Dirty Genes – Ben Lynch, czyli co musisz wiedzieć o swoich genach #11

Avatar

Zapraszamy do następnego fragmentu książki "Dirty genes" Bena Lyncha!

Przemiana Homocysteiny

Kiedy SAMe skończy przekazywać swoją grupę metylową, przemienia się w całkiem nową substancję chemiczną - wytwarzaną tylko w organizmie: homocysteinę.

Pomyśl o wielkiej powierzchni rozwałkowanego ciasta na ciasteczka. Wyciąłeś dziesiątki ciasteczek we wszystkich kształtach, a kiedy już skończyłeś, pozostają strzępki tego ciasta. To właśnie homocysteina - skrawki, które pozostały gdy wszystkie ważne procesy metylacji już zaszły.

Twój organizm ma dwie opcje co do wykorzystania tego pozostawionego "ciasta": może wgnieść go do następnej partii ciasteczek, lub może go użyć do czegoś całkiem innego.

 1. Opcja "z większą ilością ciasteczek". Homocysteina jest metylowana i włączana na nowo do cyklu.
 2. "Coś zupełnie innego". Homocysteina jest używana do tworzenia glutationu, kluczowej substancji biochemicznej dla detoksu. (Glutation jest tak ważny, że często nazywam go "superbohaterem".)

Dla twoich genów decyzja jest prosta. Jeżeli twoje ciało jest w dobrej formie, nie jest zbyt zestresowane, wszystko działa jak należy, to homocysteina wraca prosto do Cyklu Metylacji. Więcej ciasteczek!

Natomiast jeśli masz zbyt wiele wolnych rodników oraz stresu oksydacyjnego wokół - co zdarza się gdy skąpisz czasu na sen, czujesz się zestresowany oraz wystawiasz swoje ciało na działanie toksyn-wtedy będziesz potrzebować więcej glutationu, aby wszystko wysprzątać. W takim przypadku twoja homocysteina będzie wyłapywana z metylacji i przekierowana do tworzenia glutationu.

To powód, dla którego chcesz zachować swoje ciało w dobrej formie: chcesz jak najbardziej zwiększyć ilość tworzywa dostępnego dla Cyklu Metylacji, zamiast przesuwać go do produkcji dodatkowego glutationu. Plan Oczyszczania Genów pomoże ci w tym.

Mity Pomiarowe: Badania Laboratoryjne Homocysteiny

Ponieważ homocysteina to produkt Cyklu Metylacji, wielu lekarzy sądzi, że pomiar poziomu homocysteiny to właściwa droga sprawdzenia czy dobrze metylujesz.

Przepraszam, ale to nie takie proste.

Po pierwsze, poziomy homocysteiny, które większość lekarzy uważa za "normalne" tak właściwie są za wysokie. Większość lekarzy uważa 15 mikromoli na litr lub więcej jako zbyt wysokie. Dla mnie jakikolwiek wynik powyżej 7 mikromoli na litr jest wysoki. Jeżeli twój lekarz mierzy twój poziom homocysteiny, upewnij się, że dostaniesz faktyczną liczbę, aby ocenić ją samodzielnie.

Po  drugie, czasami twój poziom homocysteiny jest zbyt niski. Jeśli twój poziom homocysteiny jest poniżej 7, nie będziesz miał wystarczającej ilości homocysteiny dla metylacji oraz dla tworzenia glutationu. Jednak laboratoria niekoniecznie ci to powiedzą-kiedy masz zbyt niski poziom, powiedzą ci jedynie, że twój poziom nie jest "zbyt wysoki", sugerując, że wszystko jest w porządku!

W końcu, możesz mieć wysoki poziom homocysteiny z wielu powodów-nie tylko dlatego, że słabo metylujesz. Możesz także mieć poziom homocysteiny w normie, a wciąż metylować słabo.

Oznacza to, że twój poziom homocysteiny nie powinien być większy niż 7, ponieważ jakby nie patrząc, wysokie poziomy homocysteiny blokują Cykl Metylacji. Wysoki poziom homocysteiny jest związany z chorobą sercowo-naczyniową, zaburzeniami neurologicznymi, nowotworami, depresją, lękiem, wadami cewy nerwowej, wrodzonymi wadami serca, rozszczepem podniebienia, niepłodnością i z innymi problemami-wszystkie z nich są związane z blokadą Cyklu Metylacji.

Pamiętasz jak mówiłem, że czasami Cykl Metylacji może być zablokowany ze zużycia grup metylowych, pomimo że są one dostępne? To jest ideany przykład. Jeżeli twój lekarz przepisuje ci metylowane suplementy w celu zmniejszenia homocysteiny, ale twój poziom homocysteiny się nie obniża, jest to znak, że twój Cykl Metylacji jest zablokowany i przez to nie jest zdolny wykorzystać grup metylowych w miarę jak są dostarczane.

Taka blokada może występować z wielu przyczyn:

 • Inne brudne geny
 • Zapalenie
 • Stres oksydacyjny (wolne rodniki)
 • Metale ciężkie
 • Kwas foliowy (który blokuje receptory folianowe)
 • Przerost drożdży
 • Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego
 • Infekcja
 • Niedobór potrzebnych składników odżywczych

Na szczęście Plan Oczyszczania Genów usunie te przeszkody, zapewniając zarówno to, że otrzymasz wszystkie potrzebne grupy metylowe oraz to, że skutecznie je zużyjesz.

Oto, co najważniejsze: jeśli twój lekarz chce sprawdzić twój poziom homocysteiny, aby oszacować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, to dobrze. Jednak jeżeli jego lub jej celem jest sprawdzenie metylacji, to istnieją o wiele lepsze testy. (Zobacz Dodatek A.)

Co sprawia, że MTHFR jest zanieczyszczony?

Niewystarczające ilości metylofolianu (metylowanej witaminyB9), metylokobalaminy (metylowanej witaminy B12) lub ryboflawiny (witaminy B2)

Narażenie na przemysłowe substancje chemiczne

 • Stres psychologiczny
 • Stres fizyczny
 • Niedoczynność tarczycy
 • Kwas foliowy

Ryboflawina: Kluczowy składnik odżywczy

Ryboflawina jest niezbędna dla funkcjonowania genu MTHFR. Bez niej twój MTHFR nie może odpowiednio pełnić swoich funkcji. Co więcej, brudny MTHFR potrzebuje więcej ryboflawiny niż czysty.

Krótko mówiąc: upewnij się, że otrzymujesz wystarczające ilości ryboflawiny w swojej diecie razem z takimi produktami jak szpinak, migdały czy wątróbka. W przeciwnym wypadku twój MTHFR nie będzie zdolny do rozpoczęcia Cyklu Metylacji, a całe ciało będzie ponosić tego konsekwencje.

 

Poprzednie części - #1 #2 #3 #4 #5#6, #7 #8, #9, #10

Całą możesz zakupić tutaj
Tagi: ben lynch, brudne geny, comt, dirty genes, lych, metylacja, mthfr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *