Popularne artykuły

Choroba Alzheimera i Ginkgo Biloba
Alzheimers disease Alzheimer Alzheimer's ill illness healthy health young doctor with sign
Suplementacja

Choroba Alzheimera i Ginkgo Biloba 

Ginkgo biloba to drzewo, które pochodzi z Chin i od wieków jest używane w tradycyjnej chińskiej medycynie oraz w kuchni. Ekstrakty z Ginkgo biloba są często sprzedawane jako suplementy diety o potencjalnym zastosowaniu medycznym, od leczenia np. wysokiego ciśnienia krwi i choroby wysokościowej.


Ekstrakty z Ginkgo Biloba

Skuteczność ekstraktów z Ginkgo Biloba w leczeniu takich stanów nie jest dobrze udokmentowana, chociaż wiele osób wykazuje ich korzystne działanie. Ponieważ uważa się, że Gingko Biloba bierze udział w regulacji przepływu krwi (będąc przeciwutleniaczem i mając właściwości przeciwzapalne), wielu spekuluje, że jej podawanie może przynosić pewną poprawę u osób z demencją.

Co wykazały badania?

Ekstrakt z Ginkgo biloba (EGb761) jest szeroko stosowany w leczeniu zaburzeń funkcji poznawczych w Europie od 2000 roku jako lek alternatywny i jest stosowany w niektórych badaniach klinicznych na niewielką skalę.

Według jednego z ostatnich przeglądów systematycznych wysokie dawki EGb (240 mg / dobę) przyjmowane przez co najmniej 5 lub 6 miesięcy mogą mieć korzystny wpływ na osoby cierpiące na demencję w porównaniu do osób przyjmujących 200 mg / dobę lub mniej. W porównaniu z grupą kontrolną otrzymującą placebo osoby przyjmujące dawkę 240 mg / dobę EGb761 miały nieco lepsze wyniki w zakresie codziennych czynności życiowych i ogólnej sprawności poznawczej.

Świeży ekstrakt z Gingko Biloba
Świeży ekstrakt z Gingko Biloba

Inne badania nie wykazały ogólnego korzystnego wpływu EGb na leczenie lub profilaktykę choroby Alzheimera. Na przykład badanie Ginkgo Evaluation of Memory (GEM) nie wykazało istotnych, korzystnych efektów działania Ginkgo w zmniejszaniu otępienia lub zwiększaniu wydajności poznawczej. W badaniu wzięło udział ponad 3000 uczestników. Jest to największe do tej pory badanie. Ponadto nie było różnic między płcią, pochodzeniem etnicznym lub wyjściowymi wynikami poznawczymi.

Czy EGb761 może zapobiegać lub leczyć chorobę Alzheimera?

Rozległe analizy wielu badań przeprowadzonych w celu analizy skuteczności EGb761 w leczeniu otępienia wykazały mieszane wyniki. Niektóre pokazują, że wysokie dawki mogą mieć umiarkowanie korzystne efekty spowalniające spadek zdolności poznawczych, podczas gdy inne nie wykazały żadnej różnicy między tymi, którzy przyjmują Ginkgo a tymi, którzy przyjmują placebo.

Podobnie jak w przypadku większości leków alternatywnych, większość badań prowadzonych na dużą skalę nie wykazuje znaczącego wpływu takich leków na pozytywne leczenie schorzeń. Rozważając leki alternatywne, takie jak Ginkgo Biloba, pacjenci i ich opiekunowie nie powinni rezygnować z konwencjonalnych leków i terapii na rzecz alternatywnych leków, których skuteczność nie została udowodniona.

Jednak większość leków ziołowych nie powoduje żadnych znaczących szkód ani skutków ubocznych i może być stosowana w połączeniu z lekami konwencjonalnymi, pod warunkiem, że lekarz nie przedstawi żadnych konkretnych szkodliwych interakcji, np. warfaryna i EGb761.

Podsumowanie

EGb761 może potencjalnie mieć umiarkowanie korzystne działanie w zapobieganiu lub spowolnieniu poznawczego osłabienia spowodowanego chorobą Alzheimera. Jednak większość badań nie dowiodła, że ​​ma ona znaczący pozytywny wpływ na leczenie i zapobieganie demencji lub upośledzeniu funkcji poznawczych pomimo szerokiego stosowania. Stosowanie Gingko Biloba w połączeniu z lekami konwencjonalnymi może być korzystne, ale nie zaleca się stosowania samych leków ziołowych, takich jak sam EGb761.

Jak wybrać najlepszy adaptogen?

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *