Witamina D u dzieci otyłych – pomoc w odchudzaniu!

Suplementy witaminy D mogą wspierać utratę wagi i zmniejszyć czynniki ryzyka przyszłej choroby serca i choroby metabolicznej u dzieci z nadwagą i otyłością. Tak wynika z badań zaprezentowanych  na 57. dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii Dziecięcej. Odkrycia te wskazują, że prosta suplementacja witaminą D może być częścią skutecznej strategii walki z otyłością u dzieci i zmniejszeniem ryzyka poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, w wieku dorosłym.


Otyłość w dzieciństwie

Otyłość w dzieciństwie i wieku dojrzewania stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, który prowadzi do rozwoju kosztownych, poważnych i wyniszczających powikłań, w tym chorób serca i cukrzycy, w późniejszym wieku. Chociaż niedobór witaminy D jest zazwyczaj związany z pogorszeniem zdrowia kości, w ostatnich latach jest on coraz częściej łączony ze zwiększoną akumulacją tkanki tłuszczowej i otyłością, a dokładny charakter tej zależności jest obecnie przedmiotem intensywnych badań prowadzonych przez naukowców. Jednak wpływ suplementacji witaminą D na masę i zdrowie otyłych dzieci i młodzieży nie został jeszcze zbadany.

Wzór strukturalny witaminy D
Wzór strukturalny witaminy D

Badania kliniczne - otyłość i witamina D

W tym badaniu dr Christos Giannios, profesor Evangelia Charmandari i współpracownicy z University of Athens Medical School oraz Szpitala Dziecięcego "Aghia Sophia" w Atenach, ocenili 232 otyłych dzieci i nastolatków w ciągu 12 miesięcy, z 117 losowo przydzielonych do otrzymywania witaminy D suplementacja, zgodnie z wytycznymi Towarzystwa Endokrynologicznego w sprawie leczenia i zapobiegania niedoborowi.

Poziomy witaminy D, tkanki tłuszczowej i markerów czynności wątroby i zdrowia serca oceniano na początku badania i 12 miesięcy później. Badanie wykazało, że dzieci otrzymujące suplementy witaminy D miały znacznie niższy wskaźnik masy ciała, tkanki tłuszczowej i poprawiły poziom cholesterolu po 12 miesiącach suplementacji.

Rezultalt badania

"Te odkrycia sugerują, że prosta suplementacja witaminą D może zmniejszyć ryzyko nadwagi i otyłości u dzieci, które rozwijają poważne powikłania sercowe i metaboliczne w późniejszym życiu", mówi główny badacz, prof Charmandari.

Zespół planuje teraz zbadanie wpływu suplementacji witaminą D na zdrowie otyłych dzieci i młodzieży, które już rozwinęły stany chorobowe, takie jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom glukozy we krwi i wysoki poziom cholesterolu, z których wszystkie zwiększają ryzyko chorób serca, udaru mózgu i cukrzyca.

Prof Charmandari ostrzega: "Chociaż te wstępne wyniki wskazują, że witaminę D można stosować w leczeniu otyłości, nadal brakuje dowodów na bezpieczeństwo i długotrwałe skutki suplementacji, szczególnie jeśli nie ma niedoboru witaminy D. Jednak jeśli Twoje dziecko ma nadwagę lub jest otyłe, radzę skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu uzyskania porady i rozważyć sprawdzenie  poziomu witaminy D."

Tagi: nadwaga, otyłość, witamina d, witamina d3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *