Tłuszcz z fast foodów a testosteron u mężczyzn

Avatar

Jedzenie typu fast food stało się niezwykle modne. Żyjemy w czasach ciągłej pogodni. Praca, zlecenie, zakupy, dom, obowiązki, zajęcia dodatkowe, dzieci, fitness, siłownia. Pędzimy, nie mamy chwili dla siebie, nie mamy czasu, by spokojnie usiąść, odpocząć, postawić na to, co najlepsze. Jeśli chodzi o jedzenie, nie mamy czasu lub po prostu jest nam go szkoda na siedzenie w kuchni. To wszystko więc sprawia, że stawiamy na jedzenie, które możemy dostać szybko, niemal od ręki. I choć wielu osobom bardzo ono smakuje, to w rezultacie nie jest to jedzenie, które możemy nazwać zdrowym.

Wręcz przeciwnie - fast foody to niezdrowe i kaloryczne dodatki w naszym menu, które mogą znacząco wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu. Okazuje się jednak, że fast foody mogą mieć znaczenie dla poziomu testosteronu u mężczyzn. Niemożliwe? A jednak!

***

Zły wpływ działania na organizm fast foodów

Jedzenie fast foodów przede wszystkim prowadzi do otyłości. Żyjemy w czasach, gdzie otyłość i nadwaga stały się chorobami cywilizacyjnymi. Dziś co 3 osoba cierpi z powodu zbyt dużej wagi i co straszne, dotyczy to również dzieci. Fast foody powodują również oprócz zwiększonej tkanki tłuszczowej także miażdżycę, a co za tym idzie problemy z sercem. Wpływają na osłabienie, na brak energii, na ospałość. Ich spożywanie przyczynia się do nieprawidłowej pracy układu pokarmowego, do problemów jelitowych i do ogólnie złej kondycji organizmu.

Fast foody a testosteron

Jedzenie typu fast food charakteryzuje się tym, że jest ono smażone w tłuszczu. Duża ilość panierki i głęboki olej to główny element tego typu jedzenia. Do tego frytki, dodatki, słodkie napoje… Okazuje się, że tłuszcz, na którym to smażone są wszelkie specjały szybkiego jedzenia może mieć znaczący wpływ na poziom testosteronu u mężczyzn. Jak pokazały badania prowadzone przez naukowców z Flinders University i Uniwersytetu Australii Południowej, spożycie wysokotłuszczowych fast foodów w ciągu godziny powoduje spadek poziomu testosteronu w surowicy o blisko 25%. Co więcej, takie stężenie jest w stanie utrzymać się nawet do 4 godzin. Skąd ta pewność, że to od jedzenia? Razem z badaniem testosteronu badano również poposiłkowe stężenie interleukin, które wykazywało znaczący wzrost,a  więc na tej podstawie można określić, że nie jest to stan zapalny, ale właśnie wpływ tego, co dostarczyliśmy naszemu organizmowi w formie pożywienia. Co ciekawe, podając tłuszcz dożylnie, ten nie wpłynął na spadek testosteronu, ale zjedzenie go już tak. Wnioski sugerują więc, że sam tłuszcz nie upośledza w sposób bezpośredni komórek śródmiąższowych Leydiga, ale spadek testosteronu odbywa się w momencie przejścia tłuszczu przez przewód pokarmowy. 

Skutki spożywania fast foodów

Jeśli stawiamy na fast foody stosunkowo często, to może to mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Oprócz tego wszystkiego, o czym pisaliśmy powyżej, tłuszcz z fast foodów powodując spadek testosteronu może mieć duże znaczenie dla stanu fizycznego i psychicznego mężczyzn, w tym również i dla kwestii rozrodczej.

Podsumowanie

Dbając o siebie i chcąc jak najdłużej cieszyć się doskonałą formą i zdrowiem, z pewnością warto patrzeć na to, jak wygląda nasze menu. Od tego bowiem, co znajdziemy na talerzu, może w głównej mierze zależeć to, jakim będziemy cieszyć się zdrowiem i kondycją, zarówno fizyczną, psychiczną, jak i seksualną. 

Tagi: cholesterol, fast food, fast food a testosteron, niezdrowy tłuszcz, testosteron, tłuszcz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *