Bacopa Monnieri pomaga efektywniej się uczyć!

Suplementacja kwasem foliowym granica pomiedzy profilaktyka a kancerogeneza

Bardzo atrakcyjną wizją jest poprawa wydolności mózgu dzięki stosowaniu odpowiedniej suplementacji. W tym celu rosnącą popularnością cieszą się zioła adaptogenne wykorzystywane w tradycyjnej medycynie dalekiego wschodu, które mają też właściwości nootropowe. Ziołem, które wyjątkowo efektywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego jest Bacopa Monnieri, głównie dzięki właściwościom stymulującym neurogenezę.

Naukowcy postanowili sprawdzić efekty suplementacji Bacopa (Brahmi) na zdolności poznawcze na grupie osób, które muszą je utrzymywać na wysokim poziomie – na studentach medycyny.

Do podwójnie zaślepionego badania wybrano 60 zdrowych osób, które nie przyjmowały żadnych leków ani używek wpływających na funkcjonowanie układu nerwowego. Losowo przydzielono ich do grupy otrzymującej dwa razy dziennie 150 mg ekstraktu Bacopa Monnieri lub grupy placebo, dostającej dwa razy dziennie identycznie wyglądające tabletki z nieaktywnym wypełnieniem. Przed rozpoczęciem próby od uczestników pobrano próbkę krwi, by określić podstawowe parametry oraz przeprowadzono testy neuropsychologiczne.

Badanie trwało 45 dni, z kontrolą co 15 dni. Na koniec przeprowadzono ponowne testy, by porównać wyniki. Testy polegały między innymi na powtarzaniu usłyszanej sekwencji cyfr w tej samej lub odwrotnej kolejności, na odszukiwaniu w pamięci pary dla usłyszanego słowa, na podstawie wcześniej przedstawionych par słów do zapamiętania, czy też na jak najszybszym klikaniu odpowiedniego klawisza po wyświetleniu właściwego obrazka na monitorze, by określić czas reakcji.

W wynikach eksperymentu stwierdzono poprawę pamięci, notując większą zdolność do przyswajania nowych informacji, a następnie do ich przywoływania i przetwarzania w krótkim czasie. Efekty są o tyle ciekawe, że próba trwała względnie krótko oraz zastosowano niskie dawki ekstraktu. Zwyczajowo stosuje się dawki przekraczające 300 mg dziennie, a niektóre suplementy zawierają większe ilości nawet w pojedynczej kapsułce. Wskazuje to, że regularne stosowanie ekstraktu z Bacopa Monnieri może być zabiegiem efektywnie wspierającym funkcje poznawcze i zdolności do nauki.

Poznaj jeszcze więcej korzyści Bacopy Monnieri

Bacopa Monnieri korzyści zdrowotne 1

Bacopa Monnieri korzyści zdrowotne 2

Bacopa Monnieri korzyści zdrowotne 3

Jeżeli chciałbyś dodać inny adaptogen do swojej diety, sprawdź jak wybrać najlepszy!

Tagi: bacopa monnieri, badania, brahmi, nauka, neuroprzekaźniki, zdolności poznawcze

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.