Galantamina – głębszy sen i lepsza pamięć?

Jakub Kola

Galantamina jest naturalnym suplementem nootropowym, który sprzyja odprężeniu, relaksuje, generuje marzenia senne, pogłębia fazę REM snu oraz pozytywnie wpływa na pamięć.

Czym właściwie jest galantamina?

Galantamina jest to naturalnym suplementem z grupy nootropików. Do jej głównych właściwości zaliczamy: właściwości relaksacyjne, odprężające, a także poprawiające pamięć. Bardzo dobrze sprawdza się przyjmowana na noc. Ułatwia zasypianie i podnosi jakość snu.

Jest to alkaloid, który jest grupą naturalnie występujących związków chemicznych wytwarzanych z roślin, bakterii, grzybów i zwierząt. Galantamine pochodzi z kwiatów i cebulek rośliny zwanej Galanthus caucasicus.

Związki te mogą być wytwarzane syntetycznie i zostały odkryte w ZSRR jeszcze w latach 50-tych ubiegłego wieku. Od dziesięcioleci stosowana jest ona w Europie Wschodniej w leczeniu zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, w tym miastenii, miopatii oraz zaburzeń zmysłowych i motorycznych.

Jest także zatwierdzona w Austrii i używana w celu złagodzenia pewnych objawów dystrofii mięśni (MD).

Korzyści wynikające z przyjmowania galantaminy.

Suplement ten wykazuje pewne cechy, które mogą sugerować, że warto po niego sięgnąć w celu wyostrzenia naszego umysłu, relaksu i wywołania głębokiego snu (sen REM).

Faza snu REM jest ważnym czynnikiem dla prawidłowego naszej pamięci. Kiedy nasz mózg jest w tym stanie, nasza pamięć krótkotrwała przetwarza informacje w pamięci długotrwałej – dzięki temu zyskujemy trwałe wspomnienia. Deficyt snu lub zbyt niska jego jakość bardzo negatywnie wpływają na to, jak wydarzenia zapisują się w naszej pamięci.

Galantamine sprzyja zapadaniu w głęboki sen, dzięki czemu użytkownicy mogą szybko się zrelaksować poprzez zmniejszenie poziomu stresu i niepokoju i budzić się bardziej wypoczętymi, uważnymi i przytomnymi umysłowo.

Ponadto sen REM umożliwia naszemu organizmowi osiągnięcie dobrego samopoczucia i poprawia ogólne funkcjonowanie poznawcze, w tym koncentrację, skupienie, zdolność podejmowania decyzji. Pozwala nam również dłużej koncertować się na zadaniu wymagającym silnego zaangażowania intelektualnego.

Jest również używana jako popularny suplement nootropwy ze względu na swoje zalety, które mogą poprawić pamięć, ogólny poziom poznania i uczenia się.

Galantamina pozwala mózgowi tworzyć nowe połączenia nerwowe i dostosować je do zmian w środowisku i sytuacjach. Jest to ważny czynnik wpływający na zdolność uczenia się i zdolność adaptacyjną, tak ważną w stale zmieniającym się świecie.

Jest ona na tyle skuteczny, że FDA w Stanach Zjednoczonych zatwierdziła zasadność jej użycia  w leczeniu objawów choroby Alzheimera. Zarejestrowane w trakcie badań efekty obejmują między innymi: poprawę pamięci i oceny sytuacji, łagodzenie otępienia i poprawienie zdolności do wykonywania codziennych zadań.

Istnieją również pewne dowody, które sugerują, że galantamina może pomóc w objawach ADD i ADHD, niektórych postaciach otępienia i związanym z wiekiem pogorszeniem funkcji poznawczych.

Suplement ten, o czym już wspominaliśmy,  służy również do poprawy jakości i głębokości snu.

Jak działa galantamina?

Uważa się, że galantamina polepsza krążenie i zwiększa uwalnianie acetylocholiny w mózgu, a jednocześnie istnieje wiele przesłanek na to, że redukuje acetylocholinesterazę, enzym, który przerywa połączenia między synapsami.

Acetylocholina jest neuroprzekaźnikiem czyli związkiem chemicznym, który nasz układ nerwowy wydziela w celu aktywacji mięśni. W mózgu służy jako neuroprzekaźnik, który przesyła sygnały między neuronami, które odgrywają istotną rolę w funkcjonalności pamięci, uwagi i motywacji, i ogólnego zoptymalizowania naszych możliwości poznawczych.

Omniscienti

Uważa się, że galantamina wiąże się z receptorami acetylocholiny i sprawia, że ​​ten neuroprzekaźnik działa lepiej i wydajniej.

Ta funkcja jest podobna, do tej, której możemy oczekiwać do suplementów Racetamu, takich jak Aniracetam, Oxiracetam i Pramiracetam, które także wspomagają wydzielanie acetylocholiny.

Uważa się również, że galantamina wyzwala inne neuroprzekaźniki, w tym epinefrynę i norepinefrynę, które polepszają pamięć, skupienie i czujność. W organizmie zwiększa też przepływ krwi do mięśni, co gwarantuje lepsze ich dotlenienie i odżywienie.

Skutki uboczne galantaminy

Galantamina wykazuje bardzo mało skutków ubocznych i z reguły są one zupełnie niegroźne dla zdrowia czy życia. Niektórzy ludzie mogą mieć reakcje alergiczne na ten suplement i może on być przyczyną wystąpienia niektórych łagodnych działań niepożądanych, w tym:

  • Wysypka
  • Pokrzywka
  • Brak apetytu
  • Ból głowy
  • Zawroty głowy
  • Obrzęk ust

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, ze suplement ten, jak każdy inny, należy stosować z rozwagą i obserwować reakcje swojego organizmu.

Dawkowanie galantaminy

Zawsze zalecane jest, aby rozpocząć kurację od najniższej możliwej dawki, aby ocenić wpływ suplementu na twoje ciało i sprawdzić, jak dawka jest odpowiednia. Pomimo tego, że galantamina jest uważana za substancje bezpieczną, reakcja każdego z użytkowników jest kwestią indywidualną.

Jest to bardzo mocny nootropik i nie wymaga dużej dawki aby być skutecznym. Czas połowicznego rozpadu to około 7 godzin.

Ogólnie przyjęta dawka to od 4 mg do 12 mg dziennie.

Zastosowanie terapeutyczne pod okiem specjalisty może zostać przeprowadzone w kierunku schorzeń związanych z otępieniem, demencją starczą, a także chorobą Alzheimera.

Tagi: acetylocholina, dobry sen, galantamina, mózg, pamięć, regeneracja, sen, skupienie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *