Witamina D w spray’u

Avatar

Zażywanie witaminy D jest niezwykle ważne do prawidłowej pracy całego naszego organizmu. Latem otrzymujemy ją w postaci promieni słonecznych, w porze mniej słonecznej - musimy postawić na jej suplementację. Wiele firm farmaceutycznych poleca nam różnego rodzaju suplementy z witaminą D w odpowiednich dawkach i porcjach. Dla dzieci doskonale znaną jest witamina D w postaci kropelek, z kolei dla dorosłych w formie małych tabletek. W ostatnim jednak czasie bardzo dużą popularnością cieszy się również witamina D w spray’u i choć wiele wokół niej toczyło się dyskusji, okazuje się, iż jest ona równie skuteczna w swoim działaniu, jak ta w formie tabletki lub kapsułki. 

***

Badania nad witaminą D w spray’u

Aby przekonać się o słuszności swojego stwierdzenia, rozpoczęto badania, które miały na celu sprawdzenie, czy faktycznie spray jest tak skuteczny, jak tradycyjne tabletki. W ramach testów klinicznych dokonano porównania tempa zmiany statusu witaminy D podczas podawania D3 w formie kapsułek i w formie spray'u pod język. Badana grupa osób przyjmowała ją przez sześć tygodni w okresie zimy, gdzie zapasy witaminy D są już całkowicie niemal wyczerpane. Po tym okresie badano między innymi poziom kalcyfediolu 25 we krwi. W tym przypadku badano go między innymi w 3,7,14,21 i 42 dniu przyjmowania tego suplementu. Dzięki temu poziomowi można uwzględnić status witaminy D w organizmie, gdyż najlepiej odzwierciedla on stężenie jej izoform 25 - monohydroksylowanych. Jeśli chodzi o wyniki badania, w obydwu przypadkach nastąpił duży wzrost, jeśli chodzi o samo stężenie. Dla kapsułek tempo zmiany w przypadku poprawy poziomu witaminy D wynosiło od 0,69 - 3,93, a w przypadku spray’u od 0, 64 - 3,34 nmol/l dziennie, gdzie średnia wynosiła w obydwu przypadkach około 2nmol/l/ dziennie. Już po 21 dniach zauważono taki wzrost witaminy D, który był już na potrzebnym organizmowi poziomie. W przypadku osób, gdzie niedobory były największe, wyniki były najbardziej efektywne. 

Dlaczego witamina D jest tak ważna dla organizmu?

Witamina D jest niezwykle cenna. Dzięki niej mamy zdrowe kości, zęby, jak również i mięśnie. Jest ona niezbędna dla dzieci dla rozwoju kośćca, ale potrzebna jest także osobom dorosłym. Bierze udział w licznych procesach, jakie zachodzą w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest to, abyśmy o jej odpowiedni poziom dbali przez cały rok. Przez okres jesieni i zimy z pewnością powinniśmy postawić na suplementy. 

Dlaczego spray to dobre rozwiązanie

Zastosowanie takiej formy witaminy D, z pewnością okaże się być dużo bardziej skutecznym rozwiązaniem, które przyniesie nam mnóstwo zadowolenia i satysfakcji. Jeśli mamy problem z połykaniem tabletek lub chcemy postawić po prostu na wygodniejszą formę przyjmowania tego suplementu, spray na pewno okaże się być dobrym wyborem dla każdego. Działa tak samo jak wszelkie dostępne na rynku kapsułki i tabletki. Jest to dobre rozwiązanie i dla dzieci i dla dorosłych. Nie kosztuje więcej, a dla wielu osób może okazać się być najlepszym sposobem na przyjmowanie suplementów. 

Tagi: witamina d, witamina D w sprayu, witamina D w spreju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *