Dirty Genes – Ben Lynch, czyli co musisz wiedzieć o swoich genach #12

Avatar

Zapraszamy do następnego fragmentu książki "Dirty genes" Bena Lyncha!

Kluczowe składniki odżywcze dla zdrowego MTHFR oraz Cyklu Metylacji

Oto kilka kluczowych składników odżywczych, których twój MTHFR oraz twój Cykl Metylacji potrzebują, aby odpowiednio pracować:

 • Ryboflawina/B2: wątróbka, jagnięcina, grzyby, migdały, dziki łosoś, jaja
 • Kwas foliowy/B9: zielone warzywa, fasola, groszek, soczewica, dynia
 • Kobalamina/B12: czerwone mięso, łosoś, małże, umułki, krab, jaja (weganie i wegetarianie muszą ją suplementować)
 • Białko: źródła zwierzęce, włączając w to wołowinę, jagnięcinę, ryby, drób, jaja i nabiał; wegańskie/wegetariańskie źródła, w tym fasola, groszek, soczewica, brokuły, orzechy, nasiona
 • Magnez: liściaste warzywa, orzechy, nasiona, ryby, fasola, awokado, produkty pełnoziarniste

Przyczyny, z powodu których możesz mieć za mało kobalaminy/witaminy B12

 • Dieta wegańska/wegetariańska
 • Dieta dla wszystkożerców, w której brakuje wystarczającej ilości mięsa, drobiu, ryb i jaj
 • Duży stres
 • Leki zobojętniające kwas żołądkowy
 • Helicobacter pylori (H.pylori), bakteria, która może proliferować w jelitach
 • Niedokrwistość złośliwa (choroba autoimmunizacyjna)

Cuda Metylacji

Uwielbiam czytać o tym, jak czyste geny mogą zmienić życie. Sprawia to, że wszystko, co robię, wydaje się być warte zachodu. Miałem natchnienie wiele dni po otrzymaniu następującego listu od Sheryl Grelyak:

Nigdy nie wierzyłam, że cokolwiek może pomóc mojemu dobrze funkcjonującemu autystycznemu synkowi. Poważnie się złościł i zachowywał w taki sposób, że patrząc w przyszłość, widziałam go w więzieniu, ponieważ było coraz gorzej. Kiedy stał się nastolatkiem, miał myśli samobójcze, był przygnębiony, a noce były dla niego przerażające- 22:00 była godziną duchów.

Kiedy jego psychiatra zdecydował się zrobić mu badania genetyczne, natknęłam się na informację, że mój syn ma SNP MTHFR. Zaczęłam twój plan, o którym przeczytałam w internecie i nie umiem wyrazić tego jak radykalnie zmienił on mojego syna - natychmiast. Kąpał się codziennie przez sześćdziesiąt dni, mniej się złości i nie ma już problemów z depresją czy myślami samobójczymi. Kiedy mówię, "Czas wyłączyć Xboxa," odpowiada, "Dobrze mamo." Jest szczęśliwy i teraz widzę jego samodzielną przyszłość. Już nie złości się tak bardzo, żeby być brutalnym i przerażającym. To jest jak cud.

Powiem Ci, że nie wiedziałam kompletnie nic o genach - nigdy nawet nie słyszałam o SNP aż do września-tak więc nie jestem jedną z tych fanatyczek. Jestem zwykłą mamą, która dzięki jednemu badaniu zleconemu przez lekarza, który nic nie wie o MTHFR, natknęła się na pomoc genetyczną w sprawie problemów swojego syna. Wszystko, co zrobiłam, to postępowanie zgodnie z planem, który znalazłam na Twojej stronie internetowej. Przed zastosowaniem tego planu, mój syn przechodził przez wszystkie szkoły w naszej dzielnicy. Ostatecznie wylądował w niepublicznej szkole. W powiecie powiedzieli im, żeby dzwonić na policję, jeżeli będą dalsze problemy. Byliśmy w momencie przełomowym. A potem pojawiłeś się Ty i wow wow wow. To już prawie siedem miesięcy, a on radzi sobie wspaniale! To była cudowna przemiana.

Moja córka, która jest w szkole pielęgniarskiej, ma brudne COMT i MAOA. W momencie kiedy się zorientowaliśmy, zaczęła brać SAMe i widać ogromną różnicę-jest pełną energii, szczęśliwą młodą kobietą. Jest zachwycona.

Miałeś ogromny wpływ na życie moich dzieci, nigdy ich nawet nie spotykając. Dziękuję.

Metylofolian: potężny suplement

Opowiadałem o metylofolianie na poprzednich stronach-jak bardzo ważny jest to składnik odżywczy oraz które produkty żywieniowe go zawierają. Niektórzy ludzie, zakładający, że im więcej, tym lepiej, chcą od razu przeskoczyć do suplementacji metylofolianu.

"Pigułka na wszystko" to mocne pojęcie-ale jak się zdążyłeś zorientować to nie w moim stylu. Możesz potrzebować suplementów z metylofolianem - ale także możesz być w stanie osiągnąć ten sam efekt jedynie poprzez stosowanie diety i właściwy styl życia. Nawet jeśli będziesz potrzebować suplementu z metylofolianem (tak się dzieje, kiedy po spróbowaniu diety i odpowiedniego stylu życia nie mozesz osiągnąć oczyszczenia MTHFR), suplement ten może nie przynieść żadnego efektu-albo nawet może przynieść negatywne skutki-to zależy od mnóstwa czynników.

Zgłębimy ten temat w rodziale "Miejscowe Czyszczenie" i wyjaśnię ci wszystko, co musisz wiedzieć. Do tej pory, proszę, abyś kontynuował czytanie, zrobił wstępne dwa tygodnie "Moczenia i Szorowania" i poczekał, aby się dowiedzieć, co jest odpowiednie dla twojego organizmu.

Skrót Cholinowy

Jeśli twoje ciało nie ma odpowiedniej ilości metylofolianu (metylowanej B9) lub metylokobalaminy (metylowanej B12), aby utrzymać cały Cykl Metylacji, rozpoznaje problem i wybiera, jak lubię to określać, Skrót Cholinowy. Ten skrót jest bardzo powszechny u ludzi z brudnym MTHFR, ponieważ większości z nich brakuje metylofolianu.

Ten skrót, tak jak Cykl Metylacji, metyluje homocysteinę, ale zamiast opierać się na witaminach z grupy B, opiera się na składniku odżywczym-cholinie-który możemy znaleźć w jajach, czerownym mięsie, drobiu, rybach, kawiorze, wątróbce i w innych podrobach mięsnych.

Pomimo że możesz dostarczyć cholinę razem z warzywami takimi jak szpinak czy buraki, większość wegan i wegetarian ma jej niedobór, tak jak witaminy B12. Weganie i wegetarianie, musicie suplementować cholinę oraz witaminę B12, niezależnie od tego, czy macie brudny MTHFR czy nie.

A teraz, Skrót Cholinowy może działać przez krótki czas, ale nie możesz na nim polegać na stałe. Jest to awaryjny skrót, który jest wybierany przez twoje ciało, aby chronić twoją wątrobę i nerki. Twój podstawowy Cykl Metylacji wspiera wszystkie narządy i tkanki, w tym twój mózg, oczy, macicę (także łożysko), jądra, skórę i jelita, wymieniając tylko kilka z nich. Ta skrótowa trasa ich nie wspomaga.

Dostarczenie wystarczającej ilości choliny w diecie jest ważne, ale po pierwsze oraz głównie wpieraj swój Cykl Metylacji.

Jak najlepiej wykorzystać MTHFR

W miarę jak będę przedstawiał Plan Oczyszczania Genów (The Clean Genes Protocol), dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz o tym jak wspierać swój gen MTHFR, czy jest on brudny od urodzenia, czy tylko zachowuje się jak brudny. Na szczęście mam za sobą wiele lat praktyki we wspieraniu tego genu, mojego oraz moich trzech synów (oczywiście także wielu moich klientów). Z przyjemnością podzielę się z tobą naszymi sposobami odzyskania równowagi.

W międzyczasie, jeżeli myślisz, że twój MTHFR jest brudny od urodzenia, oto kilka sugestii, aby pomóc ci zacząć. Możesz nimi się kierować tak wcześnie jak tylko chcesz, nawet przed rozpoczęciem Moczenia i Szorowania:

Wiedz, że twoje humory będą przypływać i odpływać i nie daj się swoim wahaniom natroju zbić z tropu. Poznanie swojej zmiennej natury pomoże ci lepiej znosić uczucie przygnębienia jednego dnia oraz lęku następnego. Naszym celem jest to, abyś osiągnął więcej tych dni z dobrym skupieniem i produktywnością-i potrafimy to zrobić.

Kwas foliowy jest twoim wrogiem. Jest on wszędzie - w suplementach, energetycznych batonach, jedzeniu, napojach. Pozbądź się go ze swojego życia. Natychmiast.

Filtruj wodę, którą pijesz. Poprzez usuwanie ze swojej wody arsenu, chloru i innych niechcianych sunstancji chemicznych, zmniejszasz ilość pracy, jaką musi wykonać twój brudny MTHFR.

Liściaste warzywa są dla ciebie kluczowe. Jedz je. Często.

Upewnij się, że otrzymujesz wystarczające ilości B12. Jedz wystarczające ilości wołowiny (z hodowli karmionej trawą wyłącznie), jagnięciny, jaj, krabów, małży i ryb mających ciemne mięso. Wegetarianie i weganie muszą sprawdzić Plan Oczyszczania Genów (The Clean Gene Protocol) i poszukać w nim wskazówek jak zapewnić sobie odpowiednią ilość choliny i/albo metylowanej B12.

W wielu przypadkach będziesz chciał całkowicie unikać nabiału z mleka krowiego. Alergie i/lub nadwrażliwość pokarmowa na nabiał wytwarza przeciwciała, które mogą zablokować twoje receptory folianowe. Produkty z mleka koziego i owczego są z reguły w porządku-chyba że masz chorobę autoimmunizacyjną-a produkty z mleka krowiego mogą być OK po wyczyszczeniu diety i wyleczeniu jelit.

Problemy z badaniem kwasu foliowego w surowicy

Twój lekarz może zlecić badanie kwasu foliowego w surowicy, który  rzekomo mierzy twój poziom folianów.  Jednak, jak zauważyliśmy wcześniej, "kwas foliowy" to płynne określenie. W badaniu kwasu foliowego z surowicy laboratorium tak właściwie mierzy obydwa rodzaje-syntetyczny (z suplementów i "wzbogaconego" pokarmu) oraz naturalny (z całości jedzenia). Wyniki z laboratorium nie mówią który jest który.

Jaki jest morał tej historii? Zignoruj jakiekolwiek laboratoryjne standardy interpretacji "kwasu foliowego w surowicy" jeżeli zażywasz jakieś suplementy z kwasem foliowym-osobno lub w zestawie witamin-albo jeśli spożywasz znaczące ilości kwasu foliowego w produktach spożywczych. (Zobacz w rozdziale 2 listę produktów spożywczych "wzbogaconych" w kwas foliowy.) Ta laboratoryjna interpretacja ma sens tylko jeśli nie spożywasz kwasu foliowego. (Podaję dodatkowe informacje o badaniu kwasu foliowego w Dodatku A.)

Jak Plan Oczyszczania Genów (The Clean Genes Protocol) wspiera twój MTHFR oraz twój Cykl Metylacji

Dieta. Poprzez najadanie się liściastych warzyw, rekompensujesz sobie podaż metylofolianu, którego brudny MTHFR nie może łatwo sam wyprodukować. Unikając kwasu foliowego,  zapewniasz to, że twoje receptory folianowe pozostają otwarte dla metylofolianu i utrzymujesz swój MTHFR tak czystym jak to tylko możliwe. Przez dostarczanie szeregu innych składników odżywczych-szczególnie witamin z grupy B, białka i magnezu-zapewniasz to, że twój Cykl Metylacji ma wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje, co jest niezbędne zarówno dla funkcjonowania twojego MTHFR jak i dla ogólnego stanu zdrowia.

Substancje chemiczne. Unikając ekspozycji na chemikalia przemysłowe, utrzymujesz swój MTHFR tak czystym jak to tylko możliwe, równocześnie znacząco zmniejszając obciążenie swojego Cyklu Metylacji; dodatkowo, obok korzyści dla twojego ogólnego stanu zdrowia, bez tych substancji chemicznych twoje ciało może metylować więcej homocysteiny, ponieważ mniej jej potrzeba do glutationu. Redukując lub unikając alkoholu oraz unikając podtlenku azotu, także utrzymujesz swój MTHFR tak czystym jak to możliwe, odciążając swój Cykl Metylacji.

Stres. Głęboki, wzmacniający sen jest twoim najlepszym przyjacielem-to najlepszy reduktor stresu jaki znam! Wraz z innymi sposobami na odprężenie w Planie Oczyszczania Genów sen pomoże w odciążeniu twojego MTHFR oraz twojego Cyklu Metylacji.

 

Poprzednie części - #1 #2 #3 #4 #5#6, #7 #8, #9, #10, #11

Całą możesz zakupić tutaj
Tagi: ben lynch, brudne geny, comt, dirty genes, lych, metylacja, mthfr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *