Żeńszeń Syberyjski – 10 powodów, dla których warto po niego sięgnąć!

Dziś opiszemy korzyści płynące z Eleuthero czyli żeń-szenia syberyjskiego. To adaptogen, któremu współcześni naukowcy przyglądają się z niezwykłą dokładnością. I uwierzcie nam że po przeczytaniu tego artykułu sami stwierdzicie, że warto się nim zainteresować!

W medycynie tradycyjnej najczęściej praktykuje się wykorzystanie korzenia, ze względu na jego właściwości terapeutyczne, energetyzujące oraz leczące. Zioło  to jest używane na całym świecie pod różnymi nazwami. Być może spotkaliście się z nimi: Devil’s Shrub, Siberian Ginseng, Russian Ginseng oraz Wild Pepper  to tylko niektóre pseudonimy, pod którymi skrywa się roślina o niezwykłej mocy!


Właściwości prozdrowotne

Wachlarz zastosowań terapeutycznych dla tej rośliny jest naprawdę szeroki. Oddziałuje ona na wiele układów w naszym organizmie i wspiera mnogość procesów. Eleuterozydy zawarte w Żeńszeniu Syberyjskim pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, zwiększają zdolności adaptacyjne organizmu, a także znacznie podnoszą naszą wydolność psychiczną i fizyczną. Pozytywnie wpływają również na nasz nastrój. Jest w stanie w znaczny sposób poprawić naszą zdolność do zapamiętywania i uczenia się. Przy regularnym stosowaniu zauważmy też jego dobroczynny wpływ na koncentrację.

Wspiera układ immunologiczny

Korzeń żeńszenia syberyjskiego jest silnym boosterem układu immunologicznego. Dzieje się to, ponieważ:
- doprowadza on do podwyższenia aktywności fagocytozy i pobudzania komórek immunokompetentnych (limfocyty T, limfocyty B).
- aktywuje produkcję i uwalnianie cytokin.

Co za tym idzie – nasz organizm jest w stanie natychmiast reagować na wszelkie zaburzenia homeostazy spowodowane np. wzmożoną aktywnością fizyczną czy też potencjalnymi infekcjami.

Leczy bezsenność

Chińscy uzdrowiciele uważają, że syberyjski żeńszeń jest jednym z najlepszych, ziołowych środków uspakajających i przeciwlękowych. Jego regularne stosowanie pomaga nam się wyciszyć, redukuje niepokój, a co za tym idzie – ułatwia wieczorne zasypianie.

Uczestniczy w procesie detoksykacji organizmu

Eleuterozydy zawarte w żeńszeniu syberyjskim aktywują procesy detoksykacyjne. Dzięki temu mamy szansę na wydalenie szkodliwych, i potencjalnie niebezpiecznych, metabolitów.

Posiada właściwości antywirusowe

Naukowcy odkryli, że żeńszeń syberyjski zwiększa syntezę leku interferonowego; co wpływa na aktywność układu immunologicznego, zakłócając każdy etap infekcji wirusowej. (Interferon stosowany jest w zakażeniach wirusowych zapalenia wątroby i wirusa zapalenia wątroby typu C).

Stymuluje aktywację składników układu immunologicznego (limfocytów B i T) co czyni go przydatnym lekiem przeciwwirusowym w leczeniu wielu rodzajów zakażeń.

Wspiera wątrobę

Żeńszeń Syberyjski pomaga wątrobie w usuwaniu szkodliwych toksyn spowodowanych  promieniowaniem. W Rosji badania wykazały, że stosowanie Eleuthero Root usuwa skutki uboczne chemioterapii. Jest również stosowany w leczeniu stłumienia aktywności szpiku kostnego, które jest częstym następstwem chemioterapii lub radioterapii.

Pozytywnie wpływa na nastrój

Żeńszeń Syberyjski zapewnia nam dodatkową porcję energii i siły psychicznej, która pomaga nam utrzymać dobry nastrój. Jest to niezwykle przydatne, zwłaszcza w sytuacjach wymagających dużego zaangażowania sił psychicznych lub po prostu silnie stresujących. Zawiera aktywne składniki chemiczne, eleutherosidy, które hamują odpowiedź stresową poprzez zmniejszenie aktywności kory nadnerczy.

Eleuthero działa także na zrównoważenie poziomu serotoniny, norepinefryny, dopaminy i epinefryny. Wpływ na neurotransmitery czyni z Żeńszenia Syberyjskiego naturalny środek pozwalający w sposób nieinwazyjny stabilizować nastrój.

Umożliwia lepszą koncentrację

Żeńszeń Syberyjski wpływa pozytywnie na ukrwienie mózgu. Poprzez poprawę krążenia doprowadza do lepszego odżywienia naszych neuronów, a co za tym idzie – podnosi ich wydajność. Osoby regularnie stosujące suplementy tej rośliny odczuwają znaczną poprawę w zakresie koncentracji.

Skuteczny w walce z syndromem chronicznego przemęczenia

Badania naukowe wykazały, że korzeń Eleuthero poprawia zdolność organizmu do radzenia sobie ze stresem. Z tego powodu jego zastosowanie stało się powszechne w celu zwiększenia zdolności do pracy (zarówno fizycznej jak i psychicznej) w okresie przepracowania, stresu, zmęczenia i wyczerpania.

Suplement dla osób cierpiących na choroby serca oraz cukrzycę

Ekstrakt z korzenia tej rośliny pobudza pracę serca, obniża poziom cholesterolu we krwi, powoduje wzrost  "dobrego" cholesterolu, działa przeciwzakrzepowo oraz obniża poziom cukru we krwi, co wspiera leczenie cukrzycy. Przez swój wpływ na gruczoł nadnerczy może on również wpływać na regulowanie produkcji insuliny.

Wpływa na potencję

Lepsze krążenie, poprawa samopoczucia – to wszystko w sposób pośredni oddziałuje na naszą sprawność seksualną, libido oraz potencję. Zawarte w żeń-szeniu ginsenozydy zwiększają uwalnianie w organizmie tlenku azotu, który wspomaga rozkurcz naczyń krwionośnych, powodując zwiększony napływ krwi do narządów płciowych.

Potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania

  • Mężczyźni z zaburzeniami gruczołu krokowego nie powinni używać Eleuthero Root. Zawiera on bowiem związki, które mogą stymulować produkcję testosteronu.
  • Kobiety w ciąży i karmiące mogą stosować suplementy żeńszenia syberyjskiego, ale należy unikać produktów zawierających Panax Ginseng.
  • Nie należy przyjmować żeńszenia jeśli cierpisz na silne nadciśnienie tętnicze.

Sugerowane dawkowanie

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że stężenie Żeńszenia Syberyjskiego w produktach może znacznie się od siebie różnić. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zapoznać się z ulotką zakupionego suplementu i zastosować się do zaleceń producenta. Przyjmuje się, że maksymalna dawka to 1,5 g dziennie.

Jak wybrać najlepszy adaptogen?

Tagi: adaptogeny, układ immunologiczny, żeń-szeń syberyjski, żeńszeń

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *