Popularne artykuły

Bacopa Monnieri pomaga efektywniej się uczyć!
Suplementacja

Bacopa Monnieri pomaga efektywniej się uczyć! 

Bardzo atrakcyjną wizją jest poprawa wydolności mózgu dzięki stosowaniu odpowiedniej suplementacji. W tym celu rosnącą popularnością cieszą się zioła adaptogenne wykorzystywane w tradycyjnej medycynie dalekiego wschodu, które mają też właściwości nootropowe. Ziołem, które wyjątkowo efektywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego jest Bacopa Monnieri, głównie dzięki właściwościom stymulującym neurogenezę.

Naukowcy postanowili sprawdzić efekty suplementacji Bacopa (Brahmi) na zdolności poznawcze na grupie osób, które muszą je utrzymywać na wysokim poziomie – na studentach medycyny.

Do podwójnie zaślepionego badania wybrano 60 zdrowych osób, które nie przyjmowały żadnych leków ani używek wpływających na funkcjonowanie układu nerwowego. Losowo przydzielono ich do grupy otrzymującej dwa razy dziennie 150 mg ekstraktu Bacopa Monnieri lub grupy placebo, dostającej dwa razy dziennie identycznie wyglądające tabletki z nieaktywnym wypełnieniem. Przed rozpoczęciem próby od uczestników pobrano próbkę krwi, by określić podstawowe parametry oraz przeprowadzono testy neuropsychologiczne.

Badanie trwało 45 dni, z kontrolą co 15 dni. Na koniec przeprowadzono ponowne testy, by porównać wyniki. Testy polegały między innymi na powtarzaniu usłyszanej sekwencji cyfr w tej samej lub odwrotnej kolejności, na odszukiwaniu w pamięci pary dla usłyszanego słowa, na podstawie wcześniej przedstawionych par słów do zapamiętania, czy też na jak najszybszym klikaniu odpowiedniego klawisza po wyświetleniu właściwego obrazka na monitorze, by określić czas reakcji.

https://www.instagram.com/p/BXxfOMQAi2H/?taken-by=m_z.pl

W wynikach eksperymentu stwierdzono poprawę pamięci, notując większą zdolność do przyswajania nowych informacji, a następnie do ich przywoływania i przetwarzania w krótkim czasie. Efekty są o tyle ciekawe, że próba trwała względnie krótko oraz zastosowano niskie dawki ekstraktu. Zwyczajowo stosuje się dawki przekraczające 300 mg dziennie, a niektóre suplementy zawierają większe ilości nawet w pojedynczej kapsułce. Wskazuje to, że regularne stosowanie ekstraktu z Bacopa Monnieri może być zabiegiem efektywnie wspierającym funkcje poznawcze i zdolności do nauki.

Poznaj jeszcze więcej korzyści Bacopy Monnieri

Bacopa Monnieri korzyści zdrowotne 1

Bacopa Monnieri korzyści zdrowotne 2

Bacopa Monnieri korzyści zdrowotne 3

Jeżeli chciałbyś dodać inny adaptogen do swojej diety, sprawdź jak wybrać najlepszy!

Powiązane artykuły

16 Comments

 1. marcin

  hej
  jakie suplementy polecilbys dla sportowca sztuk walki w przygotowaniach do zawodow ?

 2. Szymon

  Witam,
  wszystko co w artykule zgadza się z moimi odczuciami po tym 'ziółku’. Na efekty co prawda musiałem trochę poczekać, jednak przy regularnym stosowaniu 300mg ekstraktu dziennie zaczęły się one coraz mocniej pokazywać. Najbardziej jednak odczułem odporność na stres na czym mi najbardziej zależało. Zauważyłem również poprawę pamięci i łatwiej się koncentruję. Bacopę najlepiej spożywać z posiłkiem bogatym w tłuszcze. Przyznam, że byłem sceptycznie nastawiony do tych wszystkich ziółek a teraz zastanawiam się co dołączyć do Bacopy. Zależałoby mi na tym, by zwiększyć zdolność koncentracji i mieć lepszą 'czujność’. Myślałem nad Rhodiolą, czy to będzie dobry wybór? Jestem otwarty na sugestie.

  Pozdrawiam

  1. pietras

   niech wypowiedza sie specjalisci ale od siebie moge napisac ze laczylem bacope z alpha gpc i bylo bardzo dobrze mocne rozjasnienie umyslu lepsza koncentrancja i duza poprawa pamieci. nei wiem czy mozna to stosowac ciagle czy lepiej robic przerwy ale polecam ten miks

   1. Bartosz

    Witam, kupiłem bacopa z alinessa i gotu kole z tej samej firmy.

    O jakiej porze stosować te dwa suplementy?

  2. Jakub Kola

   Rhodiola, Alpha GPC, Huperzine A 😉

   1. Dominik

    Czyli samą Bacope można stosować nieprzerwanie, a w połączeniu np z huperzine A tylko w ramach jednorazowego wspomagania?

    1. Jakub Kola

     Najlepiej rotować tego typu preparatami.
     Można razem przyjmowac huperzine + bacope ale zalecałbym mikrocykle po 6-8 tyg i później zmiana środka na np treonian magnezu + alpha gpc

     1. Dominik

      Jakie dawkowanie podczas takiego mikrocyklu? Czy pora przyjmowania tych preparatów ma znaczenie?

     2. Jakub Kola

      Huperzine doraźnie np rano do kawy/posiłku. 1 kaps. bacopa również rano po posiłku 1 kaps, można również dorzucić jeszcze 1 kaps po 6-8 godz.

     3. Dominik

      Dzięki za pomoc 😉

   2. Łukasz

    A rhiodola, maca i bakopa? ;))

    1. Jakub Kola

     Każde z nich posiadaj bardzo cenione korzyści wśród stosujących.

 3. Grzegorz

  Wlasnie kupilem dawke 500mg i na opakowaniu pisze 3 kapsulki dziennie to nie za duzo??

  1. Jakub Kola

   Tutaj najważniejsza jest kwestia standaryzowania ekstraktu na ilość bakozydów

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *