Popularne artykuły

Kava Kava – cud natury!
Suplementy diety

Kava Kava – cud natury! 

W naturze istnieje mnóstwo produktów o działaniu leczniczym, prozdrowotnym oraz regulującym procesy zachodzące w naszym organizmie. Jednym z takich preparatów jest Kava Kava.


Czym jest Kava Kava?

Jest to produkt znany też pod nazwą pieprz metystynowy, to substancja o działaniu uspokajającym oraz zwalczająca stany lękowe. Roślina ta rośnie na wyspach pacyficznych m.in na Hawajach, smakiem przypomina zwykły czarny pieprz. Napar przygotowywany z kłącza lub korzenia jest tradycyjnie spożywany przez osoby zamieszkujące regiony uprawne rośliny.

To właśnie korzeń zawiera najwięcej substancji czynnych o lekkim działaniu psychoaktywnym i spazmolitycznym, tj. kawalaktony (głównie metystycynę, jangoninę, kavainę marindininę i ich dihydropochodne). Pomimo tego nie należy do środków uzależniających.

Skład chemiczny Kava kava

Substancje aktywne biologiczne znajdowane w korzeniu Kava kava to:

 • Zbiór 6 bioaktywnych substancji znanych jako kawalaktony lub kawapirony (kawaina, dihydrokawaina, metystycyna, dihydrometystycyna, jangonina i demetoksyjangonina), które są powszechnie uważane za główne składniki aktywne Kava kava i stanowią 96% wszystkich laktonów w masie. Najwięcej znajdziemy jangoniny (około 42%), następnie dihydrokawainę (35%) i kawainę (9%) dihydrometystycynę (4%), metystycynę (3%) i 5,6-dehydrokawainę (2%). W przypadku cząsteczek kawain ich zawartość może być najbardziej zmienna, przez możliwość wzajemnej przemiany tych dwóch związków pod wpływem wody.
 • 12 innych mniejszych laktonów, które stanowią 4% całkowitej masy kawalaktonów
 • Małe ilości alkalonów, takich jak Awaina, Pipermetystyna i 3α, 4α-Epoxy-5β-pipermetystyna
 • Pochodne Kawain zwane Flawokawainami, typu A B i C
 • Glutation, który wydaje się zmniejszać naturalną toksyczność wybranych kawalaktonów

Za to w częściach nadziemnych (głównie liściach), znajdziemy największe ilości związków z grupy alkalonów (analogicznych do tych znalezionych w korzeniu Kava kava)

Wzory strukturalne związków zawartych w Kava kava
Wzory strukturalne związków zawartych w Kava kava

Jakie działanie ma Kava kava?

Korzyści zdrowotne Kava kava - infografika
Korzyści zdrowotne Kava kava - infografika

Właściwości uspokajające Kava kava

Substancje aktywne w Kava kava mają wyjątkową właściwość zdolności przekraczania bariery krew-mózg, co znacznie zwiększa ich efektywność w zakresie oddziaływania na układ nerwowy.

Kava powoduje stan lekkiej euforii. Swoim działaniem poprawia nastrój i pobudza elokwencję, dodatkowo działa wyciszająco, wprowadzając w błogi nastrój, jednocześnie nie ogłupiając. Wiele badań klinicznych potwierdziło działanie przeciwlękowe tej rośliny, stawiając ją na równi z takimi lekami anksjolitycznymi, jak Opipramol i Buspiron. W związku z tym, wielu specjalistów zaleca stosowanie kavy w łagodzeniu stanów lękowych i bezsenności.

Warte odnotowania jest działanie tłumiące agresje oraz rozluźniające mięśnie, dzięki temu odprężenie wywołane preparatem jest porównywane z wypiciem alkoholu, bez negatywnych aspektów związanych ze spożyciem alkoholu. Jej wyjątkowe działanie sprawdzi się również w przypadku takich dolegliwości i chorób, jak bezsenność czy początkowe fazy depresji. Przez wszelkie powyższe właściwości Kava kava jest często uznawana za roślinę należącą do adaptogenów.

Właściwości nootropowe Kava kava

W jednym z badań, 90 miligramów kawapironów (substancji aktywnych zawartych w Kava kava), były w stanie znacząco poprawić czas reakcji, oraz poprawność podejmowanych wyborów w teście Sperlinga.

Wpływ Kava kava na układ odporności

Kava wykazywała synergizm i bezpieczeństwo w połączeniu z hormonalną terapią zastępczą (HTZ), obejmującą zastosowanie estrogenów i progestagenów.
Podsumowując Kava wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, antynowotworowych, diuretycznych, rozkurczających drogi moczowe, przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwpierwotniakowych, w tym hamuje skutecznie rozwój CandidaAspergillus. Od wielu dekad obserwowano zależności pomiędzy spożywaniem kavy, a wyjątkowo niską zachorowalnością na raka płuc, pęcherza i jelita grubego.

Kava kava i odchudzanie

Jedno ze wstępnych badań wskazało aktywność ekstraktów Kava kava na częściowe znieczulanie języka. Ta aktywność skutkowała zmniejszoną ilością przyjmowanych kalorii, co może być znaczącym czynnikiem w przypadku diet ukierunkowanych na zmniejszenie masy ciała.

Czy Kava kava jest legalna?

Teraz już tak - Kava kava jest całkowicie legalna! Kava kava została oficjalnie skreślona z listy zakazanych substancji i zalegalizowana 21 sierpnia 2018 roku (na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych Dz.U. z 2018 r. poz. 1591 -

Zatem można bez żadnych obaw kupować, spożywać oraz przechowywać Kava kava bez obaw o konsekwencje prawne.

Gdzie znajdziemy Kava kava?

Należy zwrócić uwagę, że duża część produktów z Kava kava jest jeszcze na rynku z czasów, kiedy była ona nie do końca legalna. W tego typu produktach próżno szukać dobrej jakości ekstraktu.

Dlatego osobiście polecamy suplement Kava kava od Apollo Hegemony. Ekstrakt zawarty w tym produkcie jest standaryzowany na aż 30% składników aktywnych - kawalaktonów. Do tego pewna marka jeszcze bardziej zachęca do wypróbowania tego produktu!

Rekomenduje się stosowanie Kava kava w stanach strachu, niepokoju, wzmożonego napięcia emocjonalnego i objawach nerwicowo-lękowych. Warto zastosować w godzinach wieczornych, ze względu na lekkie działanie sedatywne. Należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dawek - może powodować nudności lub reakcje uczuleniowe.

Z czym łączyć Kava kava?

Kava kava i Dziurawiec zwyczajny

Połączenie ekstraktu z Dziurawca zwyczajnego wraz z suplementacją Kava kava, wykazały w badaniach synergistyczne działanie wobec zmniejszania natężenia objawów w depresji, w tym zmniejszaniu stanów lękowych.

Jak stosować Kava kava?

Sugeruję się aby stosować Kava kava doraźnie, w przypadku okresu narażenia na większą ilość stresu, aby ułatwić organizmowi znoszenie jego negatywnych skutków. Długotrwała suplementacja bez przerw, może zmniejszać efektywność jej działania przez przyzwyczajenie organizmu.

Bezpośrednia pora suplementacji zależy od naszych celów suplementacji. Przykładowo, jeśli posiadamy stresującą pracę umysłową, wymagającą od nas optymalnej wydajności, najlepiej przyjmować Kava kava wraz z posiłkiem poprzedzającym pracę. Jeśli jednakże chcemy osiągnąć lepszą jakość snu, najlepiej przyjmować Kava kava wraz z ostatnim posiłkiem dnia, lub około półtorej godziny przed snem.

Ile Kava kava przyjmować?

Badania głównie opierają się na różnie standaryzowanych ekstraktach Kava kava, z różną zawartością kawalaktonów i kawapironów (w zależności od tego jakich właściwości, których substancji dotyczy dane badanie). Ważne jest zatem, by suplement zawierał jak najwyższą standaryzację wobec substancji aktywnych i dobierać dawkę konkretnego produktu do swoich potrzeb.

Przykładowo, większość działań antydepresyjnych i uspokajających Kava kava występowała przy wykorzystywaniu w badaniach dawki około 50-100 miligramów kawalaktonów. Uśredniając tą dawkę otrzymujemy, że aby osiągnąć działanie uspokajające Kava kava, powinniśmy przyjmować 250 miligramów ekstraktu ze standaryzacją 30% kawalaktonów.

Taką zawartość znajdziemy na przykład w jednej porcji suplementu Kava Kava od Apollo's Hegemony

Skutki uboczne Kava kava

Żadne z badań dotyczących Kava kava i substancji aktywnych w niej zawartych nie wskazało na właściwości toksyczne wobec wątroby. Samo przedawkowanie Kava kava dawało efekty podobne do stanu nietrzeźwości, jednakże przy bardzo dużej, jednorazowej dawce 200 gramów (czyli ponad 1000 większej niż pojedyncze dawki stosowanej w suplementach).

Kava kava a obniżenie poziomu stresu

Wpływ na zmniejszenie stresu jest najbardziej znanym działaniem Kava kava i często podstawowym celem jej suplemenatcji.

I faktycznie badania dobitnie potwierdzają to działanie. Dokładny mechanizm działania uspokajającego Kava kava nie jest dokładnie poznany, ale podejrzewa się że wpływ części laktonowej kawalaktonów ma z tym bezpośredni związek.

Wpływ Kava kava na poprawę jakości snu

Wpływ Kava kava na zmniejszenie stresu oraz napięcia nerwowego jest oczywisty i szeroko przebadany. Jednakże, czy te same właściwości można przenieść jednoznacznie na poprawę jakości snu?

Okazuje się że tak! Niejedno badanie wskazało na wysoką efektywność i znaczenie Kava kava w poprawie jakości snu. Zatem jeśli cierpisz na problemy ze zbyt późnym zasypianiem, lub słabą jakością snu, suplementacja jest jak najbardziej wskazana!

Jak wybrać najlepszy suplement z Kava kava?

Przy wyborze najlepszego suplementu z Kava kava najlepiej skupić się przede wszystkim na renomie firmy, oraz zawartości składników aktywnych (im więcej - tym lepiej).

Warto również wybrać formę spożycia dobraną pod nasze potrzeby. jeśli potrzebujemy wygody, najlepiej będzie wybrać kapsułki i tabletki. Za to jeśli potrzebujemy bardziej delikatniejszej dla żołądka formy, najlepiej wybrać napary lub roztwory Kava kava.

Referencje

https://www.researchgate.net/publication/304331221_Kavain_the_Major_Constituent_of_the_Anxiolytic_Kava_Extract_Potentiates_GABAA_Receptors_Functional_Characteristics_and_Molecular_Mechanism

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9829291/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19090505/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9269278/

Powiązane artykuły

6 Comments

 1. Alicja

  Jest napisane ,że KAVA KAVA można tutaj kupić ,a w w ofercie nie ma…?

  1. Jakub Kola

   Niestety przepisy nie pozwalają na obrót tym produktem w Polsce (była składową w jakimś dopalaczu i zagarnęli wszystkie substancje do jednego worka jako „zakazane”).

 2. Michał

  Kava kava znów jest legalna. Proszę to sprawdzić i super jak dodacie ją do swojej oferty. 🙂

  1. Jakub

   Dokładnie, już została zdjęta z listy i można ja legalnie zakupić, proszę tylko pamiętać aby żródło zakupu potwierdzało autentyczność kavy, sklep w którym dokonujemy zakupu powinien posiadać certfikaty. Osobiście niezmiernie się cieszę, że jest ona już dostępna w Plosce i bez problemu mogę ją nabyć.

   1. MODI

    z zakupem jest problem, gdyz firmy sprzedajace kave nie chca mi wyslac certyfikatu. Czy sa sprawdzone zrodla zakupu?

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *