Popularne artykuły

Blog Post

Zinc L-Carnosine – właściwości dla przewodu pokarmowego
Suplementacja

Zinc L-Carnosine – właściwości dla przewodu pokarmowego 

Cynk to pierwiastek wielozadaniowy. Reguluje pracę około 300 różnych enzymów w organizmie! Często nie doceniamy jego roli ani nawet różnicy pomiędzy jego formami w suplementach diety. Jednym z zastosowań suplementacji cynkiem jest wspomaganie regeneracji tkanek, również tych budujących nasz przewód pokarmowy. A w tym celu jedna z form szczególnie wyróżnia się skutecznością. Mowa o Zinc L-Carnosine, czyli kompleksie cynku z karnozyną.


Unikalna forma cynku sprzężona z karnozyną

Chelat cynku i l-karnozyny tworzy wyjątkową formę cynku – Zinc L-Carnosine. Jest to jedna molekuła (cynk i karnozyna są połączone) posiadająca właściwości, których zwykła mieszanka cynku i karnozyny nie odtworzy. Choć cynk jako pierwiastek wpływa na ogrom funkcji w organizmie, to w połączeniu z karnozyną stosujemy go głównie dla wspomagania układu pokarmowego.

W różnych badaniach naukowych nad Zinc L-Carnosine zauważono m.in. takie korzyści:

  • regeneracja wyściółki żołądka,
  • wspomaganie regeneracji innych części przewodu pokarmowego (przełyku, jelit),
  • poprawa zaburzeń zmysłu smaku,
  • naprawa zaburzeń przewodu pokarmowego,
  • poprawa kondycji skóry i wątroby.

Choć cynk gra tu główne skrzypce, to l-karnozyna także ma swój wkład w działanie regenerujące tkanki. Jej rola polega też na poprawie wchłaniania cynku i jego dystrybucji w tkankach docelowych.

Jak konkretnie Zinc L-Carnosine działa na układ pokarmowy?

Wiemy, że karnozynian cynku działa jak regeneracyjny balsam dla żołądka i jelit, ale z jakiego powodu tak się dzieje? Mechanizmów działania jest kilka.

U podstaw leży działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Poprzez kontrolę stanów zapalnych, m.in. hamowanie NF-kB, TNF i niektórych interleukin (IL-1β, IL-6, Il-8) zauważone w badaniach in vitro i na modelach zwierzęcych, Zinc L-Carnosine osłabia procesy degenerujące tkankę nabłonkową i umożliwia jej lepszą regenerację. Równocześnie wzrastają endogenne przeciwutleniacze i kilka różnych czynników wzrostowych, takich jak VEGF, NGF, PDGF. Kilka trudnych skrótów za nami, jednak clue tych wywodów jest takie, że Zinc L-Carnosine wytwarza odpowiednie środowisko w tkankach błon śluzowych, w którym zmniejsza się ryzyko uszkodzeń, a zwiększa tempo regeneracji.

Idąc głębiej, cynk z karnozyną działa też poprzez białka szoku cieplnego (HSP, heat-shock protein), nazywane też białkami opiekuńczymi. Wzrost HSP w wyniku suplementacji karnozynianu cynku zauważono m.in. w badaniach na szczurach. Te białka wiązane są z działaniem cytoprotekcyjnym, czyli ochronnym dla komórek i zabezpieczającym ich przeżywalność.

Suplementacja karnozynianu cynku w praktyce

W niektórych częściach globu (np. USA, Japonia) Zinc L-Carnosine stosuje się w ramach suplementacji uzupełniającej podczas cykli chemio- i radioterapii. Te dwa rodzaje terapii nowotworowych mają destrukcyjny wpływ na błony śluzowe i wiążą się z dużym ryzykiem pojawienia się wrzodów. Cynk z karnozyną ma w tym przypadku działać osłonowo, wspomagając regenerację tkanki nabłonkowej układu pokarmowego.

W Polsce Zinc L-Carnosine jest raczej niszową formą cynku, nie jest mocno popularny na naszym rynku. Sięgają po niego zazwyczaj osoby świadome korzyści, jakie daje ta konkretna forma, a chcące efektywnie wspomóc regenerację błon śluzowych. W praktyce Zinc L-Carnosine suplementuje się z nadzieją na lepszą regenerację nadżerek i wrzodów żołądka oraz osłonowo podczas stosowania leków drażniących śluzówki. Ma zastosowanie także we wspomaganiu regeneracji jelit, gdy diagnostyka pokazuje ich pogorszony stan lub gdy kiepska dieta nadszarpnęła ich kondycję.

Dużo doniesień wskazuje na przydatność karnozynianu cynku w zaburzeniach zmysłu smaku. Problem z odczuwaniem smaku potraw występuje m.in. w przypadku niedoboru cynku, ale też towarzyszy różnym problemom zdrowotnym. Naukowcy w swoich publikacjach zauważają, że Zinc L-Carnosine jest wartym uwagi narzędziem w walce z zaburzeniami smaku wynikającymi z leczenia onkologicznego, ale też w przypadkach niezwiązanych z nowotworami.

Dawkowanie Zinc L-Carnosine

75 mg kompleksu karnozynowego (co dostarcza 18 mg jonów cynku) to najczęściej używana wielkość porcji. Niektóre suplementy w kapsułce mają połowę tej wartości, zapewniając większą elastyczność w dawkowaniu.

W badaniach klinicznych używano różnych dawek. W wielu publikacjach przewijają się schematy stosowania po 50, 75 lub 100 mg Zinc L-Carnosine po dwa razy dziennie.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *