Przerost prostaty – jak leczyć?

Jakub Kola

"Wszyscy mężczyźni, jeśli tylko będą żyli wystarczająco długo, zmierzą się z problemem powiększonej prostaty." Warto więc poznać wskazówki jak temu zapobiec lub ograniczyć negatywne aspekty.

Informacje ogólne

Prostata to męski gruczoł, którego zadaniem jest wytwarzanie płynu, który przenosi nasienie podczas wytrysku. Przerost prostaty jest stanem, w którym gruczoł się powiększył. Ponieważ prostata otacza moczowód (czyli przewód, który przenosi mocz z pęcherza do cewki moczowej), gdy rośnie, może naciskać na niego i w ten sposób powoduje problemy z oddawaniem moczu, a także problemy z pęcherzem. Ten stan jest często nazywany łagodnym przerostem prostaty lub hiperpresyjnym rozrostem (BPH).

Powiększenie prostaty zdarza się prawie wszystkim mężczyznom, gdy się starzeją i zwykle zaczyna się po osiągnięciu wieku 40 lat. U mężczyzn w wieku powyżej 60 lat jest to najczęstszy problem zdrowotny. 90% mężczyzn w wieku powyżej 80 lat boryka się z tym schorzeniem, nasilonym w mniejszym lub większym stopniu.

Objawy powiększenia gruczołu krokowego

Do typowych objawów zaliczamy:

 • Słaby strumień moczu
 • Trudności z rozpoczęciem oddawania moczu
 • Drybling moczu, zwłaszcza po oddaniu moczu
 • Wyciekanie moczu
 • Częste oddawanie moczu
 • Silna i nagła potrzeba oddania moczu, szczególnie w nocy
 • Poczucie braku opróżniania (lub niepełnego opróżniania) pęcherza
 • Zatrzymanie moczu (całkowita niezdolność oddawania moczu)
 • Krew w moczu
 • Ból przy oddawaniu moczu

Niektórzy mężczyźni z powiększoną prostatą mogą nie mieć żadnych z wyżej wymienionych objawów.

Przyczyny

Zazwyczaj zdrowa prostata ma rozmiar i kształt orzecha włoskiego. Otacza przewód moczowy tuż pod pęcherzem. Kiedy prostata zaczyna rosnąć, zwęża światło moczowodu, a mięsień pęcherza moczowego zmusza mocz, by przez nią przechodził, zaciskając się mocniej. W rezultacie mięsień pęcherza staje się grubszy i bardziej wrażliwy. Kiedy prostata powiększa się, a cewka jest ściśnięta, pęcherz może nie być w stanie całkowicie opróżnić. Wszystko to powoduje, że mężczyzna czuje potrzebę  częstszego oddawania mocz. Może również powodować infekcje dróg moczowych i nagłą niezdolność oddawania moczu. Przypadek, gdy pęcherz nie opróżnia się całkowicie, stwarza ryzyko rozwoju infekcji dróg moczowych. Innymi problemami zdrowotnymi mogą być kamienie pęcherza moczowego, krew w moczu i nietrzymanie moczu. W rzadkich przypadkach może prowadzić do uszkodzenia pęcherza i / lub nerek.

Podejście medyczne

Po stwierdzeniu powiększenia prostaty lekarz może zalecić leczenie medyczne lub chirurgiczne w zależności od objawów. Jeśli chodzi o leczenie - dwa rodzaje leków zostały zatwierdzone jako użyteczne w przypadku powiększenia prostaty:

 1. Alfa-blokery, które rozluźniają mięśnie prostaty i mogą łagodzić objawy są to również klasy leków stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Dwie trzecie osób leczonych lekami blokującymi receptory alfa 1 wykazuje poprawę w zakresie objawów. Niektóre częste działania niepożądane alfa-blokerów to: zmęczenie, zawroty głowy, uczucie pustki w głowie, osłabienie i bóle głowy.
 2. Finasteryd (Proscar) lub Dutasteryd (Avodart), który obniża poziom hormonów wytwarzanych przez gruczoł krokowy, zmniejsza wielkość gruczołu krokowego, zwiększa przepływ moczu, tym samym zmniejszając objawy BPH. To może zmniejszyć rozmiar prostaty nawet o 30 procent i może opóźnić twoją potrzebę operacji. Potencjalne skutki uboczne tych leków to zmniejszenie popędu płciowego, trudności w utrzymaniu erekcji i powiększenie tkanki piersi. Leki te są obecne w nasieniu, dlatego powinieneś stosować prezerwatywę, jeśli partnerka jest w ciąży lub może zajść w ciążę.

Antybiotyki mogą być przepisywane w leczeniu przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego (zapalenie prostaty).

Operacja prostaty może być zalecana, jeśli występuje:

 • Nietrzymanie moczu
 • Zatrzymanie moczu
 • Nawracające zakażenie dróg moczowych lub krew w moczu

Jakiego rodzaju zabiegi są zalecane?

 1. TURP (przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego) - lekarz zdrapuje najgłębszy rdzeń prostaty przez mały teleskop wprowadzony do cewki moczowej; zmniejsza presję na cewkę moczową.
 2. TUIP (przezcewkowe nacięcie prostaty) - lekarz przechodzi przez cewkę moczową, wykonując 1-2 małe nacięcia w prostacie; Wynik jest taki sam.
 3. TUMT (Przezcewkowa termoterapia mikrofalowa) - mikrofale są wykorzystywane do wytwarzania ciepła, które niszczy powiększoną tkankę prostaty. Jest to jedna z nowszych procedur, mniej ryzykownych niż TURP i wykazała dobre wyniki.

Lekarz powinien poinformować cię o potencjalnym ryzyku i korzyściach związanych z przyjmowanymi lekami i zabiegami chirurgicznymi.

Alternatywne podejścia

Standardową terapią przerośniętej prostaty jest usunięcie chirurgicznie znacznej części prostaty. To redukuje problem z oddawaniem moczu, ale daje niezbyt przyjemny wynik końcowy dla mężczyzn. Nerwy przechodzące wzdłuż prostaty często są również cięte - to prawie na pewno doprowadzi do końca życia seksualnego mężczyzny. Po operacji ten organ będzie funkcjonował jako kanał, przez który przepływa mocz. Leki doustne (finasteryd) powodują problem z erekcją, ponieważ obniżają poziom niektórych hormonów. Preparaty ziołowe są uważane za środki NIE zakłócające funkcji seksualnych.

O jakich lekach ziołowych mowa?

Wyciąg z Saw Palmetto jest dobrze znanym lekiem ziołowym zmniejszającym rozmiar powiększonej  prostaty. Zawiera związki, które naturalnie wspierają metabolizm hormonów i mogą hamować działanie kluczowego enzymu (zwanego 5-alfa-reduktazą), który przekształca testosteron w DHT (dihydrotestosteron, hormon, który może powodować powiększenie prostaty). Może również zapobiegać wiązaniu DHT z miejscami receptora w tkance gruczołu krokowego i może blokować działanie estrogenu na gruczoł krokowy (estrogeny są wytwarzane na niskim poziomie u mężczyzn).

Preparaty Saw Palmetto muszą zawierać rozpuszczalne w tłuszczach składniki leku, więc wypicie naparu w postaci herbaty Palmetto nie pomoże. Dawka wynosi od 1 do 2 gramów jagód Saw Palmetto, 320 miligramów lipofilowych składników ekstrahowanych lipofilowymi rozpuszczalnikami lub równoważnych preparatów.

Pygeum może w wielu przypadkach być lepsze w leczeniu powiększonej prostaty. Kora drzewa zawiera fitosterole, które działają przeciwzapalnie na prostatę i wydaje się, że zmniejszają wrażliwość pęcherza na potrzebę oddawania moczu. Wykazano również, że Pygeum hamuje proliferację komórek, które indukują BPH, a to powoduje zmniejszenie wielkości gruczołu krokowego.

Korzeń Pokrzywy (Urtica dioica) jest również stosowany do leczenia powiększonej prostaty. Chociaż może nie zmniejszać rozmiaru gruczołu krokowego, może ostatecznie spowolnić wzrost niektórych komórek  prostaty i złagodzić objawy zmniejszonego przepływu moczu, częstego oddawanie moczu i niepełnego opróżnianie pęcherza.

Witaminy (A, C i E) i minerały (cynk, selen, likopen) odgrywają również ważną rolę w leczeniu powiększenia prostaty.

Leczenie ziołowe powinno rozpocząć się od postawienia właściwej diagnozy.

Te wskazówki mogą również pomóc w leczeniu choroby (szczególnie jej łagodnych przypadków):

 • Oddawaj mocz za pierwszym razem, najszybciej jak to możliwe
 • Unikaj alkoholu i nadmiernych ilości kofeiny
 • Pij płyny przez cały dzień - nie pij za dużo na raz ani tuż przed snem.
 • Staraj się nie przyjmować bez recepty leków na przeziębienie i zatoki, które zawierają leki zmniejszające przekrwienie lub leki przeciwhistaminowe, które mogą nasilać objawy BPH.
 • Utrzymuj optymalną temperaturę i regularnie ćwicz.
 • Zredukuj stres. Nerwowość i napięcie mogą prowadzić do częstszego oddawania moczu.

Pamiętaj - odpowiednia profilaktyka pozwoli ograniczyć symptomy przerostu gruczołu w podeszłym wieku!

Tagi: dht, finasteryd, gruczoł prostaty, mężczyzna, prostata, saw palmetto, układ moczowy, zdrowie

8 komentarzy

 1. Avatar

  Bardzo fajny artykuł. Każdy mężczyzna powinien go przeczytać, nawet jeżeli mu to nie dolega. Tak na wszelki wypadek warto dowiedzieć się co nieco o przeroście prostaty.

 2. Avatar

  Zaczynam kurację kapsułkami na zapalenie gruczołu krokowego. Czytałem o regen50 strong i prostasan, czy ktoś może się wypowiedzieć na temat ww kapsułek?

 3. Avatar

  Zabieg naciecia nie wyciecia i po problemie.Pokrzywa i zurawina jako herbatka i jest okey.

 4. Avatar

  Omnic ocas 0,4 na dobę i suplement Prostaceum 1× dziennie,gruczoł z 54 ml spadł do 34 wg opisu z rezonansu, zobaczę co będzie dalej,3 miesiące temu usunąłem kamień z moczowodu i 8 miesięcy na diecie śródziemnomorskiej, PSA zeszło do 4,25, z ponad 6 rok temu.Co zadziałało? Czy wszystko naraz?

  • Jakub Kola

   Myślę, że kombinacja kilku preparatów miała na to wpływ. Dodatkowo może Pan pomyśleć nad wprowadzeniem palmy sabałowej, ma ona praktycznie żadne interakcje z lekami, a wykazuje wiele korzyści w terapiach ograniczających rozrost prostaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *