Dirty Genes – Ben Lynch, czyli co musisz wiedzieć o swoich genach #10

Avatar

Zapraszamy do kolejnej części książki "Dirty genes"!

Cykl Metylacji: Część 1

Nazywam MTHFR "mistrzem metylacji", ponieważ to ten gen rozpoczyna Cykl Metylacji. Jak zauważyłeś w rozdziale 2, więcej niż dwieście funkcji życiowych polega na metylacji-funkcji takich jak odbudowa skóry, trawienie i detoksyfikacja. Inaczej mówiąc, te funkcje potrzebują grup metylowych, aby działać w sposób jaki powinna. Lecz gdzie dostają te grupy metylowe? Z twojego Cyklu Metylacji. Jako że Cykl Metylacji jest tak ważnym czynnikiem utrzymującym twoje geny i organizm w dobrej kondycji, chciałbym żebyś zrozumiał jak działa.

Pomyśl o tych dwustu funkcjach lub procesach jako o dwustu ogrodach rozmieszczonych w całym twoim ciele. Tak jak ogrody potrzebują wody, tak samo te procesy potrzebują grup metylowych. Cykl Metylacji jest jak system irygacyjny, który pobiera wodę z czystego, przejrzystego jeziora i rozdziela ją do wszystkich ogrodów. Jeżeli coś zatrzyma, przeszkodzi albo zanieczyści system irygacyjny, to niektóre lub wszystkie dwieście ogrodów nie dostanie wody, której potrzebuje. Tak samo jeżeli coś zatrzyma, przeszkodzi, bądź zanieczyści twój Cykl Metylacji, niektóre lub wszystkie twoje procesy w organizmie również nie dostaną grup metylowych, których potrzebują lub nie będą w stanie zużyć ich odpowiednio.

W ocenie wydajności twojego Cyklu Metylacji będziesz chciał wziąć pod uwagę dwa aspekty:

Czy grupy metylowe są rozdzielone do wszystkich procesów, które ich potrzebują?

Czy każdy proces, który potrzebuje grupy metylowej, zużywa te grupy metylowe odpowiednio wydajnie?

Co może trzymać twój Cykl Metylacji z dala od wydajnego zużywania grup metylowych, które produkuje? To bardzo długa lista! Substancje chemiczne, brudne geny, brak niezbędnych składników odżywczych, zespół nieszczelnego jelita, przewlekła infekcja oraz stres mogą albo zatrzymać albo znacząco go spowolnić. Plan oczyszczania genów pomoże ci się pozbyć wszystkich problemów tego typu - dlatego też jest to najlepszy sposób, aby zrobić porządek ze swoimi genami.

Cykl Metylacji: Część 2

Potrzebujesz, aby twój Cykl Metylacji pracował sprawnie. Jak on właściwie działa?

Jak napisano wcześniej, wszystko polega na przekazaniu grup metylowych do procesów, które ich potrzebują. Twój MTHFR uruchamia proces poprzez przekazanie grupy metylowej na kwas foliowy. Później metylofolian wchodzi w reakcję z inną substancją chemiczną-na przykład homocysteiną - przekazując grupę metylową na nią. W tym momencie homocysteina jest zmetylowana i powstaje metionina. Ten proces jest kontynuowany poprzez przekazywanie z jednej substancji biochemicznej na drugą, coś w rodzaju "ludzkiego łańcucha" genów, enzymów i substancji biochemicznych. Wyobraź sobie wiadro wypełnione grupami metylowymi, które jest podawane ciągle przez Cykl Metylacji.

W końcu wiadro ląduje w rękach substancji biochemicznej zwanej 8-Adenozylometioniną, albo SAMe (wymawiane "Sammy"). To ten zawodnik ostatecznie przekazuje grupy metylowe na dwieście funkcji, albo procesów, które ich potrzebują. Kiedy poziom SAMe jest zbyt wysoki lub zbyt niski, te ważne procesy w organizmie są bardzo zaburzone. Utrzymanie SAMe na odpowiednim poziomie jest świetne dla równowagi organizmu, a MTHFR odgrywa tu zasadniczą rolę.

Po tym jak SAMe z powodzeniem przekaże swoją grupę metylową, staje się inną substancją biochemiczną, znaną homocysteiną. Homocysteina - końcowy produkt metylacji-jest także początkiem: gdy twoje ciało jest zdrowe i Cykl Metylacji pracuje w odpowiedni sposób, homocysteina zostaje wychwycona, zmetylowana, w końcu przekształcona do SAMe-i cały cykl zaczyna się ponownie.

Piękna B12

Jak zauważyliśmy, kwas foliowy/B9 oraz MTHFR są kluczowe w Cyklu Metylacji. Jednak nie potrafią wykonywać swojej pracy bez pomocy innej witaminy z grupy B, zwanej metylokobalaminą (metylowana witamina B12). Twój Cykl Metylacji zależy od pracy grupowej metylofolianu i metylokobalaminy. Jeśli jest niedomiar któregokolwiek ze składników, twój Cykl Metylacji nie może wystartować dobrze, a te dwieście procesów życiowych nigdy nie otrzyma grup metylowych, których potrzebuje.

Cykl Metylacji: Część 3

Kiedy już SAMe przekaże grupy metylowe na rzecz różnych procesów, które ich potrzebują, co dzieje się jako następne?

Wiązanie grupy metylowej zmienia wiele związków chemicznych w twoim organizmie w taki sposób, że mają teraz inną strukturę-oraz nową funkcję. Czasami przemiana odbywa się, aby twój organizm mógł użyć związków chemicznych. Czasami odbywa się, aby twój organizm mógł się ich pozbyć.

Oto kilka przykładów:

Związki chemiczne metylowane w celu użycia:

  • Fosfatydylocholina. Cholina to związek biochemiczny znajdujący się w białkach zwierzęcych. Zmetyluj ją, a otrzymasz fosfatydylocholinę, której używa twój organizm do tworzenia ścian komórkowych oraz do wielu innych funkcji.
  • Kreatyna. Metylowany guanidynooctan staje się kreatyną, która jest absolutnie kluczowa dla funkcjonowania mózgu oraz mięśni.
  • Melatonina. Metylowana serotonina staje się melatoniną, której potrzebujesz, aby zasnąć.

Związki chemiczne metylowane w celu usunięcia:

  • Arsen. Gdy arsen jest zmetylowany, przestaje być aktywny i twój organizm może się go pozbyć z pomocą superbohatera, jakim jest glutation.
  • Histamina.  Histamina jest silnym komponentem układu odpornościowego, którego potrzebujesz we właściwych ilościach. Zbyt duża ilość daje objawy takie jak katar i bezsenność.Gdy histamina jest zmetylowana, twój organizm może ją usunąć.
  • Estrogen. Niemetylowany estrogen jest aktywny, a metylowany jest usuwany z twojego organizmu. Tak metylacja chroni cię przed nadmiarem estrogenu, który może powodować PMS, zaburzenia miesiączkowania, oraz przed ryzykiem nowotworów związanych z estrogenem.

To tylko kilka kluczowych reakcji biochemicznych, które zależą od SAMe.

Spektakularny SAMe

Pewnie widziałeś SAMe w sklepach z suplementami. Pomimo tego, że jest sprzedawany bez recepty w Stanach Zjednoczonych, w Europie jest uważany za tak silnie działający, że we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech możesz go dostać tylko na receptę.

I nic dziwnego! Kiedy dowiesz się ile rekcji chemicznych zależy od SAMe oraz zobaczysz listę chorób, do leczenia których wykorzystuje się SAMe - stres, depresja, lęk, choroby serca, kamienie żółciowe, zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby, fibromialgia, przewlekły ból, demencja/choroba Alzheimera, zespół chronicznego zmęczenia, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, migreny i zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), wymieniając tylko kilka-możesz zrozumieć jak szerokie jest jego działanie.

Teraz szybko na temat ostrożności. Nie wnioskuj, że musisz szybko iść po suplementy z SAMe. Dlaczego nie? Moim celem nie jest przeładować cię dodatkowymi składnikami; przeciwnie, moim celem jest doprowadzić twoje ciało do własnej produkcji SAMe oraz do wspomagania roli SAMe w Cyklu Metylacji. Dodatkowo, SAMe może nie być odpowiednie dla ciebie.

 

Poprzednie części - #1 #2 #3 #4 #5#6, #7 #8, #9

Całą możesz zakupić tutaj
Tagi: ben lynch, brudne geny, comt, dirty genes, Dirty Genes dr Ben Lynch - Dirty Genes Ben Lynch tłumaczenie, lych, metylacja, mthfr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *