Mikrobiota jelitowa a procesy detoksykacyjne

Avatar

Żywność jaką spożywamy wpływa na nasze zdrowie przez to, co się w niej znajduje. Składniki z niej organizm przetwarza i wykorzystuje w konkretnych celach. Faktem jest jednak to, że nie tylko nasze ciało przetwarza te substancje, ale też mikrobiota jelitowa, tzn. wszystkie mikroorganizmy żyjące w naszym jelicie. Z cząstek dostarczanych wraz z żywnością powstają produkty i to jakie one będą zależy od składu mikrobioty. W taki sposób ten sam produkt spożywczy może mieć różny efekt na organizm u poszczególnych osób, bo każdy ma własną, indywidualną mikrobiotę.

Z tego punktu widzenia nie sam produkt daje efekt fizjologiczny ale też to, co z niego powstaje zanim zostanie on wchłonięty przez ścianę jelita do wnętrza organizmu. Bakterie jelitowe mają rozwinięte szlaki metaboliczne jakich my nie mamy dlatego śmiało można je nazwać dodatkowym organem człowieka którego kondycja wpływa na naszą, tak samo jak nasze zdrowie w tym stan psychiczny wpływa na stan mikrobioty.

Mikrobiota jelitowa to żywe organizmy, które starają się przeżyć w swoim środowisku dlatego też aktywność genów i białek wytwarzanych przez nie jest zależna od wielu czynników wpływających na ich kondycję w tym sposobu żywienia. Drastyczna zmiana diety to silny cios w mikrobiotę oraz cały układ pokarmowy dlatego zmiany powinny być wprowadzane stopniowo (np. w czasie 2 tygodni od pełnego wprowadzenia nowej, na przykład diety makrobiotycznej). Zbyt drastyczne wprowadzenie diety jest jedną z przyczyn odczuwania dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego nawet, jeśli wprowadzone zmiany w diecie są lepsze od starych nawyków.

Bakterie jelitowe mają taką moc metaboliczną że żaden organ w naszym ciele nie ma większej zdolności do metabolizowania ksenobiotyków jak one (substancji obcych dla organizmu, toksyn). Rolę w ich metabolizmie spełnia wątroba i jak wynika z publikacji Possemiers i wsp. (2011) mikrobiota bierze dużą część pracy na siebie. Prócz wspomagania naszego zdrowia, może ona działać też szkodliwie z powodu tego, że przez przeprowadzane przez siebie reakcje nietoksyczne związki mogą zostać bioaktywowane lub ich toksyczność może zostać zwiększona.

Mikrobiota poza tym wpływa na samą pracę wątroby. Jednym z etapów detoksykacji toksyn jest sprzęganie, a więc dołączanie do związków pewnych cząsteczek aby zwiększyć ich rozpuszczalność w wodzie co ułatwia ich wydalanie z organizmu. Proces ten może być przeprowadzany także przez bakterie w jelitach po 'spotkaniu' z toksynami z żywności. To co trafia do wątroby, zależy więc także od tego jak zostanie to przerobione przez mikrobiotę.

Bakterie mogą działać również w drugą stronę, mianowicie przeprowadzać dekoniugację co jest procesem odwrotnym od sprzęgania. Sprzężone i wypuszczone wraz z żółcią do światła przewodu pokarmowego toksyny przez woreczek żółciowych mogą zostać rozłożone przez bakterie czyniąc te toksyny ponownie zdolnymi do wchłonięcia przez ścianę przewodu pokarmowego do organizmu. W ten sposób ta sama substancja może być wchłaniania więcej niż jeden raz i przerabiana kilka razy w tych samych miejscach.

Dlatego warto zadbać o jakość diety, aby ekspozycję na toksyny zminimalizować oraz usprawnić detoksykację i oczyszczanie przez prawidłowe odżywienie organizmu i nawodnienie. Wzbogacenie diety we włókno pokarmowe (błonnik) pomoże w eliminacji toksyn wydalanych do przewodu pokarmowego oraz tych dostarczonych wraz z żywnością. Ponadto jest to pożywka dla bakterii. Nie karmimy tylko siebie, ale też mikroorganizmy, które w nas żyją. One nam się odwdzięczają kolonizacją jelita i zabezpieczeniem przed bakteriami patogennymi oraz syntezą wykorzystywanych przez nas witamin i kwasów tłuszczowych.

Aby poprawić stan mikrobioty dodaj do diety warzywa, owoce i produkty fermentowane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *