0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Ekstrakt z karczocha – wyciąg z byliny śródziemnomorskiej, będącej bogatym źródłem związków aktywnych, takich jak: kwasy kawoilochinowe (np. cynaryna), seskwiterpeny (np. cynaropikryna), glikozydy i flawonoidy. Wyciąg z karczocha ma szerokie zastosowanie w medycynie: ma działanie osłonowe dla wątroby, stabilizujące błony komórkowe, ma działanie antyutleniające hamujące oksydację cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu). W procesie trawienia, nie tylko chroni sam układ pokarmowy, lecz poprzez zwiększenie wydzielania soków trawiennych wpływa korzystnie na przyswajalność składników odżywczych. Ma łagodzący wpływ na zaburzenia układu pokarmowego. Posiada nieznaczny potencjał diuretyczny.

Ekstrakt z karczocha jest wyciągiem używanym w suplementacji prozdrowotnej, wspomagającej procesy trawienne, osłaniających wątrobę i obniżających poziom cholesterolu LDL. Często występuje w połączeniu z innymi ekstraktami roślinnymi oraz asparginianem-I-ornityny.

Dawkowanie: 600–1000 mg na dobę.

Sortowanie:
Pokaż na stronie:
Olimp
35,90 zł
(4)

Kompleks witamin i minerałów przeznaczony dla mężczyzn. Wzmacnia odporność oraz poprawia samopoczucie.

Kupuję
MYLABS
119,00 zł

Suplement wspomagający usuwanie z organizmu toksyn.

Kupuję
Silymarin Chwilowo brak
Now Foods
od 79,00 zł

Suplement zawierający ekstrakt z ostropestu plamistego. Wspomaga pracę wątroby i usuwanie toksyn.

Powiadomienie
Aliness
39,90 zł

Standaryzowane ekstrakty z nasion ostropestu i karczocha. Naturalne wsparcie dla wątroby.

Powiadomienie

Ekstrakt z karczocha to wyciąg z popularnego, jadalnego warzywa, które uchodzi również za roślinę o potencjale leczniczym. Stanowi źródło cennych substancji bioaktywnych, takich jak cynaryna, seskwiterpeny, flawonoidy i glikozydy. Ma szerokie zastosowanie w tradycyjnym ziołolecznictwie, korzystnie wpływa na układ pokarmowy, pomaga łagodzić dolegliwości gastryczne, sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu i promuje utrzymanie optymalnej masy ciała. Ekstrakt z karczocha najczęściej jest dostępny w postaci kapsułek. Często łączy się go z innymi wyciągami roślinnymi. 

   Karczoch zwyczajny – charakterystyka rośliny

Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) jest zaliczany do rodziny astrowatych. Jego uprawy można spotkać niemal w całej Europie, ale naturalnym obszar jego występowania jest basem Morza Śródziemnego. Główki kwiatostanów rośliny uchodzą za przysmak, można je spożywać gotowane, smażone, pieczone albo konserwowane. Z kolei liście to wartościowy surowiec zielarski, chętnie wykorzystywany w celach terapeutycznych przez specjalistów zajmujących się tradycyjnym ziołolecznictwem. 

   Karczoch zwyczajny – skład chemiczny 

Ekstrakt z karczocha przygotowuje się na bazie suszonych liści. Stanowią one doskonałe źródło wielu różnorodnych substancji chemicznych. Zawierają błonnik, cenne witaminy i minerały. Jednak za ich lecznicze właściwości odpowiadają substancje bioaktywne takie jak polifenole, kwasy fenolowe, flawonoidy. Naukowcy przekonują, że najważniejszym składnikiem liści karczocha jest przynależąca do kwasów fenolowych cynaryna, jednak równie istotne jest jej synergistyczne działanie z innymi substancjami obecnymi w liściach. Tak więc pomimo tego, że ekstrakty z karczocha są standaryzowane na zawartość cynaryny, to mają one znacznie wyższą wartość biologiczną niż miałaby sama cynaryna, wyizolowana z warzywa. 

   Ekstrakt z karczocha – właściwości  

Preparaty zawierające ekstrakt z karczocha wspomagają trawienie i utrzymują w dobrej kondycji zarówno jelita, jak i wątrobę. Są pomocne w przypadku łagodnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego – mogą łagodzić bóle brzucha, nudności, wzdęcia. Są polecane również w celu utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu. Substancje zawarte w karczochu mają potężny potencjał antyoksydacyjny, dlatego ekstrakty z rośliny skutecznie chronią DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniami, jakie powoduje nadmiar wolnych rodników. 

   Ekstrakt z karczocha – jak stosować

Ekstrakt z karczocha cechuje się wysokim profilem bezpieczeństwa, na ogół jest dobrze tolerowany, a jego stosowanie nie powoduje żadnych objawów niepożądanych. Ostrożność powinny zachować jedynie osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. Dawkowanie nie jest ściśle ustalone i w dużej mierze zależy od rodzaju preparatu. Najczęściej poleca się dawki rzędu od 300 do 600 mg ekstraktu na dobę. 

Ostatnio na blogu

Dieta IIFYM – czy może być korzystna dla naszego organizmu?

Dieta IIFYM – czy może być korzystna dla naszego organizmu?

Wiele osób chciałoby być na takiej diecie, gdzie może jeść swoje ulubione posiłki. Ciekawym rozwiązaniem dla nich...

czytaj więcej

Soylent – zamiennik posiłku. Co warto o nim wiedzieć?

Soylent – zamiennik posiłku. Co warto o nim wiedzieć?

Każdego roku zwiększa się świadomość społeczna, na temat wpływu zdrowego odżywiania na jakość życia...

czytaj więcej

#19 Badania suplementów – Apollo’s Hegemony Ultra Fish Oil

#19 Badania suplementów – Apollo’s Hegemony Ultra Fish Oil

Idąc za ciosem postanowiliśmy po raz drugi zbadać suplement Ultra Fish Oil marki Apollo’s Hegemony celem weryfikacji jakości. Pierwsze badania były...

czytaj więcej

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu?

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu?

Czujesz nieustannie nadmiar stresu oraz wyczerpanie? Możliwe że jest to spowodowane niesławnym hormonem stresu – kortyzolem. Istnieje wiele...

czytaj więcej

Aloes – nie taki znowu zdrowy

Aloes – nie taki znowu zdrowy

Gdyby wśród przypadkowych osób przeprowadzić ankietę dotyczącą „najzdrowszych roślin znanych...

czytaj więcej
Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje