Jaki jest właściwy poziom homocysteiny?

Jaki jest wlasciwy poziom homocysteiny?

Homocysteina to występujący u człowieka aminokwas siarkowy. Powstaje w procesie demetylacji aminokwasu metioniny, który z kolei pochodzi ze spożywanego białka. Wszystko jasne? Tak? Super! Gratuluję imponującej wiedzy. Jeżeli ktoś nie łapie całości to nie ma problemu. Zawsze można doczytać za chwilę. Na potrzeby tego tekstu należy wiedzieć, że zbyt wysoki poziom homocysteiny jest bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu – zwiększa między innymi ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Sprawa jest poważna. Warto monitorować swój poziom homocysteiny i dbać, by nie przekroczył bezpiecznej wartości, czyli:

Poniżej 5 – noworodki, niemowlęta, małe dzieci.

Okolice 5 – starsze dzieci.

6 do 8 – dorośli.

Poniżej 8 – kobiety przygotowujące się do ciąży i ciężarne.

Jest pewien problem z dziećmi do szóstego miesiąca życia. Niektórzy uważają, że nie warto u nich robić takich badań, ponieważ w tym okresie organizm dziecka jest pod silnym wpływem organizmu matki. Może to doprowadzić do przekłamania w wyniku.

Wszystko, co jest powyżej podanych wartości jest już niebezpieczne. Jeżeli poziom homocysteiny przekroczy 10 może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych. To nie oznacza od razu zawału. O nie, ta przypadłość jest dużo subtelniejsza. Homocysteina doprowadza do niewielkich uszkodzeń w układzie krwionośnym, a do nich przyczepia się cholesterol. Może to prowadzić do powstania blaszki miażdżycowej, a to jest prosta droga do udarów i zawałów. Od razy podkreślę – bo nie chcę by się komuś niesłusznie oberwało – że sam cholesterol nie jest zły. Można by powiedzieć, że cholesterol jest dobrym koleżką z sąsiedztwa. Pracuje po szkole w osiedlowym sklepie i zawsze pomaga starszej pani zanieść zakupy do domu. Ale zmienia się pod wpływem homocysteiny – osoby o bardzo wątpliwej reputacji. To właśnie ona sprowadza go na złą drogę i zachęca do czynienia złych rzeczy.

Homocysteine Control od Apollo's Hegemony to nowoczesna, kompleksowa formuła ułatwiająca kontrolę poziomu homocysteiny w naszym organizmie
Homocysteine Control od Apollo's Hegemony to nowoczesna, kompleksowa formuła ułatwiająca kontrolę poziomu homocysteiny w naszym organizmie

Warto jednak pamiętać, że nasz cholesterol to w głębi duszy dobry chłopak i, po usunięciu złego towarzystwa, dalej będzie pomagać staruszce. Taka prawda. Homocysteina na właściwym poziomie nie uszkadza naczyń krwionośnych, więc cholesterol nie ma się do czego przyczepić. Warto o tym pamiętać gdy w następnym badaniu okaże się, że poziom cholesterolu jest za wysoki. Może się okazać, że to wszystko wina homocysteiny i zbijanie cholesterolu nic nie pomoże.

Nie tylko udary i zawały są zagrożeniem. Badania wykazały, że osoby z demencją i chorobą Alzheimera częściej mają podwyższony poziom homocysteiny. Wysoki poziom tego aminokwasu może prowadzić do udarów u noworodków. To oznacza, że kobiety w ciąży powinny szczególnie uważnie obserwować to draństwo. Szczególnie, że samej ciąży też może zaszkodzić – wysoki poziom homocysteiny może prowadzić nawet do poronienia. Postaram się trochę uspokoić. Naturalną reakcją obronną organizmu jest zmniejszenie poziomu homocysteiny gdy kobieta zachodzi w ciążę. Nasze ciało ma swoje wady, ale generalnie stara się o nas troszczyć.

Podsumowanie

Jak widać homocysteina może być bardzo niebezpieczna. To taki młodociany przestępca. Sama zrobi bardzo dużo złego, a jeszcze ściągnie na złą stronę innych. Co się robi z takimi osobami? Przydziela się im kuratora, który pilnuje by nie zrobiły nic głupiego. Takim kuratorem w naszym organizmie jest witamina B. Z jej pomocą możemy obniżyć poziom homocysteiny do właściwego poziomu. A cholesterol będzie ponownie pomagał po szkole w miejscowym sklepiku.

Przeczytaj więcej o witaminach z grupy B. 

Tagi: homocysteina, poziom homocysteiny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *