Menopauza, zaburzenia miesiączkowania – ekstrakty ziołowe na pomoc!

Menopauza (z greki "meno" - miesiąc i "pausis" - przerwa, ustanie) jest stanem fizjologicznym kobiet związanym ze zmianami hormonalnymi powodowanymi wiekiem. Zaczyna się u kobiety w wieku ok. 30 lat. Na początku doświadczają one zmienności długości cyklu miesiączkowego, a kończy się „ostatnią” miesiączką ok. 50 roku życia (u niektórych kobiet może to nastąpić wcześniej lub później). Menopauza jest związana ze zmniejszeniem czynności i aktywności jajników, kiedy to te gruczoły płciowe stopniowo przestają wytwarzać estrogen i progesteron, powodując stopniowe zanikanie zdolności rozrodczych. Menopauza nie jest zaburzeniem i często nie wymaga szczególnej uwagi lub specjalistycznego leczenia.

Zaburzenia cyklu miesiączkowego natomiast objawiają się na wiele różnych, często problematycznych, sposobów. Są to: nieprawidłowe krwawienia, brak miesiączki (brak krwawienia miesiączkowego), mięśniaki (niezłośliwe nowotwory macicy), bolesne miesiączkowanie (bolesne miesiączki), zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS, różne objawy fizyczne i psychiczne) i przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne (ciężka forma PMS, często wykluczająca kobiety z pracy zawodowej i zajęć domowych).

Objawy

Brak miesiączki przez 12 następujących po sobie miesięcy określa się jako menopauzę. Jednak zmiany i objawy, które ją zapowiadają, zaczynają się znacznie wcześniej. Okresy różnią się długością (są krótsze lub dłuższe), intensywnością (lżejszą lub cięższą) i występuje ogólna zmienność cyklu. Inne częste objawy to uderzenia gorąca i / lub nocne poty, suchość pochwy, zmiany nastroju, drażliwość, depresja i kłopoty ze skupieniem, osłabienie skóry, atrofia piersi, zmniejszenie libido i problemy z osiągnięciem orgazmu. Typowe objawy fizyczne i emocjonalne związane z PMS i PMDD obejmują obrzęk i bolesność piersi, wzdęcia, zaparcia, bóle głowy, zmęczenie, niezdarność, wahania nastroju i napięcie, depresję i niezdolność do koncentracji.

Przyczyny

Menopauza jest wynikiem obniżania poziomu hormonów. Hormony te nie są już w stanie regulować miesięcznego cyklu menstruacyjnego, więc okresy przestają występować. Nieprawidłowe krwawienie z macicy jest zwykle spowodowane zaburzeniami równowagi hormonalnej, nieprawidłowościami strukturalnymi w macicy i niektórymi stanami medycznymi. Brak miesiączki może być spowodowany różnymi czynnikami. Jeśli kobieta nie miesiączkuje do 18 roku życia, może mieć zaburzenia układu dokrewnego, które zakłócają regulację hormonów. Opóźnione dojrzewanie przysadki jest najczęstszym powodem w takich przypadkach. Ponadto istnieją przypadki, w których kobieta przestaje miesiączkować przez trzy miesiące lub dłużej po regularnych miesiączkach. Zaburzenie to może być spowodowane stresem, utratą wagi, wysiłkiem fizycznym lub chorobą, a obniżenie poziomu estrogenu jest wynikiem wymienionych czynników. Ból spowodowany skurczami miesiączkowymi to reakcja organizmu na skurcze macicy wywołane przez prostaglandyny, substancje hormonalne, które krążą w krwioobiegu. Przyczyny PMS nie są jeszcze dokładnie zbadane, ale udowodniono, że nie jest to wynikiem braku równowagi hormonalnej.

Tradycyjne podejście

Większość kobiet nie potrzebuje leczenia w okresie menopauzy, ponieważ nie jest to zaburzenie, a naturalna kolej rzeczy w życiu każdej kobiety. Jednak poważne objawy wymagają pomocy medycznej. Hormonalna terapia zastępcza, leki łagodzące uderzenia gorąca, leki przeciwdepresyjne i leki zmniejszające ciśnienie krwi są zwykle przepisywane kobietom w celu złagodzenia objawów menopauzy. Brak miesiączki jest leczony suplementami progesteronu, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi (inhibitorami owulacji) i modyfikacjami dietetycznymi (w celu zwiększenia kaloryczności i spożycia tłuszczu. W przypadku PMS sprawdza się stosowanie leków moczopędnych, inhibitorów prostaglandyn, doustnych środków antykoncepcyjnych i suplementów witaminowych (witamina B6, wapń i magnez).

Alternatywne podejście

Leki ziołowe oferują naprawdę wiele możliwości leczenia objawów menopauzy i zaburzeń miesiączkowania.Black Cohosh Root 80mg

Uderzenia gorąca, najczęstszy objaw menopauzy, są skutecznie redukowane przez siemię lniane. Zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i lignany, które działają jak fitoestrogeny. Siemię lniane stosuje się również w medycynie z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Black cohosh jest skuteczny przeciwko uderzeniom gorąca i nocnym potom, a także może obniżać ciśnienie krwi. Działając na podwzgórze i przysadkę mózgową, vitex wykazuje działanie stymulujące hormony i jest skuteczny w przypadku uderzeń gorąca, suchości pochwy i depresji. Tonik Dong quai ma właściwości regulacyjne i jest korzystny w leczeniu objawów menopauzy: działa jako środek przeciwbólowy, przeciwskurczowy i przeciwzapalny. Ponadto zioło to łagodzi dyskomfort związany z menopauzą. Nagietek stosuje się w celu wzmocnienia układu rozrodczego kobiety, regulacji cyklu miesiączkowego oraz złagodzenia tkliwości piersi i skurczów menstruacyjnych.

Gospodarka hormonalna kobiet to bardzo złożony cykl zachodzących procesów, jeśli chcesz poznać ją od podszewki, poznać przemiany zachodzące w układzie ciele kobiet za sprawą nieprawidłowości hormonalnych to zapraszamy na webinar -Gospodarka hormonalna kobiety.

Tagi: estrogen, hormony, menopauza, miesiączka, pmdd, pms