Nikotyna a kulturystyka

Jakub Kola

Zaglądając na dowolne forum sportowe lub czytając artykuły o podobnej tematyce, szybko zdasz sobie sprawę z tego, że kwestia palenia papierosów w kulturystyce jest wyjątkowo sporna. Osoby, które są zagorzałymi przeciwnikami palenia podkreślają jego złowrogi wpływ na zdrowie, kondycje, wyniki sportowe, natomiast jest też grupa osób, które uważają, że palenie papierosów nie ma żadnego wpływu na ich progres w budowaniu masy mięśniowej czy ich osiągi w innych dyscyplinach sportowych.

Cóż, bez względu na to jak bardzo osoby palące będą starały się zakłamywać rzeczywistość, faktem jest, że palenie szkodzi, a wpływ nikotyny i substancji smolistych odbija się także na tym, jak radzimy sobie na siłowni, macie, basenie, czy też w innym miejscu, gdzie uprawiamy sport. Jest to prawda, i bez względu na to jak bardzo palacze próbują jej zaprzeczyć, nic tego nie zmieni. Osobom palącym z łatwością przychodzi ignorowanie doniesień naukowych i wolą żyć w błędnym przekonaniu, że palenie „nie jest takie złe”, minimalizując jednocześnie jego wpływ na zdrowie. Niestety, takiej podejście może w konsekwencji doprowadzić do wielu poważnych powikłań zdrowotnych!

Poniżej znajdziecie listę niektórych problemów, które powodują papierosy oraz ich wpływu na wasze wyniki sportowe, proces regeneracji oraz przyrosty mięśniowe. Bez względu na to jak bardzo lubisz palić, na pewno mocniej zależy ci na zdrowiu, kondycji i sylwetce. Dlatego dobrze radzimy – nie ignoruj tych problemów! Jeśli zmagasz się z brakiem progresów, np. siłowych, palenie papierosów może być tego przyczyną.

  1. Wzrost tętna

Palenie podnosi tętno. Może to wydawać się pomocne (stymulujące), ale w rzeczywistości może spowodować zbyt duże obciążenie serca podczas ćwiczeń i stwarzać zagrożenie dla układu krążenia. Średnie tętno palaczy jest o 30% wyższe niż u osób niepalących.

  1. Podnosi ciśnienie krwi

Jednocześnie palenie podnosi ciśnienie krwi, co utrudnia jej krążenie w organizmie. Oznacza to, że mięśnie będą zaopatrzone w mniejszą ilość składników odżywczych i składników mineralnych podczas trwania i po treningu, uniemożliwiając tym samym ich prawidłowe funkcjonowanie. To sprawia, że papierosy są zasadniczo przeciwieństwem suplementów NO2.

  1. Wpływa na zmianę składu krwi

Twoja krew staje się gęstsza i trudniejsza do pompowania, ale również zmienia się skład. To dlatego, że zawiera tlenek węgla, jak również tlen, co oznacza, że w danym momencie jest mniej tlenu we krwi. W niektórych przypadkach krew palacza składa się w 15% z tlenku węgla, co oznacza problemy z „rośnięciem”, naprawą i absorpcją składników odżywczych w mięśniach.

  1. Oddychanie

Problemy z oddychaniem są tymi, na które zwraca uwagę większość osób, kiedy myśli o paleniu papierosów Zasadniczo oddychanie jest utrudnione przez  gromadzenie się smoły w płucach, która powoduje zmniejszenie powierzchni respiracyjnej płuc. Oznacza to, że nie będziesz w stanie dostarczyć tyle tlenu ile rzeczywiście potrzebujesz do prawidłowego funkcjonowania ciała. A dodatkowo będziesz cierpiał z powodu kaszlu. To będzie najbardziej  widocznie wpływać na ćwiczenia takie jak bieganie lub pływanie, gdzie układ sercowo-naczyniowy jest mocno obciążony długotrwałym wysiłkiem tlenowym. Koniec końców, nie będziesz mógł osiągnąć maksimum swoich możliwości w tych dyscyplinach, a twoje ciało nie będzie w tak dobrej formie, jak mogłoby być gdybyś nie palił.  Jednocześnie oznacza to także, że masz mniejszą wytrzymałość na ruchy wymuszone, i że w rezultacie nie jesteś w stanie zbudować pożądanej  masy mięśniowej.

  1. Kości

Nikotyna sama w sobie może również uszkodzić kości, ponieważ te będą miały ograniczony dostęp do tlenu i składników odżywczych, które otrzymują razem z krwią. To powoduje, że kości stają się bardziej kruche,  szczególnie w kręgosłupie, gdzie złamania mogą stać się bardziej powszechne. Oznacza to, że w trakcie wykonywanie ćwiczeń siłowych będziesz  znacznie bardziej narażony na uszkodzenia ciała, zwłaszcza podczas wykonywania przysiadów i innych ćwiczeń, które wymagają ciężkich ładunków. Jeśli palisz, to po pewnym czasie, Twój organizm może nie być na tyle wytrzymały, aby dźwigać duże ciężary.

  1. Skóra

Palenie powoduje degradację skóry, oczu, narządów wewnętrznych i zębów. To z kolei oznacza, że będziesz wyglądać starzej i  zdecydowanie mniej zdrowiej. Ideą kulturystyki jest nie tylko budowanie masy mięśniowej, ale także świeży, energetyczny i estetyczny wygląd. Jeśli więc chcesz wygrywać zawody kulturystyczne, powinieneś zdecydowanie unikać papierosów.

  1. Testosteron

Chociaż badania różnią się w wynikach, niektórzy badacze twierdzą, że palenie może znacząco obniżyć poziom testosteronu, pozostawiając cię z mniejszą ilością najważniejszego hormonu anabolicznego. To z kolei oznacza mniej energii  i determinacji, mniej asertywności, niższe libido, ale przede wszystkim – mniejszą zdolność organizmu do budowania masy mięśniowej oraz palenia tłuszczu!

Oczywiście, jest to tylko część problemów, które są istotne z punktu widzenia kulturystyki. Istnieje wiele innych powodów, aby zrezygnować z palenia, które mają znaczenie społeczne, związane z pieniędzmi oraz ze zdrowiem. Jeśli nadal palisz, znajdziesz się w grupie osób bardziej narażony na wiele chorób zagrażających życiu, dajesz zły przykład swoim dzieciom, obniżasz swoją wartość na rynku matrymonialnym, możesz mieć żółte zęby i paznokcie . I, oczywiście, pieniądze wydawane na papierosy mogły być pieniędzmi wydanymi na suplementy ...

Nikotyna jako stymulant

Pomimo bardzo negatywnych skutków palenia, istnieją pewne grupy kulturystów, które sugerują, że nikotyna sama w sobie może mieć użyteczne zastosowania.Yohimbine HCL Wynika to z faktu, że nikotyna ma właściwości stymulujące i może przyspieszyć proces metaboliczny, powodując więcej spalania tłuszczu - co częściowo powoduje, że palacze często zyskują na wadze, gdy rzucają nałóg.

Tak więc znajdziesz pewnych kulturystów uzupełniających nikotynę, gdy są w trakcie „docinania". Jest to duży błąd, ponieważ nikotyna może mieć działanie utleniające na komórki i jest uważana za neurotoksynę. Ponadto nikotyna jest wysoce uzależniająca. Dużo bezpieczniejsze jest cięcie naturalnie lub stosowanie suplementu, takiego jak yohimbina, która jest znacznie bezpieczniejsza.

Tagi: masa, nikotyna, palenie, papierosy, regres, siła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *