradka pospolita może pozytywnie wpłynąć na poziom aktywnej biologicznie formy testosteronu, a przy tym badania wykazują jej duże bezpieczeństwo użycia.

CORDYCEPS SINENSIS

Cordyceps sinensis jest grzybem, który posiada właściwości regulowania produkcji testosteronu przez gruczoły, a także obniża poziom kortyzolu, którego nadmierny wzrost, w wyniku stresu, sam w sobie ogranicza potencjał organizmu do produkcji androgenu.

W pewnym badaniu wzięto pod lupę [10] wysportowanych mężczyzn uprawiających wyczynowo kolarstwo w przedziale wiekowym 30-40 lat i podawano im przez kilka tygodni ekstrakt w dawce 445-890 mg (dawka zależna od obciążenia fizycznego) trzy razy w ciągu doby. Suplementacja poskutkowała wyraźnym wzrostem poziomu testosteronu po wykonaniu wysiłku fizycznego, gdzie grupa placebo odnotowała spadek stężenia androgenu w wyniku intensywnego obciążenia fizycznego.

Roślina posiada również zdolność do stymulowania jąder do produkcji androgenów, gdyż naśladuje działanie hormonu luteinizującego (LH). Wykazano taką zależność w eksperymencie [11]. Co ciekawe, czas jaki był potrzebny ekstraktowi cordycepsu do wywołania efektu był analogiczny jak w przypadku gonadotropiny kosmówkowej – leku, który również naśladuje działanie LH i wynosił 3 godziny. Idealna wydaje się koncentracja 3 mg/ml, jako iż przy stężeniu 10 mg/ml wartość testosteronu spadała do wyjściowej [12].

Podsumowując: cordyceps sinensis posiada korzystny wpływ na gospodarkę testosteronową osób wysportowanych, gdzie intensywny wysiłek może spowodować  spadek poziomu androgenu, a także, ze względu na swój mechanizm naśladujący LH, może zapobiegać obniżeniu produkcji testosteronu na drodze fizjologicznej.

WITAMINA D3

Witamina, której de facto bliżej jest do hormonu pod względem własności, wpływa na produkcję hormonów płciowych, w tym testosteronu.

Pomimo istotnego wpływu witaminy D3 na organizm, wiele osób jest w nią niedoborowe, co skutkuje niskim poziomem wolnego testosteronu, zwiększonym ryzykiem chorób naczyniowo-sercowych czy nowotworami.

Suplementacja witaminą D3, w celu osiągnięcia jej optymalnego stężenia we krwi, skutkować będzie wzrostem poziomu wolnego testosteronu, poprzez ograniczenie produkcji SHBG – takie działanie obserwuje się przy stężeniu metabolitu 25(OH)D3 na poziomie od 30 ng/dl wzwyż [13, 14].

Podsumowując: witamina D3, gdy jej poziom we krwi jest odpowiednio wysoki, wpływa na obniżenie aktywności SHBG, stąd suplementacja tą witaminą dla osiągnięcia potencjału gospodarki hormonalnej jest wskazana, zwłaszcza u osób mało przebywających na słońcu lub spożywających ograniczoną ilość produktów obfitych w D3.

Jaką witaminę D3 warto kupić?

Powyżej wymienione zostały suplementy, które realnie wpłyną na poziom aktywności testosteronu u zdrowych, nieotyłych osób, jak np. młodzi mężczyźni trenujący fizycznie, którzy dążą do maksymalizacji potencjału swojej gospodarki hormonalnej. Są oczywiście dostępne inne preparaty mające status boosterów testosteronu, ale te raczej pomagają przy zaburzeniach produkcji androgenu, stąd nie zostały uwzględnione powyżej. Są to m.in.:

- Tongkat Ali – który pomaga podnieść poziom testosteronu, ale u osób, które mają go w ilości obniżonej od prawidłowej [15], jako iż u zdrowych, młodych osób nie wnosi nic pod kątem gospodarki androgenowej [16].

- Coleus Forskholi – podnosi poziom testosteronu poprzez mechanizm aktywowania cAMP, ale u osób otyłych, u których to otyłość spowodowała obniżenie produkcji androgenu poniżej potencjału [17].

- Ashwagandha – ogranicza spadek poziomu testosteronu powstały w wyniku chronicznego stresu, zatem przywraca jedynie jego prawidłowy poziom [18], a także pomaga utrzymać prawidłowy poziom hormonu w przypadku osób starszych lub z zaburzeniami płodności [19, 20].

Sprawdź również nasz ranking najlepszych suplementów z Ashwagandhą!

Powiązane artykuły

3 Comments

 1. Dorota

  Witam. Powszechnie uważa się że bor właśnie podnosi poziom estrogenów i powinien być ograniczony wpostaci suplementów u kobiet z wysokim poziomem estrogenow o możliwością wystąpienia nowotwór hormonozaleznych. Jak jest prawda….teraz już nie wiem.

  1. Michał

   Informacje o borze tutaj podane dotyczą mężczyzn choć również i tu jest pewna nieścisłość ponieważ najnowsze badania wskazują, że i owszem bor podnosi ilość wolnego testosteronu i zmniejsza estradiol lecz niestety obniżenie estradiolu występuje tylko na początku suplementacji, a później podnosi jego poziom. Związane to jest bezpośrednio z enzymem aromatazy który zareaguje i podniesiony poziom aktywnego testosteronu spróbuje wyrównać przekonwertowując go w 17beta-estradiol automatycznie podnosząc jego poziom. U kobiet przy suplementacji borem odnotowano prawie dwukrotny wzrost estradiolu i testosteronu więc Twoje informacje o borze są właściwe tzn. należy uważać na jego ilość w diecie u kobiet z podniesionym estradiolem.

   1. Jakub Kola

    Dziękujemy za doprecyzowanie

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *